Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ukryte w kronice Sieradza”. Książka regionalisty Janusza Ziarnika trafiła do czytelników

Paweł Gołąb
Nowa poświęcona Sieradzowi książka jest już dostępna. To wydawnictwo „Ukryte w kronice Sieradza”, którego autorem jest sieradzki regionalista Janusz Ziarnik.

Książka przypomina o miejscach z terenu miasta i ich historiach, które nie wszystkim są do końca znane. Ale w innej, beletrystycznej formie - tak, by zachęcić czytelników, szczególnie tych młodych, do sięgania po źródła historyczne.
To właśnie – jak przekonuje Janusz Ziarnik - było głównym zamysłem napisania książki w ten niecodzienny sposób. – To wzięło się z moich doświadczeń związanych z pracą w szkole. Wiem, że gdy uczy się historii w sposób suchy, przedstawiając tylko fakty, to w ogóle nie zaciekawia młodych ludzi, nic z takiej wiedzy nie jest przez nich zapamiętywane. Lepiej więc przełożyć to na prostszy język, znaleźć odpowiednich bohaterów i przy ich pomocy pokazać kawałek dziejów - w tym przypadku - Sieradza. Cała praca była dość żmudna i każde z tych opowiadań miało swoją własną inspirację.
Jakie, często zupełnie zapomniane miejsca z terenu Sieradza przypominają opowiadania Janusza Ziarnika zawarte w książce „Ukryte w kronice Sieradza”? Przywołany został m.in. cmentarz świętoduski przy tzw. starym szpitalu, którego pozostałości wciąż się znajdują pod ziemią oraz Poświętna Górka znajdująca się przy zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Oksińskiego, która wypadła całkowicie ze świadomości sieradzan. - Kolejne nieistniejące już obiekty, które trafiły do książki, to chociażby manufaktura Harrera i zamek sieradzki. Wspomniane są też mury Sieradza, o które historycy toczą wciąż spór, czy miasto je miało czy jednak nie. Ja też tego nie rozstrzygam, ale postanowiłem przypomnieć i o tym, bo to bardzo ciekawy temat – informuje autor. – Taki zresztą był klucz wyboru. Każde z tych miejsc czy historii musiało mieć w sobie to coś, być intrygującymi.
Spotkanie promocyjne odbyło się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Prócz rozmowy z autorem i prezentacji książki na uczestników czekały rozstawione na sztalugach ilustracje autorstwa Pawła Duraja, które ozdobiły wydawnictwo.
Janusz Ziarnik od czterdziestu lat jest związany z Sieradzem poprzez pracę zawodową i działalność społeczną. Nauczyciel, animator kultury i krajoznawca; Niegdyś współpracownik lokalnych mediów („Nad Wartą”, „Goniec”, „Radio Łódź”), obecnie pedagog w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu. Autor publikacji naukowych z dziedziny pedagogiki turystyki, pedagogiki kultury i czasu wolnego. Jego artykuły o tematyce krajoznawczej zamieszczane są na łamach kwartalnika „Na sieradzkich szlakach” od ponad trzydziestu lat. Współautor przewodnika „W dolinie Grabi” i książki „Ze wspomnień Trubadura i jego wychowanka Jaśka”. W 2014 roku ukazało się pierwsze wydanie „Opowieści dobrońskich” (drugie, poprawione, w rok później). Trudni się również fotografią. Ma w swoim dorobku kilka wystaw indywidualnych, m.in. „Buk”, „Faramuszki” i „Konterfekty natury”, oraz kilkanaście zbiorowych, w tym doroczne prezentacje grupy twórczej „Ldzań - Grabia”.
Jego najnowsze dzieło – książkę „Ukryte w kronice Sieradza” kupić można w Sieradzu w księgarni Róża (Aleja Grunwaldzka 1D) i w siedzibie PBP (ul. Żwirki i Wigury 4).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto