Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starorzecze Żegliny wykona... (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Fot. Paweł Gołąb
Rusza kolejny etap rewitalizacji sieradzkiej starówki, tym razem związany z odtworzeniem naturalnego koryta starorzecza Żegliny, co obejmować będzie także budowę chodników i ścieżek rowerowych. Miasto za drugim podejściem znalazło wykonawcę tej inwestycji. Przetarg na to zadanie wygrało konsorcjum powołane przez spółkę Molewski z Chodeczy (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska i Melioracji „Ekomel” w Poddębicach. Podpisanie umowy pomiędzy stronami nastąpiło dzisiaj.

- Jest to bardzo ważny moment sieradzkiej rewitalizacji. Nie tylko widowiskowy, ale i potrzebny. Będzie ładnie, a do tego rozwiążemy problem związany z zalewaniem tej części miasta podczas powodzi z powodu przesiąkania – podkreśla prezydent Sieradza Jacek Walczak. – To bardzo ambitne zadanie, które dodatkowo pokazuje jak szeroko traktujemy rewitalizację. To nie tylko Rynek czy ulica Rycerska, ale dużo więcej.
Wykonawcy miasto szukało na raty. Pierwszy przetarg, do którego stanęło sześciu oferentów, został unieważniony przez prezydenta, który spodziewał się niższych kwot. W drugim pojawiły sie trzy oferty. Zwyciężyło wspomniane konsorcjum, które zaoferowało przeprowadzenie inwestycji za prawie 6,5 mln zł. Zadaniem wykonawcy inwestycji podzielonej na trzy etapy będzie odtworzenie starorzecza Żegliny na całej długości biegnącej w obrębie starej części miasta wraz z umocnieniem brzegów koryta oraz budową odprowadzenia wód powierzchniowych, przepustów, ścieżek dla pieszych i rowerów, kładek, tarasów i zbiornika retencyjnego. Zwycięzca przetargu będzie musiał zadbać także o oznakowanie, oświetlenie czy zieleń. Kolejne elementy tej części rewitalizacji to przebudowa ul. Grodzkiej wraz z dojazdem do ulicy Wschodniej i Stawowej.
Roboty - jak zapowiada Marcin Molewski, prezes firmy Molewski – ruszyć mają natychmiast, gdy ich harmonogram zatwierdzi inżynier kontraktu, a na przysłowiowe wbicie łopaty pozwoli aura. Znany jest już za to dokładnie ostateczny termin zakończenia prac. Zgodnie z umową ma to nastąpić w maju 2014 roku.
- Będziemy pracowali jednocześnie na kilku frontach, ale tak, by nie powodować utrudnień w ruchu pieszym, rowerowym czy samochodowym – zapowiada prezes Molewski.
Jak szacuje prezydent sieradzka rewitalizacja, która obejmuje obecnie uliczki starego miasta okalające Rynek, jest zaawansowana w połowie. Kolejne jej etapy, po starorzeczu Żegliny, obejmą Wzgórze Zamkowe i Rynek Praski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto