Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyspa wolności w sieradzkim muzeum. Na wystawie o zasługach Biblioteki Polskiej w Paryżu

Paweł Gołąb
„Wyspa wolności”. Tak zatytułowaną wystawę poświęconą Bibliotece Polskiej stworzonej przez Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu można oglądać w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. To już ostatnia okazja, by poznać jak wielką rolę odegrała i odrywa do tej pory ta instytucja stworzona przez polską emigrację XIX wieku. Ekspozycja pozostanie czynna jeszcze tylko do sobotniej Nocy Muzeów (20 maja).

Wystawa „Wyspa wolności” została urządzona przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu oraz Bibliotekę Narodową w Warszawie. – Ekspozycja przedstawia historię najstarszej polskiej instytucji o charakterze kulturalnym istniejącej do dnia dzisiejszego poza krajem. Biblioteka Polska w Paryżu, stworzona i zarządzana przez Towarzystwo Historyczno-Literackie, została założona w 1838 roku – sześć lat po jego powstaniu. Gromadzi ona cenne archiwa i kolekcje dzieł sztuki, głównie z XIX wieku, przekazane w darze przez powstańców, ich rodziny i francuskich przyjaciół. W XX i XXI wieku tradycja ta jest podtrzymywana – _informują organizatorzy wystawy. _– Rola paryskiej skarbnicy była zawsze ważniejsza w okresach zniewolenia Polski. Biblioteka Polska w Paryżu, ściśle związana z wolną myślą polityczną, wspierała niezależną kulturę, której nie pozwalano rozwijać się w trudnych latach, gdy Polska nie istniała na mapie Europy lub nie była całkowicie niepodległym państwem.
Jak wyliczają organizatorzy wystawy… - od 180 lat Towarzystwo Historyczno-Literackie/Biblioteka Polska w Paryżu przechowuje pieczołowicie około 200.000 książek, w tym około 50 inkunabułów i kilka tysięcy starych druków, 5.000 jednostek rękopisów, 25.000 rysunków i rycin, 15.000 fotografii, 1.420 obrazów, 1.000 plakatów, 600 medali i monet, 350 rzeźb. Do niezwykle cennych, unikatowych dokumentów należą: „Akt detronizacji” cara Mikołaja I jako króla Polski, podpisany przez prawie 200 senatorów i posłów 1831 roku oraz uchwała powzięta w tym samym roku przez Izby Sejmowe w sprawie wprowadzenia narodowo biało-czerwonych barw.
Wystawę oglądać można w sali Muzeum Okręgowego w Sieradzu przy Rynku 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto