Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica poświęcona Antoniemu Paparonie Pstrokońskiemu, zasłużonemu notariuszowi i archiwiście, została odsłonięta w Sieradzu (zdjęcia)

Redakcja
Zapomniana a niezwykle zasłużona dla Ziemi Sieradzkiej postać została upamiętniona dzięki sieradzkim krajoznawcom. Na ul. Wodnej 2A odsłonięta została dzisiaj tablica poświęcona zasłużonemu notariuszowi i archiwiście sieradzkiemu Antoniemu Paparonie Pstrokońskiemu.

Jak wskazuje jeden z inicjatorów odsłonięcia pamiątkowej tablicy Jakub Jurek, przewodniczący redakcji „Na Sieradzkich Szlakach”, jest to kolejna próba przywrócenia postaci Pstrokońskiego do powszechnej świadomości sieradzan. - Pamiętamy o Cierplikowskim, pamiętamy o Szternfeldzie, pamiętamy o innych osobach, które żyły i aktywnie działały w XX wieku, ale mamy jeszcze i takie postaci, które miały równie duże zasługi, a zostały zapomniane – mówi przypominając, że przyczyniło się do tego zniszczenie w czasie II wojny światowej przez Niemców nagrobka archiwisty.
Zasługi Pstrokońskiego dla upamiętnienia historii Sieradzczyzny są dla krajoznawców nie do przecenienia. - Spuścizna po nim, w tym także korespondencja, czasopisma i książki, przechowywana jest w Bibliotece Czartoryskich w Krakowie pod nazwą „Teki Pstrokońskiego”. Zbiór ten liczy 72 rękopisy i zawiera około 30 tys. stron. Wśród zapisków znajduje się wiele najstarszych wzmianek o miejscowościach ziemi sieradzkiej, co stanowi skarb o wielkim znaczeniu. Są one dziełem jednego poświęconemu sprawie człowieka, prekursora badań nad Sieradzem i województwem sieradzkim. Wielu późniejszych badaczy i historyków korzystało i do dziś korzysta z dorobku sieradzkiego rejenta – _czytamy w poświęconym mu artykule kwartalnika Na Sieradzkich Szlakach.
Jakub Jurek (współautor artykułu wraz Aleksandrą Salamończyk) podkreśla, że lokalizacja tablicy nie została wybrana przypadkowo. Tu bowiem Antoni Paparona Pstrokoński – jak głosi tablica: archiwariusz, pisarz aktowy powiatu sieradzkiego, prekursor badań historycznych nad Ziemią Sieradzką, kolekcjoner i zbieracz starożytności - w latach 1815-1843 miał swoją kancelarię i mieszkanie.
- Cieszę się, że to miejsce jest kolejny raz znaczone historycznie – dodaje ks. Marian Bronikowski, proboszcz znajdującej się po sąsiedzku Parafii Wszystkich Świętych. - Im więcej będziemy pamiętać, tym bliższy i droższy będzie nam Sieradz. I my sami sobie jako jego mieszkańcy.
Wicestarosta sieradzki Kazimiera Gotkowicz wtóruje:
- Każda społeczność powinna dbać o swoje korzenie, pamiętać o swojej przeszłości. Dzięki tej tablicy nie tylko przypominamy historię Sieradza, ale i oddajemy hołd osobie, która wiele lat temu dbała, by przetrwała dalej.- Antoni Paparona Pstrokoński jest dla mnie przodkiem wszystkich sieradzkich muzealników – podkreśla Marek Urbański z Sieradzkiego Muzeum Okręgowego.
Na uroczystość zaprosili: Zarząd Oddziału PTTK w Sieradzu, Redakcja „Na Sieradzkich Szlakach” i Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Spotkanie uzupełnił odczyt Marka Urbańskiego_„Antoni Paparona Pstrokoński, szkic do portretu”
, który odbył się w muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto