Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Kalisza oficjalnie sprzedały większość udziałów w Cieple Kaliskim

Andrzej Kurzyński
Elbląska spółka Energa Kogeneracja została większościowym udziałowcem spółki Ciepło Kaliskie, zarządzającej systemem ciepłowniczym w mieście. We wtorek w kaliskim ratuszu podpisano umowę kupna sprzedaży miejskiej spółki ciepłowniczej.

Dziewięć miesięcy temu samorząd Kalisza ogłosił przetarg na zbycie 90 proc. udziałów w spółce. Po żmudnych negocjacjach zdecydowano się na ofertę elbląskiego potentata. Na konto miasta trafiło blisko 46 mln złotych.

Ciepło Kaliskie posiada między innymi źródło wytwarzania ciepła, sieci i węzły cieplne służące rozprowadzaniu energii cieplnej oraz lokalne kotłownie gazowe.

- Sprzedajemy udziały z pełną świadomością, że zespół negocjacyjny wybrał najlepsza ofertę. Firmę znaną i doświadczoną, a jednocześnie Energa Kogeneracja zaproponowała najkorzystniejsze dla miasta warunki sprzedaży udziałów zarówno pod względem ceny za udziały, jak i oferowanego pakietu inwestycyjnego. Liczymy, że otwieramy w Kaliszu nową erę w zakresie ciepłownictwa, która przyniesie korzyści przede wszystkim mieszkańcom. Energa to poważny inwestor gwarantujący miastu i jego mieszkańcom modernizację i rozwój systemu ciepłowniczego, a tym samym wysoką jakość oferowanych usług – podkreśla Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.

Nabycie udziałów spółki Ciepło Kaliskie umożliwi rozpoczęcie przygotowań do kolejnego etapu, w którym przewiduje się możliwość budowy w należącej także do Grupy Energa Elektrociepłowni Kalisz nowych kogeneracyjnych jednostek wytwórczych. Projekty mają być oparte przede wszystkim o takie paliwa jak biomasa, czy gaz. Plany inwestycyjne obejmują również modernizację spółki Ciepło Kaliskie w ramach projektu „Przebudowa miejskiego systemu ciepłowniczego w celu oszczędności energii i ochrony powietrza miasta Kalisza”.
Planowane inwestycje wpisują się w strategię rozwoju segmentu kogeneracyjnego koncernu, którego liderem jest właśnie spółka Energa Kogeneracja.

- Zakup udziałów pozwoli na zrównoważony rozwój systemu ciepłowniczego w Kaliszu w długoterminowej perspektywie. Rozważana przez nas budowa nowego źródła jest jednym z elementów tego planu, który ostatecznie ma przyczynić się do optymalnej produkcji energii elektrycznej i ciepła dla mieszkańców Kalisza. Zrównoważony rozwój systemu ciepłowniczego uwzględnia również wykorzystanie lokalnych zasobów, zarówno Elektrociepłowni Kalisz jak i PEC Kalisz – mówi Marek Dec, prezes spółki Energa Kogeneracja.

W rozmowie z nami prezes Marek Dec zapowiedział także, że obecni pracownicy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kaliszu, którzy na mocy umowy zostają przejęci przez Energę nie stracą swoich miejsc pracy.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby funkcje, które są realizowane przez tych ludzi realizował ktoś inny. My jako koncern nie mamy takich kompetencji, ani ludzi, którzy mogliby te funkcje przejąć. Nie rozumiem więc skąd te obawy pracowników – powiedział.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto