Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoczewska Strefa Inwestycyjna. Znany jest termin wykupu gruntów [ZDJĘCIA]

Redakcja
Złoczewska Strefa Inwestycyjna. Wizualizacja zagospodarowania terenu.
Złoczewska Strefa Inwestycyjna. Wizualizacja zagospodarowania terenu. UM Złoczew
Złoczewska Strefa Inwestycyjna. Znany jest termin wykupu gruntów od mieszkańców wsi Emilianów i Bujnów. To właśnie w tym miejscu ma powstać ZSI. Skąd będą pochodziły pieniądze na wykup ziemi?

Złoczewska Strefa Inwestycyjna. Znany jest termin wykupu gruntów od mieszkańców wsi Emilianów i Bujnów. To właśnie w tym miejscu ma powstać ZSI. Skąd będą pochodziły pieniądze na wykup ziemi?

Najpierw ZOF, potem wykup ziemi

W ramach Złoczewskiego Obszaru Funkcjonalnego na realizację, którego złoczewski magistrat pozyskał prawie 2,5 mln złotych ma powstać m. in. dokumentacja sieci drogowej w planowanej strefie inwestycyjnej pod Złoczewem.
Przedsięwzięcie ZOF ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. I co dalej? Pytają mieszkańcy dwóch wsi, Emilianowa i Bujnowa. To właśnie w tym miejscu ma powstać obszar pod inwestycje. W sumie ma mieć on powierzchnię 194 hektarów. Wyniki badań geologicznych potwierdziły, że to dobry teren pod Złoczewską Strefę Inwestycyjną. Taką samą nazwę ma także miejska spółka. I to ona będzie zajmowała się dalszymi procedurami. Jednocześnie władze gminy Złoczew złożyły fiszkę inwestycyjną dotyczącą projektu "Przeciwdziałanie monokulturze przemysłowej poprzez utworzenie oraz uzbrojenie strefy inwestycyjnej w Gminie Złoczew". Dotyczy ona potencjalnych przedsięwzięć rozwojowych zgłoszonych w ramach aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego do 2020 roku. Szacunkowa wartość to 97,65 mln złotych. Pieniądze na uzbrojenie strefy Złoczew powinien pozyskać z zewnątrz. Ale żeby cokolwiek można było w ZSI zrobić trzeba być właścicielem terenu. Miejska spółka musi działki wykupić od rolników. Kiedy?

- Harmonogram przewiduje w 2015 roku wykonanie dokumentacji technicznej i pozyskanie niezbędnych zgód i pozwoleń oraz opracowanie procedur pozyskania nieruchomości - tłumaczy Wiktor Płóciennik, prezes spółki ZSI. - W roku 2016 planujemy wykup pilotażowy i rozpoczęcie inwestycji punktowych, czyli oczyszczalni ścieków, finansowanych z RPO oraz podpisane umów przedwstępnych. Z kolei na 2017 rok planujemy rozpoczęcie wykupu nieruchomości oraz inwestycje drogowe i te związane z siecią wodno-kanalizacyjną w strefie inwestycyjnej.

Skąd spółka weźmie, przecież niemałe, pieniądze na wykup gruntów od rolników?
- Myślimy o partnerstwie publiczno-prywatnym - zdradza prezes ZSI.

Podczas ostatnich spotkań z mieszkańcami burmistrz Złoczewa Jadwiga Sobańska podtrzymała stanowisko, w którym chciałaby, by stawki za wykup gruntu pod strefę nie były niższe niż przy wykupach ziemi pod trasę S8. Te średnio wynosiły ok. 20 zł za metr kwadratowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto