Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa grafiki i malarstwa Katarzyny Nolbert otwarta w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu

Paweł Gołąb
Wystawę grafiki i malarstwa Katarzyny Nolbert można oglądać w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu (Rynek 18). Autorka to sieradzanka, która na ekspozycji pokazuje różnorodne, zarówno pod względem tematyki jak i wykorzystywanych technik, prace.

Ekspozycja w CIK jest pierwszą wystawą indywidualną artystki, która ma za sobą artystyczną edukację, ale przez lata tworzyła do przysłowiowej szuflady. Ta – patrząc na różnorodność prac i wykorzystywanych technik – chyba musiała być ogromna? – Prac faktycznie powstało tak dużo, że znajdują się u mnie w domu oraz u rodziców i jest ich wszędzie naprawdę pełno – odpowiada z uśmiechem autorka. - Na tę wystawę starałam się wybrać te jak najlepsze, które są jak najbardziej spójne.
Pierwsza autorska wystawa, to pewnie pojawiła się trema? – Była. Chyba wszystkich młodych artystów blokuje taka obawa przed pokazaniem pierwszy raz publicznie swoich prac i muszą się odważyć, by zrobić ten pierwszy krok. Wystawa jest nie tylko dla widzów, ale i dla samego artysty, bo nią kończy pewien etap i nabiera energii do dalszej pracy – _przekonuje Katarzyna Nolbert.
Skąd u sieradzanki wzięło się zainteresowanie plastyką? _– Już od przedszkola. Z opowieści mojej mamy wiem, że już jako przedszkolak rysowałam pochylone kobiety. Myślała, że może mam jakieś problemy ze wzrokiem, ale naprawdę chodziło o to, że chciałam w ten sposób oddać ruch postaci –
wspomina z uśmiechem pani Katarzyna. – Potem powoli rozwijałam swoje umiejętności – w kółkach, liceum plastycznym czy na studiach.
No, ale nie przerodziło się to w stricte artystyczną karierę tylko przyszło tworzenie do wspomnianej szuflady. – Myślę, że zawinił brak odwagi, ale myślę, że ta pierwsza wystawa to się zmieni i zacznę działać w tym kierunku dalej. I tego sobie życzę. Więcej odwagi, ale i więcej czasu na tworzenie.
Z czego wynika różnorodność prac, co widać na wystawie w CIK? To szukanie własnej drogi, chęć spróbowania czegoś nowego? – Szukanie własnej drogi to jedno, ale również efekt różnorodnych zainteresowań. Inspiruje mnie wiele rzeczy i nie potrafię „przykleić” się do jednej techniki, więc sporo eksperymentuję.
Katarzyna Nolbert – jak przedstawia CIK - urodziła się w 1987 r. w Sieradzu, już od najmłodszych lat jej pasją była sztuka. W 2007 r. ukończyła Liceum Plastyczne im. Katarzyna Kobro w Zduńskiej Woli będąc dwukrotną stypendystką Prezesa Rady Ministrów. W roku 2010 r. obroniła tytuł licencjata Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Filologia Angielska. W tym samym roku rozpoczęła naukę w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Oprócz kierunkowego Projektowania Graficznego udało jej się poznać również tradycyjne techniki graficzne, takie jak linoryt, litografia, akwaforta czy sitodruk. - Dzięki temu mogła spojrzeć na projektowanie graficzne również z nieco innej perspektywy. Uświadomiło jej to, że najlepsze projekty graficzne nie koniecznie muszą w całości „wychodzić z komputera”. Jej pasją wciąż było jednak malarstwo i ilustracje. Podczas studiów uczęszczała na zajęcia malarstwa u profesora Marka Saka, a następnie profesora Gabriela Kołata. Pod kierunkiem Gabriela Kołata wykonała aneks z malarstwa, którego tematem była martwa natura. Praca dyplomowa odzwierciedlała także to, co ma miejsce w jej malarstwie - zamiłowanie do koloru – przedstawia Paulina Zawieja z CIK. - Po powrocie do rodzinnego miasta pracuje jako grafik oraz zajmuje się marketingiem w sieradzkiej firmie z branży motoryzacyjnej. Malarstwo, które prezentowane jest na wystawie, to głównie martwe natury. Na jej obrazach przedmioty powoli tracą swój wymiar na rzecz dynamicznych, zderzających się plam kolorów. Przedmioty są obecne, a jednak niedopowiedziane. Grafiki to przykłady linorytów, czy litografii. Są wśród nich również monotypie i sitodruk. Prace te mają charakter ilustracyjny.
Prace sieradzanki w sieradzkim CiK (Rynek 18) można oglądać do końca września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto