Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska Jelenia Góra. Nie udało się wandalom podrzucić gruzu na dzikim wysypisku

Alina Gierak
polska press grupa
Straż miejska Jelenia Góra. Dwóch mężczyzn chciało się pozbyć gruzu na jednym z dzikich wysypisk. Byli całkowicie zaskoczeni, gdy nakryli ich strażnicy miejscy.

Straż miejska Jelenia Góra.
Do zdarzenia doszło w okolicy Al. Solidarności. Strażnicy kontrolujący miejsca dzikich wysypisk zauważyli jak w jednym z nich dwóch mężczyzn opróżnia samochód dostawczy z gruzu.

Byli całkowicie zaskoczeni interwencją strażników w tym miejscu. Obydwaj mężczyźni, mieszkańcy Jeleniej Góry, zostali ukarani mandatami karnymi.

- relacjonuje Artur Wilimek ze straży miejskiej w Jeleniej Górze. Dodatkowo cały wysypany gruz musieli z powrotem załadować na samochód.

Strażnicy miejscy z Jeleniej Góry od początku roku interweniowali kilkadziesiąt razy na zgłoszenia mieszkańców o nielegalnych wysypiskach i spalaniu odpadów. W przypadku ustalenia sprawcy z reguły jest on karany mandatem w maksymalnym wymiarze lub sprawa trafia do sądu. W tym miesiącu to już trzecia interwencja zakończona sukcesem.
Nielegalne składowanie śmieci na „dzikim” składowisku może stanowić jedno z kilku wykroczeń, za które kary nagany, grzywny lub aresztu przewiduje ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U.z 2013 r., poz. 482 ze zmian.). Wykroczenia te to: zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsca publicznego (art.145), wyrzucanie na cudzy grunt polny kamieni, śmieci, padliny i nieczystości (art. 154§2), zanieczyszczanie gleby, wody w lasach albo wyrzucanie tam śmieci (art.162§1), składowanie, zatapianie lub zakopywanie odpadów w lesie (art.162§2); w przypadku wykroczenia z art. 162§1 sąd może orzec nawiązkę, a w przypadku wykroczenia z art.162§2 orzeka nawiązkę do wysokości równej kosztom oczyszczenia środowiska leśnego. Jeżeli składowanie odpadów może zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, jest ono wówczas przestępstwem. Art. 183 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz.553 z późn.zm.) przewiduje dla sprawcy takiego czynu, w przypadku działania nieumyślnego, karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat; dla sprawcy umyślnego: karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności podlega również ten, kto wbrew obowiązkowi, dopuszcza do popełnienia tego umyślnego przestępstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto