Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spadochroniarski konkurs w Sieradzu 2017. Była to siódma edycja tego przedsięwzięcia

Paweł Gołąb
Fot. Tomasz Oszczęda/Starostwo Powiatowe w Sieradzu
Po raz siódmy w Sieradzu odbył się spadochroniarski konkurs. Swoją wiedzę dotyczącą tej karty polskiej wojskowości sprawdzało w tej edycji 10 dwuosobowych ekip złożonych z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi uczestnicy tradycyjnie nie skończyli na rywalizacji. Oddali również hołd wszystkim żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę składając kwiaty pod poświęconą im tablicą przy kościele garnizonowym.

Historia spadochroniarstwa to szczególny, ale nie tak powszechnie znany wycinek dziejów polskiego oręża. Nie było ciężko przygotować się do konkursu? – Nie było tak trudno. Ten temat bardzo lubię jak zresztą całą historię naszej wojskowości i walk z udziałem polskich żołnierzy - _odpowiada Wiktor Wojtyniak z klasy IIb I Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu, który w tym sprawdzianie wiedzy próbował swoich sił po raz pierwszy. Skąd takie zainteresowania? _– Jestem harcerzem, mocno interesuję się historią, więc przyszło to naturalnie. Myślę, że warto pamiętać o tych wydarzeniach, ponieważ naród, który zapomni o swojej przeszłości, nie zbuduje swojej przyszłości. To nasze dziedzictwo i każdy powinien mieć wiedzę na ten temat – nie wątpi licealista „Jagiellończyka”.
Pomysłodawca rywalizacji odbywającej się pod hasłem „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa” oraz prezes sieradzkiego Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy Władysław Sieczkowski podkreśla, że poprzez cykliczny już turniej miejscowy ZPS spełnia swoją statutową, edukacyjną rolę. Ale na tym nie koniec, bo byli i obecni sieradzcy spadochroniarze dbają także o miejsca pamięci narodowej. – Mamy pod opieką dwa groby naszych żołnierzy, którzy zginęli na misjach pokojowych. Jeden w Pyszkowie w gminie Brzeźnio, drugi w Zduńskiej Woli – przypomina prezes niezmiennie zachęcając kolejne osoby do zainteresowania się tą tematyką z racji zasług polskich spadochroniarzy. – Walczyli na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. W bitwie pod Arhnem na 1,8 tysiąca poległych żołnierzy, 411 stanowili nasi. Warto więc choćby z tego względu kultywować o nich pamięć. Poza tym historia spadochroniarstwa jest częścią historii Wojska Polskiego, a ta z kolei ważnym elementem historii całej Polski. Trzeba więc uczyć młodzież i o tym.
Konkurs został przeprowadzony w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Najlepiej z konkursowymi pytaniami, po raz drugi z rzędu, poradziła sobie drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu w składzie: Bogumiła Głuszczak i Dominika Szewczyk. Drugie miejsce również zajęła drużyna popularnego „Mechanika”: Dawid Gotkowicz i Maciej Domagalski. Natomiast trzecie zdobyli Szymon Zasina i Paweł Adamkiewicz z „Jagiellończyka”. Zwycięzcy otrzymali puchar starosty sieradzkiego, pozostali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sieradzu oraz przewodniczącego Rady Powiatu Sieradzkiego Henryka Waludę. Honorowy patronat nad konkursem objął starosta sieradzki Mariusz Bądzior

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto