Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuka ludowa regionu na wystawie w Sieradzu. Pokazywane są prace przysłane na konkurs

Paweł Gołąb
Sztuka ludowa nie odeszła całkiem do lamusa. Dowodzi tego najnowsza wystawa urządzona w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Pokazywane są na niej prace nadesłane na konkurs „Sieradzka sztuka i rękodzieło ludowe 2015″ twórców z całego regionu.

Konkurs został zorganizowany przez Fundację Wspierania Kultury Miasta Sieradza i Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Podstawowymi celami konkursu było: popularyzacja i upowszechnianie sieradzkiej sztuki i rękodzieła ludowego, aktywizacja środowiska sieradzkich twórców ludowych oraz weryfikacja nowych osób rozpoczynających pracę twórczą. Konkurs obejmował następujące dziedziny sztuki i rękodzieła ludowego: rzeźbę, haft, koronka szydełkowa, tkactwo, plastykę papierową i plecionkarstwo.
Etnolog z sieradzkiego muzeum i przewodniczący konkursowego jury Paweł Kieroń przypomina, że podoba wystawa prezentująca sztukę i rękodzieło ludowe nie była organizowana od 2006 roku, warto było więc przypomnieć tę dziedzinę artystycznej aktywności. – Mamy w naszym regionie sporo twórców, daliśmy im więc możliwość zaprezentowania się innym. Konkurs miał ponadto charakter sondażowy. Mogliśmy przekonać się, którzy artyści ludowi są czynni, a dodatkowo, co reprezentują swoimi pracami ci nowi.
Co do ludowych tradycji regionu wniosło właśnie nowe pokolenie twórców? – Widać, że poszukują nowych form, mniej się trzymają tych starych konwencji i kanonów wprowadzając nowe elementy, ozdobniki estetyczne. To pokazuje, że sztuka ludowa jest żywa. Zresztą zawsze taka była. Nigdy nie działo się tak, że trwała w stanie niezmiennym. Każda dziedzina sztuki ewoluuje i ludowa też ma takie tendencje, ale staramy się przy tym jednak, by tkwiła korzeniami w sieradzkiej tradycji – odpowiada etnolog.
Jak jest z kondycją sztuki ludowej w naszym regionie? - Są dziedziny, gdzie mamy ewidentny przyrost. Tak dzieje się w rzeźbie, podobnie jest z haftem czy koronką szydełkową, ale z drugiej strony mamy i dziedziny, które są ewidentnie w zaniku jak kowalstwo czy garncarstwo. Tego praktycznie nie ma, ale liczymy, że ktoś nowy się pojawi, bo już tak się pozytywnie stało, że za sprawą jednego pasjonata dane rękodzieło się odrodziło.
Prezes Fundacji Wspierania Kultury Miasta Sieradza Michał Kłos zapowiada kolejne edycje konkursu. – Pokolenia, które nie szanują tradycji i dorobku swoich poprzedników, są nieszczęśliwymi pokoleniami, trzeba robić więc wszystko, by zachować to piękno naszej ziemi.
Jedna z nagrodzonych twórczyń Wioletta Pisarska z gminy Buczek jest osobą, która właśnie część tej tradycji przejmuje. Skąd wzięła się w jej przypadku pasja do sztuki ludowej? - Interesuję się etnografią i kulturą wsi, w pewnym momencie pojawiła się we mnie potrzeba robienia czegoś twórczego. Zaczęłam tkać na krosnach, co mnie całkowicie pochłonęło. Jestem początkującą twórczynią i cały czas się doskonalę, bo zdaję sobie sprawę, że jeszcze bardzo dużo przede mną. Uczę się metodą prób i błędów, ale ostatnio brałam też udział w warsztatach na Podlasiu.
Czy kanon sztuki ludowej ją ogranicza? Twórczyni zapewnia, że nie. – Odwiedzam muzea w celu poszukiwania inspiracji, ale próbuję też tworzyć swoje własne wzory, improwizuję więc często i puszczam wodze fantazji. W czym tkwi największa siła sztuki ludowej? W prostocie – odpowiada.
Kogo wyróżniło jury konkursu? W kategorii rzeźba nagrodę przyznano Józefowi Bogusławskiemu, w kategorii plastyka papierowa dwie równorzędne I nagrody: Józefie Chaładaj i Katarzynie Roszpondek, w kategorii - Kazimierze Balcerzak, w kategorii koronka szydełkowa - Irenie Sapiejce, w kategorii plecionkarstwo - Józefowi Bobrowskiemu, w kategorii tkactwo - Wiolecie Pisarskiej.
Konkurs mógł odbyć się dzięki dofinansowaniu projektu przez prezydenta Sieradza. Wystawa została urządzona w sali muzeum przy Rynku 1. Ekspozycja pozostanie czynna do 13 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto