Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Galicja" - wyjątkowa książka Normana Daviesa nie tylko pod choinkę

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
"Galicja" - wyjątkowa książka Normana Daviesa nie tylko pod choinkę
"Galicja" - wyjątkowa książka Normana Daviesa nie tylko pod choinkę Fot. Znak Horyzont
Do księgarń trafia przepięknie wydana przez krakowski Znak Horyzont książka "Galicja", autorstwa Normana Davies, brytyjsko-polski historyka, kawalera Orderu Orła Białego, znanego wcześniej choćby z "Bożego igrzyska. Historii Polski", "Orła białego, czerwonej gwiazdy", czy "Powstania 44". Tym razem autor zabiera nas w fascynującą, po trosze mityczną, podróż do świata którego już nie ma.

Norman Davies w swoim najlepszym stylu przedstawia losy ziem dawnej Rzeczypospolitej, na których okrzepły narody współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej i przez stulecia współistniały wyznania religijne. Języki polski, niemiecki, ruski, ormiański, jidysz, czy też węgierski, czeski lub włoski mieszały się tworząc wymieszany kulturowo świat, który przez wiele lat egzystował w zgodzie wspólnie, choć niekiedy obok. Tu też normą był pluralizm religijny, w miastach czy miasteczkach obok kościołów, czy cerkwi były synagogi. Nikomu to nie przeszkadzało.
Autor nie kreśli więc obrazu idyllicznej, płynącej wraz z nurtem Dunaju, Galicji. Ta oprócz tego, że potrafi być słodka, jest także gorzka. To właśnie tam w czasach rozbiorów przetrwała polskość, bo w zaborze austriackim Polacy mieli więcej swobody i zrodziła się idea narodu ukraińskiego, który dziś bije się bohatersko o swoja niepodległość z rosyjskim agresorem. To tam przeplatały się losy wielkich rodzin Habsburgów, czy Potockich.

Galicja dała Polsce wielkich ludzi kultury, że wspomnijmy Stanisława Wyspiańskiego, Mieczysława Karłowicza, Jacka Malczewskiego, czy innych. To w dużej mierze zasługa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu cesarza Franciszka we Lwowie.

Z Krakowa 6 sierpnia 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku granicy Królestwa Polskiego, która rozrosła się do I Brygady Legionów Polskich.

Mit Galicji przygasł na wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, kiedy trafiła do bloku sowieckiego. Od pewnego czasu ta mityczna kraina odzyskuje blask i wychodzi z cienia, między innymi dzięki takiemu dzieło, bo jest to dzieło, jak książka Normana Daviesa, z czyta się ją jednym tchem i wypiekami na policzkach. To idealny prezent pod choinkę, ale nie tylko. Gorąco polecam "Galicję".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto