Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urbaniści docenili sieradzką rewitalizację. Starorzecze Żegliny nominowane do krajowej nagrody

Paweł Gołąb
Urbaniści docenili sieradzką rewitalizację. Odnowione starorzecze Żegliny zostało przez nich nominowane do krajowej nagrody
Urbaniści docenili sieradzką rewitalizację. Odnowione starorzecze Żegliny zostało przez nich nominowane do krajowej nagrody Fot. Paweł Gołąb
Sieradzki projekt związany z rewitalizacją kolejnej części starej części miasta został doceniony przez fachowców od miejskiej architektury. Jak informuje urząd, inwestycja prowadzona pod hasłem „Odtworzenie naturalnego koryta starorzecza Żegliny wraz z budową ciągów pieszo-rowerowych w Sieradzu" została nominowana przez Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich do nagrody na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

- Tym samym ten fragment sieradzkiego projektu znalazł się w II etapie konkursu, w gronie 31 realizacji przestrzennych z całej Polski nominowanych do tej części plebiscytu, który odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Celem konkursu jest promocja spójnych i racjonalnych rozwiązań w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nieodbiegającym od aktualnych światowych standardów – informuje Michał Sitarek z referatu promocji sieradzkiego urzędu.
Jak przypomina urząd, w maju tego roku projekt „Odtworzenie koryta starorzecza Żegliny w Sieradzu” został nagrodzony w IX edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w kategorii „Przestrzeń w zieleni” organizowanego przez Zarząd Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Urbanistów Polskich przy udziale marszałka województwa łódzkiego. Przebudowa tej części miasta trwała dwa lata i zakończyła się pod koniec października ubiegłego roku. Realizowało ją konsorcjum firm: Molewski z Chodeczy (woj. kujawsko-pomorskie) i Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska i Melioracji Ekomel z Poddębic. Koszt prac prowadzonych w starorzeczu Żegliny wyniósł 6,5 mln zł.
- Przez dwa lata odtworzono starorzecze dopływu Warty, umocniono brzegi koryta, zbudowano odprowadzenie wód powierzchniowych, przepusty, 1,2 km ścieżek dla pieszych i rowerów, kładki, tarasy, małą architekturę. W ramach inwestycji pojawiło się także nowe oznakowanie ulic, oświetlenie oraz zieleń. Przebudowano też samą ul. Grodzką wraz z dojazdem do ulicy Wschodniej i Stawowej. Odtworzone starorzecze pełni nie tylko funkcję rekreacyjną, ale również hydrotechniczną. To właśnie do starorzecza odprowadzany ma być nadmiar wody z Żegliny i Krasawy, przez co inwestycja ma również charakter przeciwpowodziowy – uzupełnia referat promocji.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto