Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znalezisko z czasów Legionów w Sieradzu. Unikalne dokumenty były ukryte w kamienicy Rynek 20

Paweł Gołąb
Znalezisko z czasów Legionów w Sieradzu. Unikalne dokumenty były ukryte w kamienicy Rynek 20
Znalezisko z czasów Legionów w Sieradzu. Unikalne dokumenty były ukryte w kamienicy Rynek 20 Fot. Paweł Gołąb
Znalezisko z czasów Legionów w Sieradzu. Niezwykłego odkrycia dokonano podczas remontu kamienicy na sieradzkim Rynku 20. W budynku natknięto się na ukryty słój z doskonale zachowanymi dokumentami z czasów rodzącej się wolnej Polski i okresu międzywojnia. Skarb trafił do Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Znalezisko z czasów Legionów w Sieradzu. Słój został ukryty w oficynie na poddaszu. – Znajdował się pod podłogą, miedzy belkami – relacjonuje Konrad Jakubowski, właściciel kamienicy, który wszystkie dokumenty niezwłocznie przekazał sieradzkiemu muzeum.
Sieradzanin, który pasjonuje się historią miasta, a w szczególności wspomnianym okresem w jego dziejach nie ukrywa emocji. – To było coś niezwykłego. Przecież to kawał historii naszego miasta.
Znalezisko z czasów Legionów w Sieradzu. Przeważająca większość dokumentów dotyczy Ludwika Piestrzyńskiego. Dwa Stanisława i Józefa Skrzypińskich. Skrzypińscy to byli właściciel kamienicy. Rodzina została powiadomiona o odkryciu, dzięki czemu w połączeniu z analizą dokumentów udało się poznać losy Piestrzyńskiego, który ukrył dokumenty.
Jak informuje Jerzy Kowalski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Ludwik Piestrzyński urodził się w Łodzi. Był skautem i jako harcerz po ukończeniu kursu żołnierskiego trafił do Polskiej Organizacji Wojskowej w Łodzi. Potem po kolejnych kursach, podoficerskim i podchorążych, trafił do 3. Pułku Piechoty Legionów w Garnizonie Warszawa. Tu brał udział w rozbrajaniu Niemców, a potem został skierowany na front ukraiński. Jako kurier Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego w późniejszym okresie był wysyłany do sowieckiej Rosji.
Do Sieradza łodzianin trafił w 1921 roku po wcześniejszym zdemobilizowaniu. – Wżenił się w rodzinę Skrzypińskich. Po rozmowie z rodziną udało się ustalić, że w Warszawie żyje jego córka Maria – nie ukrywa entuzjazmu dyrektor Jerzy Kowalski. – Sam Ludwik Piestrzyński został rozstrzelany w czasie okupacji w Warszawie przez Niemców. Wcześniej zasłużył się jako społecznik dla miasta. Był radnym miejskim, członkiem zarządu Towarzystwa Muzycznego Lutnia. Założył też Klub Sportowy Czarni. Na co dzień prowadził sklep z artykułami spożywczymi.
Znalezisko z czasów Legionów w Sieradzu. Słój z dokumentami Ludwik Piestrzyńskiego, jak analizują odkrywcy, musiał być schowany w 1939 roku z obawy przed nadchodzącymi Niemcami. – W tej kamienicy mieściła się piekarnia, która w pierwszym rzędzie – czego pewnie się spodziewał - została zajęta przez okupantów. Całość została ukryta w pomieszczeniu, które pełniło rolę składzika na mąkę - informuje Konrad Jakubowski.
Znalezisko z czasów Legionów w Sieradzu zawiera takie dokumenty jak legitymacje członka Związku Legionistów Polskich czy Związku Peowiaków. Zachowały się książeczki żołdu, poświadczenie nadania krzyża POW. Jeden z dokumentów jest wyjątkowy podwójnie, bo został opatrzony podpisem marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Każde znalezisko, szczególnie takie, gdy mamy do czynienia z dokumentami oryginalnymi, czyli unikalnymi jest dla nas bezcenne – nie ukrywa Jerzy Kowalski informując, że będzie okazja je podziwiać przy okazji wystaw. Dokumenty będą także służyć do historycznych opracowań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto