Żołnierski przegląd w Sieradzu. Do Sieradza ponownie zawitała ogólnopolska impreza „Film Foto Plastyka” organizowana przez wojsko. Przedsięwzięcie, które stanowi szeroki przegląd amatorskiej twórczości artystycznej fotografików czy filmowców związanych z żołnierskim środowiskiem, rozpoczęło się w Teatrze Miejskim od koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu.

Żołnierski przegląd w Sieradzu. Impreza ruszyła w poniedziałek od wspomnianego koncertu i pierwszych filmów wyświetlanych w ramach XXVI Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich WP „OPFA 2013”. Wieczorem natomiast swoje pięć minut mieli fotograficy. W Biurze Wystaw Artystycznych w Sieradzu odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej XXVIII Konkursu Fotografii WP – FOTO Sieradz 2013.
Czemu wojskowi prócz broni chwytają w ręce także aparaty fotograficzne? – Żeby pokazać codzienną pracę żołnierzy podczas ćwiczeń w polu czy przy wykonywaniu innych zadań – odpowiada chor. Rafał Mniedło z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. – Skąd u mnie fotograficzna pasja? Zacząłem w czasach zenita, potem miałem przerwę, ale rok temu trafiłem do sekcji prasowej i wspomnienia odżyły. Co jest najtrudniejsze w wojskowej fotografii? Uchwycić ten jeden jedyny moment.
O tym, że wojsko jest wdzięcznym tematem do fotografowania przekonuje także Michał Wajnchold z Klubu Wojsk Specjalnych z Krakowa. – Można fotografować sceny jakich nie spotka się w cywilu i już to powoduje, że zdjęcia mają niecodziennych charakter. W związku z tym, że nie jestem jednak zawodowym żołnierzem, mam pewne ograniczenia co do miejsc, które mogę uwieczniać aparatem. Ale gdy już się pokona te wszystkie bariery, co nie jest wcale tak oczywiste, jest to bardzo wdzięczne zajęcie – przyznaje jeden z laureatów, który specjalizuje się w fotografii lotniczej. – Kiedyś w aeroklubie skakałem ze spadochronem i zajmowałem się też fotografią. W końcu te dwie pasje połączyły się w jedną.

Żołnierski przegląd w Sieradzu. jakie nagrody w konkursie foto?Do fotograficznego konkursu nadesłano ok. 300 zdjęć. Rada artystyczna zakwalifikowała do ścisłego finału 95 fotografii 26 autorów. Pierwszą nagrodę ministra obrony narodowej otrzymał wspomniany Michał Wajnchold za cykl zdjęć „Specjalsi”. Drugą zdobył st. chor szt. Cezary Cylwik z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego za cykl „Spartanie”, a trzecią Elwira Radzikowska-Zadroga z Klubu Ośrodka Szkolenia Poligonowego Orzysz Bemowo Piskie za cykl „18. Pułk Rozpoznawczy ćwiczy”. Przyznawano także inne wyróżnienia. Nagrodę prezydenta Sieradza otrzymał Łukasz Halczak z Turobina reprezentujący Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, marszałka województwa łódzkiego - st. chor. Arkadiusz Dwulatek ze Świnoujścia reprezentujący Marynarkę Wojenną, dowódcy 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia - por. Bartosz Klepczyński z Klubu Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, kierownika Klubu Garnizonu Warszawa – Patrycja Hundrieser z Klubu 3. Flotylii Okrętów w Gdyni, a prezesa Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Twórczej SWAT – wspomniany Rafał Mniedło.

Żołnierski przegląd w Sieradzu potrwa do środy. Co jeszcze?Wtorek 19 listopada: godz. 15 - trzeci filmowy pokaz konkursowy (teatr), godz. 19:30 - wernisaż wystawy pokonkursowej XXI Przeglądu Amatorskiej Twórczości Plastycznej WP – ARS Sieradz 2013 (Zespół Pałacowo-Parkowy w Małkowie). Środa 20 listopada: godz. 11:30 wykład Małgorzaty Szymlet-Piotrowskiej „Zasady finansowania działania BWA”, godz. 12:10 - wykład Cezarego Harasimowicza „Współczesne kino polskie, kierunki i trendy”, godz. 17 - uroczyste zakończenie OPFA Sieradz 2013 i koncert Orkiestry Wojskowej z Warszawy (wszystko teatr).

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!