Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczą o śmieciach w Sieradzu. To dzięki edukacyjnej salce urządzonej w stacji przeładunkowej odpadów

Paweł Gołąb
Uczą o śmieciach w Sieradzu. To dzięki edukacyjnej salce urządzonej w stacji przeładunkowej odpadów
Uczą o śmieciach w Sieradzu. To dzięki edukacyjnej salce urządzonej w stacji przeładunkowej odpadów Fot. Paweł Gołąb
Uczą o śmieciach w Sieradzu. Pierwsza w województwie łódzkim edukacyjna salka, w której najmłodsi mieszkańcy regionu w przystępny sposób poznają jak przyjaźnie dla środowiska gospodaruje się odpadami, powstała w Sieradzu. Ekologiczne przedsięwzięcie kosztowało 180 tys. zł, z czego 100 tys. zł przekazał łódzki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt opiewa na kilka lat, a tylko do końca tego roku z zajęć poświęconych segregacji śmieci skorzysta 2 tys. dzieciaków i młodzieży.

Uczą o śmieciach w Sieradzu. Z tej okazji mieli szansę już skorzystać uczniowie Szkoły Podstawowej w Warcie. – Czemu warto segregować śmieci? Bo to pomaga środowisku i każdy z nas może przyczynić się do tego, by chronić przyrodę – podają Oliwia Łuczak i Mateusz Pietrzak z klasy VIa. – Najbardziej podczas tych zajęć podobały nam się gry.
Przystępną formę zajęć chwali także Julia Rządkowska, nauczycielka języka polskiego, która przybyła z klasą na nietypową lekcję. – Było zadziwiająco cicho, co oznacza, że była ciekawa – przyznaje z uśmiechem. – Uczniom podoba się różnorodność, a tu czekała na nich nauka poprzez zabawę. Były gry dydaktyczne, filmiki czy animacje. To dobry sposób, by przekonać kolejne osoby, że warto być eko.

Uczą o śmieciach w Sieradzu. Projekt na pięć lat

Salka edukacyjna została urządzona w stacji przeładunkowej odpadów, która działa przy ul. Dzigorzewskiej 4 w Sieradzu (tuż za Przedsiębiorstwem Komunalnym). Z bezpłatnych zajęć korzystać w niej będą najmłodsi mieszkańcy okolicznych gmin, które należą do administratora stacji, czyli Związku Komunalnego „Czyste miasto, czysta gmina”: miasta i wiejskiej gminy Sieradz oraz Warty, Wróblewa i Goszczanowa.
- Jest to jedyna tego rodzaju sala, która jest przystosowana do nauki o prawidłowym gospodarowaniu odpadami – przekonuje Karol Kaliński, mistrz ruchu stacji przeładunkowej odpadów. – Staramy się o tym mówić w jak najbardziej przystępny sposób, by przekonać dzieci i młodzież do prawidłowego gospodarowania śmieciami, a poprzez nich trafić z przekazem także do starszych mieszkańców.
Zajęcia w nowej pracowni ruszyły od początku tego roku szkolnego, a cały projekt związany z bezpłatnymi zajęciami potrwać ma przez 5 lat. Pojedyncza lekcja trwa półtorej godziny i jest podzielona na część teoretyczną i praktyczną. W tej pierwszej na uczniów czeka prowadzony w ciekawy sposób wykład, zautomatyzowana makieta przedstawiająca drogę odpadów od gospodarstwa domowego do magazynu surowców wtórnych oraz wspomniane gry i filmy, w drugiej odwiedziny samej stacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto