Wielkanocne świętowanie w Gimnazjum nr 2 w Sieradzu.

2015-03-27 13:55:37

27 marca uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Sieradzu przedstawili widowisko pt. „Wielkanocne świętowanie”.
Zaprezentowane zostały obrzędy związane ze świętami Wielkiej Nocy, które były charakterystyczne dla regionu sieradzkiego. Jedną z tych tradycji było odwiedzanie w drugim dniu świąt zagród wiejskich przez panny z „Gaikiem” i mężczyzn z tzw. „Wózkiem dyngusowym”.
Aktorzy w pięknych, barwnych strojach ludowych prowadzili dialogi, które były przeplatane dawnymi przyśpiewkami. Scenografię stanowiło wnętrze chaty wiejskiej. Zostało ono udekorowane między innymi oryginalnymi wycinankami, kwiatami z bibuły, rzeźbami, dawną zastawą stołową. Większość tych elementów zostało wykonane przez uczniów lub artystów ludowych.
Widzowie mogli obserwować przygotowanie „święconki”, a także poznać symbolikę różnych potraw, takich jak jajka, czy sól.
Występ wprowadził widownię w miłą atmosferę nadchodzących świąt.

Jesteś na profilu Kuba Olejnik - stronie mieszkańca miasta Sieradz. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj