Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za bramą wielkiej ciszy. Cmentarz Parafialny w Sieradzu (ZDJĘCIA)

Dariusz Piekarczyk
Cmentarz Parafialny w Sieradzu
Cmentarz Parafialny w Sieradzu Fot. Dariusz Piekarczyk
Za bramą wielkiej ciszy. Cmentarz Parafialny w Sieradzu. Ileż to konduktów żałobnych przeszło przez bramę Cmentarza Parafialnego w Sieradzu? To jedna z najstarszych nekropolii naszego regionu. Spoczywają tam zacni obywatele miasta i regionu, powstańcy, żołnierze I i II wojny, księża, siostry zakonne, oraz zwyczajni, często bezimienni ludzie. Nie tylko zresztą wyznania rzymsko-katolickiego. To także miejsce wiecznego spoczynku ewangelików, prawosławnych.

Za bramą wielkiej ciszy. Cmentarz Parafialny w Sieradzu

– Wielu grobów już nie ma, w ich miejscu powstały inne – mówi Edward Grobelny, znany sieradzki kamieniarz, który był w przeszłości także grabarzem, przejmując fach po ojcu Marianie. – Jak choćby kwatery żołnierzy niemieckich z pierwszej wojny światowej, która znajdowała się po prawej stronie od bramy głównej. Stare groby, którymi nikt się nie opiekuje, popadają w ruinę.
Najstarsze mogiły znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie kościółka świętego Ducha. Tam jest grób rodziny Wituskich, w którym spoczywa, między innymi, Anna, która żyła dziesięć miesięcy, a zmarła w 1872 roku. Jest grób Józefa Rakowskiego, który walczył w Powstaniu Styczniowym, czy Aleksandra Abrysiewicza, który również bił się w tym powstaniu. Są tu też groby i grobowce rodzin, które były dla tej ziemi zasłużone, jak choćby Strzeszewscy. Leopold, zmarły w 1893, był właścicielem Dąbrówki. Najbardziej przejmujący jest grób zwieńczony aniołkiem wspartym na krzyżu. Tam spoczywa Stanisława Horky i jej zmarli od 23 do 30 marca 1913 roku trzej synowie. Najmłodszy miał trzy lata, najstarszy dziewięć.
Niektórymi wiekowymi grobowcami nie ma się kto opiekować. Najbliżsi pochowanych tutaj zmarli i spoczywają na innych cmentarzach. Groby Szanserów, Godzińskich, Strzeszewskich, Kryszków popadają w ruinę.
Zachowały się jeszcze, co prawda nieliczne, nagrobki przypominające czasy zaboru rosyjskiego, jak choćby Serafiny Nowickiej zmarłej w 1869 roku czy Stefana Bukara (1904). Tu spoczywa także austriacki lekarz z czasów wojny, Leopold Maiditsch, który nie bał się pomagać Polakom. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto