Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Transatlantyk Festival 2018 w Łodzi. Do 20 lipca zobaczymy 200 filmów [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Transatlantyk Festival 2018 w Łodzi. Do 20 lipca zobaczymy 200 filmów [ZDJĘCIA]
Transatlantyk Festival 2018 w Łodzi. Do 20 lipca zobaczymy 200 filmów [ZDJĘCIA] Grzegorz Gałasiński
Pokazem poruszającego filmu "Nasze zmagania" w reż. Guillaume'a Seneza, ze znakomitą rolą Romaina Durisa, rozpoczął się ósmy (a trzeci w Łodzi) Transatlantyk Festival. Impreza potrwa do 20 lipca, dla widzów przygotowano prawie dwieście tytułów filmowych z 60 krajów. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest „Niepodległość dziś/ Independence Now”.

Galę otwarcia festiwalu zorganizowano w EC1 Łódź. Dla gości zagrał między innymi znakomity zespół saksofonowy The Whoop Group, a dyrektor przedsięwzięcia Jan A.P. Kaczmarek podkreślił: - Tematem tegorocznego festiwalu jest niepodległość, a więc suwerenność. To są wielkie tematy. Dziś kwestia niepodległości jest fundamentalna tak jak sto lat temu. I wiążą się z nią ważne pytania. Na przykład czy państwo demokratyczne może decydować o swojej wolności, czy też decydują o tym międzynarodowe koncerny?

Widzowie obejrzeli jeszcze wspomniany obraz Seneza, pokazywany na festiwalu w Cannes (w tym samym czasie trwały już też festiwalowe projekcje w Multikinie Silver Screenie oraz Kinie Łóżkowym w Pasażu Schillera). I to było na tyle.

W weekend "rozkręcają" się poszczególne filmowe sekcje festiwalu, a także rozmaite wydarzenia towarzyszące. Jednym z ciekawszych są Czasoprzestrzenie VR – przegląd filmów stworzonych dla wirtualnej rzeczywistości. Rozpoczęły się też festiwalowe retrospekcje - Milosa Formana, Luciana Pintilie, Andrzeja Barańskiego. Są też pierwsze nagrody - w sobotę specjalny gość festiwalu, Sally Potter. otrzymała nagrodę Fipresci Platinum Award. Widzowie zobaczyli poza tym pierwszy zestaw filmów rywalizujących w Konkursie Polskich Krótkich Metraży.

W niedzielę uczestników festiwalu czekają m.in. Master Class Dana Lebentala, a także szereg spotkań z twórcami filmowymi po projekcjach. O godz. 14 rozpocznie się pokaz „Groźnej matki” („Scary mother”, Multikino M2), a po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką Aną Uruschadze. W ramach sekcji Zbliżenia: Andrzej Barański zaprezentowany zostanie film „Niech cię odleci mara” (godz. 19.30, Muzeum Kinematografii). Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z twórcami, w którym udział wezmą: reżyser – Andrzej Barański, a także kompozytor Henryk Kuźniak oraz autor zdjęć Janusz Kaliciński. Z kolei w ramach sekcji Zbliżenia: Lucian Pintilie, pokazany będzie film „Rekonstrukcja” („Reenactment”, godz. 14, Multikino M9). To najgłośniejsze dzieło w dorobku Luciana Pintilie. Film, zdjęty z ekranów na polecenie Ceausescu, to tragikomiczna satyra na totalitaryzm piętrzący absurdalne nakazy i zakazy. Po seansie z festiwalową publicznością spotkają się aktor Luciana Pintilie - George Mihăiţă oraz rumuński krytyk Andrei Sandrea.

No i oczywiście zainteresowaniem cieszą się sztandarowe propozycje festiwalu, czyli Kino Łóżkowe i kolacje Kina Kulinarnego realizowane we współpracy z Berlinale.

Zobacz też: Transatlantyk 2017 w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto