Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe ptakoliczenie 2015 w Sieradzu. Jak ukształtowało się ptasie podium?

Paweł Gołąb
Zimowe ptakoliczenie 2015 w Sieradzu
Zimowe ptakoliczenie 2015 w Sieradzu Fot. Paweł Gołąb
Zimowe ptakoliczenie 2015 w Sieradzu. Miłośnicy ornitologii mogli i w tym roku przyłączyć się do Zimowego Ptakoliczenia, corocznej akcji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, w ramach której liczone są ptaki spędzające zimę w sąsiedztwie ludzkich siedzib. Miejscową jej odsłonę zorganizowało Centrum Edukacji Ekologicznej. Z okazji skorzystało blisko 40 dzieciaków.

Zimowe ptakoliczenie 2015 w Sieradzu. - Wspólne obserwacje to wspaniała okazja do aktywnego wypoczynku, poszerzenia wiedzy na temat ptaków, jak również do nawiązania nowych ciekawych znajomości – zachęcają organizatorzy. - Po co liczyć ptaki zimą? Zimowe Ptakoliczenie służy śledzeniu zmian, jakie zachodzą w grupie ptaków spędzających zimę blisko ludzi. Jest to możliwe dzięki corocznemu charakterowi tej akcji - każdego roku uzyskujemy listę najliczniej i najczęściej spotykanych gatunków, dzięki czemu wiemy, jak poszczególne ptaki sobie radzą. Dzięki uczestnikom prowadzącym obserwacje w całej Polsce wiemy, czy występują różnice w zimowych zgrupowaniach między regionami. Inne ważne informacje uzyskiwane dzięki Zimowemu Ptakoliczeniu dotyczą nieregularnych zjawisk, takich jak np. zdarzające się co kilka lat naloty kwiczołów albo jemiołuszek, a także coraz częstszych przypadków pozostawania na zimę osobników z gatunków, które normalnie opuszczają nasz kraj już jesienią – argumentują pomysłodawcy akcji.
Jakie wnioski mogą przynieść obserwacje ptaków? Prowadzący sieradzką odsłonę akcji Adam Ogiński z OTOP przekonuje, że wyłapane zjawiska faktycznie są miernikiem zachodzących w klimacie zmian. – Przyczyną wędrówki ptaków jest głównie poszukiwanie pożywienia i temperatura. Wszelkie zmiany przyrodnicze są więc na pewno potwierdzeniem zmian klimatycznych. W tym roku zostały zaobserwowane klucze dzikich gęsi lecące na północ. Jeśli już wracają, może to świadczyć, że wyczuwają, iż prawdziwej zimy nie mamy się co spodziewać.
Barbara Rogozińska, kierownik CEE przekonuje, że podobne inicjatywy to znakomity sposób na zainteresowanie nie tylko młodych, ale i starszych ekologią i przyrodą. – To okazja, by zobaczyć, kto mieszka tuż obok nas, bo tego na co dzień większość z nas z reguły nie zauważa.
Zimowe ptakoliczenie 2015 w Sieradzu. W akcji udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Sieradzu. Paulina Kanicka z klasy VIa i Wiktoria Tworek z VIb przekonują, że była to dla nich i rówieśników wielka frajda. – Mamy możliwość, by w fajny sposób dowiedzieć się więcej o ptakach, które żyją obok nas.
Zimowe ptakoliczenie 2015 w Sieradzu. Jakie wyniki przyniosło? Jak informuje CEE, niecodzienne podium ukształtowało się następująco. I miejsce zajęła kaczka krzyżówka – 26, II - gawron 7, III - sikora 3 (dwie czarnogłówki i jedna bogatka). Poza tym zaobserwowano: 2 kosy, 1 wróbla, 1 dzięcioła zielonego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto