Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Warcie będzie leczył młode anorektyczki - odciąży zapchane łódzkie szpitale i kliniki

Magda Szrejner
Nieletnie anorektyczki i bulimiczki, młodzi narkomani i alkoholicy, a także dzieci z zaburzeniami zachowania i emocji. Młodzi pacjenci z takimi problemami już od października będą leczeni w szpitalu psychiatrycznym w Warcie. To drugi w województwie ośrodek, który będzie miał oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Szpital uruchamia 30-łóżkowy oddział, poradnię zdrowia psychicznego i poradnię uzależnień dla dzieci i młodzieży.

Do tej pory nieletni z regionu łódzkiego trafiali do dwóch łódzkich szpitali: młodzież powyżej 13 roku życia leczono w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Czechosłowackiej , a dzieci w oddziale przy ul. Aleksandrowskiej. To jednak kropla w morzu potrzeb całego województwa. Tym bardziej że dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, kwalifikującymi się do leczenia, ciągle przybywa.

- Wiemy, że oddziały psychiatryczne dla nieletnich w Łodzi mają ogromne obłożenie i kolejki pacjentów, dlatego mam nadzieję, że nasz oddział odciąży pracę łódzkich placówek - mówi Paweł Ziomka, dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu w Warcie. Placówka miała do tej pory oddziały tylko dla dorosłych pacjentów. - Miejsc brakuje tak bardzo, że na prośbę konsultantów wojewódzkich zaczęliśmy przyjmować pacjentów od 16 roku życia, żeby odciążyć Łódź.

Szpital w Warcie będzie też przyjmował bulimiczki i anorektyczki. W Łodzi dla młodzieży z tymi problemami zarezerwowany jest maleńki pododdział w Centralnym Szpitalu Klinicznym, w którym maksymalnie może przebywać osiem pacjentek.

- To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że ten problem dotyka coraz większej grupy nastolatek - uważa Agnieszka Wilkaniec-Herman, psychoterapeutka z ośrodka Therapeuticus, która zajmuje się leczeniem anorektyczek i bulimiczek. - Codziennie odbieram kilka telefonów od osób, które chcą rozpocząć terapię. Nie wszystkie da się wyleczyć w warunkach ambulatoryjnych naspotkaniach raz czy dwa razy w tygodniu. Wiele z nich potrzebuje leczenia szpitalnego i całodobowej opieki specjalistów. Niestety, z doświadczenia wiem, że często dziewczyny mają problemy z przyjęciem do szpitala i muszą oczekiwać na leczenie w kilkumiesięcznych kolejkach.

- Osób zgłaszających się do leczenia zaburzeń odżywiania jest rzeczywiście bardzo wiele - mówi dr Wojciech Bieńkiewicz, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. - W tej chwili nie możemy jednak zwiększyć liczby łóżek na tym pododdziale, bo jednorazowo nie jesteśmy już w stanie opiekować się większą grupą. Są to bowiem pacjentki, które muszą być pod stałym nadzorem i opieką lekarzy specjalistów.

Wszystko wskazuje na to, że szpital w Warcie rzeczywiście odciąży Łódź i poprawi dostęp dzieci i młodzieży do specjalistycznej pomocy psychiatrycznej. I nie tylko z problemami bulimii i anoreksji.

- Najpilniejsze potrzeby to stworzenie specjalistycznej placówki, która będzie zajmowała się osobami nieletnimi z zaburzeniami zachowania i emocji - mówi prof. Agnieszka Gmitrowicz, wojewódzki konsultant ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Szpital w Warcie zapewnia, że młodzi pacjenci z takimi zaburzeniami znajdą na oddziale specjalistyczną pomoc. Trwają właśnie prace remontowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od października placówka zacznie już przyjmować dzieci.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpital w Warcie będzie leczył młode anorektyczki - odciąży zapchane łódzkie szpitale i kliniki - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto