Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Afrykarium i wybieg dla nosorożców pną się w górę (ZDJĘCIA)

WSK
fot. Paweł Relikowski
Nosorożce indyjskie zawitają jesienią do wrocławskiego zoo. To właśnie dla nich budowany jest specjalny wybieg blisko Dziecińca. Na przełomie września i października tego roku budowa się zakończy, a dwa samce nosorożca indyjskiego (inaczej pancernego) przyjadą tu z Berlina i z południa Francji.

Wybraliście najsympatyczniejszego zwierzaka zoo (WYNIKI)

Hodowla tego gatunku jest koordynowana, czyli ściśle kontrolowana przez sztab zoologów z Bazylei. To oni zadecydowali, które osobniki zamieszkają we Wrocławiu. W poniedziałek w naszym ogrodzie zoologicznym gościł dyrektor zoo w Berlinie. Sprawdzał, czy jego podopieczny będzie miał we Wrocławiu dobre warunki.

Ściany wybiegu dla nosorożców już stoją. Trzeba jeszcze zbudować brodziki, w tym podgrzewane bajorko (jedyne takie w zoo), fosę i barierki, posadzić rośliny, zamontować pastucha elektrycznego i pomalować elewację na taki kolor, jaki ma wrocławski Dworzec Główny.

zobacz: W zoo powiększyła się rodzina lemurów (ZDJĘCIA)

Wybieg ma osobną część dla samca i samicy. - Samce i samice zgadzają się ze sobą tylko w okresie godowym, dlatego przez resztę czasu trzeba je rozdzielać - wyjaśnia Mirosław Piasecki, dyrektor działu hodowlanego we wrocławskim zoo.

Wybieg dla nosorożców będzie gościł wiele innych zwierząt, także mieszkających w Azji. Będą to półmetrowe wiewiórki jelarangi, dla których zbudowana będzie przy wejściu specjalna woliera, małpy mundżaki a także hulmany - te drugie żyją w indyjskich świątyniach. Człekokształtne będzie można oglądać przez szybę z tyłu wybiegu dla nosorożców. Tam, gdzie kiedyś będzie punkt widokowy na wybieg, stoi dziś ogrodzenie.

Cały obiekt powstał w miejscu dawnej żyrafiarni obok antylopiarni. Żyrafy przeniesiono, a w antylopiarni mieszkają teraz m.in. zebry i kangury. Tam powstanie kiedyś pawilon Azja Południowo-Wschodnia.
– Kiedyś we Wrocławiu gościł nosorożec afrykański, ale miał zbyt mały wybieg i pojechał do Francji. Nosorożce indyjskie w Polsce ma tylko warszawskie zoo, dlatego bardzo się cieszymy, że te zwierzęta zamieszkają także u nas. Są bardzo rzadkie – mówi Mirosław Piasecki.

W budowie jest także Afrykarium. Ono skończone zostanie dużo później, bo dopiero w 2015 roku. Wykop pod budowlę ma 2 ha powierzchni i 6,5 metra głębokości. Na bokach wykopu wbito żelazne szesnastometrowe larseny, by do niecki nie spływały wody gruntowe. – Drzewa w parku Szczytnickim mogłyby wtedy uschnąć – wyjaśnia Mirosław Piasecki. Tu, gdzie budują Afrykarium był kiedyś bar, budki z lodami i sklepy. Powstanie za to kompleks basenów położonych na najniższych piętrach Afrykarium, do których wpuszczeni zostaną mieszkańcy oceanów i mórz wokół Afryki oraz ryby z Nilu i afrykańskich jezior. Będą zbiorniki na słoną, słodką i płynącą wodę. Wyżej zamieszkają inne zwierzęta afrykańskie: hipopotamy, manaty (rodzaj syren), lwy, żyrafy, antylopy, liczne ptaki i małpy, krokodyle, a nawet kotiki i pingwiny. Tam, gdzie kotiki mieszkają dziś, zostanie pusty wybieg. Obok jest kilka opuszczonych wybiegów po niedźwiedziach, w tym po misiu polarnym. Zostaną najprawdopodobniej połączone, a Mirosław Piasecki chce, by zamieszkały tam specjalne zwierzęta.

- Marzą mi się niedźwiedzie polarne, bo nasza ostatnia samica padła, a nikt w Polsce misiów polarnych nie ma - zdradza Piasecki. Dlaczego Afrykarium ma być skończone do 2015 roku? To specjalna rocznica - 150-lecie wrocławskiego zoo. Zjadą się na nie dyrektorzy ogrodów zoologicznych z całej Europy. Na razie prace idą zgodnie z planem.

- Do tej pory robotnicy wykopali tylko jeden niewybuch z czasów II wojny światowej, choć spodziewaliśmy się ich więcej. Pogoda także dopisuje. Nawet żyrafy się nie stresują, bo budowla powstawała na ich oczach. Miejmy nadzieję, że dalej wszystko będzie się układać po naszej myśli i Afrykarium otworzymy na czas - mówi Mirosław Piasecki.

Zobacz też:
ZEBRA W NASZYM MIEŚCIE - adoptuj z nami zebrę z wrocławskiego zoo
Amazońska groza w ogrodzie zoologicznym (ZDJĘCIA)

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto