MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ekowycieczki dla sieradzan. Tym razem do parków krajobrazowych: sulejowskiego i bolimowskiego

Paweł Gołąb
Do udziału w kolejnych wakacyjnych ekologicznych wycieczkach edukacyjnych zaprasza miasto dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców Sieradza. Tym razem można się wybrać do parków krajobrazowych: sulejowskiego i bolimowskiego.

Do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego wybrać się można 11 sierpnia (piątek) i 16 sierpnia (środa). Termin zgłoszenia jest – odpowiednio - do 9 sierpnia i 14 sierpnia. Wyjazdy do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wyznaczono natomiast na 23 sierpnia (środa) i 24 września (niedziela). Tu terminy zgłoszeń są do 21 sierpnia i 21 września.
Jak można się zgłosić? Bezpośrednio do siedziby Urzędu Miasta Sieradza (pl. Wojewódzki 1- Referat Ekologii i Ochrony Środowiska, pokój 46), drogą elektroniczną na adres [email protected] lub telefoniczne pod nr tel. 43 (82-66-146). W zgłoszeniu należy podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko), datę urodzenia, adres zamieszkania, telefon kontaktowy oraz datę wycieczki. Zgłoszenia, które nie będą zawierać wymienionych danych nie będą brane pod uwagę.
Urząd dysponuje bezpłatnymi zaproszeniami dla 43 osób na każdą wycieczkę. Jedna osoba może wziąć udział tylko w jednej wyprawie (dzieci i młodzież do lat 18 wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej). Przy ustalaniu listy uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.
Wycieczki organizowane są w ramach projektu „Edukacja ekologiczna sieradzan 2017 – Sieradz bierze oddech” i współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Sieradza i WFOŚiGW w Łodzi.

Organizator przedstawia

Sulejowski Park Krajobrazowy znajduje się w środkowej części doliny Pilicy. Na terenie parku oraz jego otuliny znajduje się 11 rezerwatów przyrody, m.in. rezerwat przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Chronione są jodły pospolite, świerki, buki, klony i jawory. Charakter dolinny parku odzwierciedla występowanie muraw nawapiennych i torfów.

PROGRAM WYCIECZEK do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego
8:00 Zbiórka pod Urzędem Miasta
8:10 Wyjazd
10:00-12:00 Spotkanie z przewodnikiem przejazd do Smardzewice spacer do Niebieskich Źródeł rezerwatu przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych. Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę.
Przejście do Małych Grot miniatury Groty Smardzewickiej. Została ona wydrążona w tym samym złożu i w tych samych celach co „Groty Nagórzyckie”. Piaskowcowe złoże łączące obydwa wyrobiska do dzisiaj jest widoczne w postaci skalistego dna Pilicy. Sąsiadujące z rzeką, skaliste zbocze, było kiedyś nazywane również „Skałkami” i „Jamiskami”, a dzisiaj nosi nazwę również „Małych Grot”.
12:15 -13:00 Przejazd nad Zalew sulejowski - sztuczny zbiornik wodny, który powstał w latach 1969 - 1974 na wskutek wybudowania tamy na rzece Pilicy. Spacer po tamie.
13:30-14:30 Przejazd do Lubiaszowa – rezerwatu przyrody. Spacer z przewodnikiem ścieżką dydaktyczna po rezerwacie przyrody Lubiaszów położonym w gminie Sulejów w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego wchodzącego w skład Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Jest to rezerwat leśny o powierzchni 202,4 ha. Utworzony w 1958 roku w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego z dużym udziałem jodły, która stanowi pozostałość lasu pierwotnego na Wyżynie Łódzkiej z licznymi roślinami objętymi ochroną gatunkową. Ochroną objęte są stare drzewostany jodły (wiek do 150 lat, wysokość ponad 35 m), grupa modrzewia polskiego oraz ponad 200-letnie dęby.
14:30 Wyjazd w drogę powrotną
Ok. 16:30 Zakończenie wycieczki
Wymagane wygodne buty, nakrycie głowy, dobry nastrój

Bolimowski Park Krajobrazowy obejmuje kompleks lasów Puszczy Bolimowskiej, rozciągającej się pomiędzy Skierniewicami, Łowiczem, Bolimowem i Żyrardowem. Lasy te są ostatnią pozostałością historycznych puszcz i stanowią cenną przyrodniczo enklawę wśród wylesionych terenów rolniczych. Przez środek Puszczy przepływa rzeka Rawka, która zachowała naturalny charakter silnie meandrującej rzeki nizinnej, a jej dolina stanowi ważny korytarz ekologiczny i objęta jest ochroną w ramach rezerwatu przyrody Rawka.

PROGRAM WYCIECZEK do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego
7:30 Zbiórka pod Urzędem Miasta
7:45 Wyjazd
10:00 – 12:30 Przejazd do Bolimowa - osady o bardzo starych tradycjach garncarskich. Zwiedzanie warsztatu, podczas którego można podpatrzeć pracę garncarza, zobaczyć etapy powstawania naczyń glinianych oraz wysłuchać legend i opowiadań związanych z Bolimowem, a oprócz tego każda osoba próbuje swoich sił na kole garncarskim i utoczone naczynie zabiera ze sobą.
13:00-15:00 Przejazd do Nieborowa spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie Pałacu, ogrodu francuskiego w barokowym stylu, Manufaktury Majoliki jedynej funkcjonującej manufaktury majoliki w Polsce, która działa w pierwotnym budynku w oparciu o tradycyjne technologie.
15:45 – 17:30 Przejazd do Żelazowej Woli zwiedzanie z przewodnikiem domu urodzenia Fryderyka Chopina oraz parku. Czas Wolny
18:00 Wyjazd
20:00 Powrót na miejsce zbiórki

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto