Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spadochroniarski konkurs w Sieradzu 2014

Paweł Gołąb
Spadochroniarski konkurs w Sieradzu 2014
Spadochroniarski konkurs w Sieradzu 2014 Fot. Paweł Gołąb
Spadochroniarski konkurs w Sieradzu odbył się w piątek w Powiatowej Bibliotece Publicznej. Swoją wiedzę dotycząca tej karty polskiej wojskowości sprawdzało 20 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi uczestnicy rywalizacji na rozwiązywaniu zadań nie skończyli. Oddali również hołd wszystkim żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę składając kwiaty pod poświęconą im tablicą przy kościele garnizonowym.

Spadochroniarski konkurs w Sieradzu miał swoją czwartą edycję. Czemu warto młodych zachęcać do zainteresowania się tą tematyką? Pomysłodawca rywalizacji i prezes sieradzkiego Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy Władysław Sieczkowski nie wątpi, że trzeba. – Polscy spadochroniarze walczyli na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. W bitwie pod Arhnem na 1,8 tysiąca poległych żołnierzy, 411 stanowili nasi. Warto więc choćby z tego względu kultywować o nich pamięć. Poza tym historia spadochroniarstwa jest częścią historii Wojska Polskiego, a ta z kolei ważnym elementem historii całej Polski. Trzeba więc uczyć młodzież i o tym.
Spadochroniarski konkurs w Sieradzu. Czym przyciągnął młodych ludzi? – Nie interesowałam się wcześniej spadochroniarstwem, ale wszelkiego rodzaju konkursy pozwalają rozszerzyć wiedzę, więc postanowiłam z tego względu spróbować swoich sił – argumentuje Dominika Kosek z klasy IIb I Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu. – Dowiedziałam się dzięki temu wiele nowego. Jak na przykład o wielkiej roli, jaką podczas ostatniej wojny odegrali polscy spadochroniarze z generałem Sosabowskim na czele.
Kolejny przedstawiciel sieradzkiego „Jagiellończyka”Adrian Waszczyński z klasy IIIb przyznaje, że o spadochroniarstwie miał do tej pory mgliste pojęcie, mimo że wojskowością interesuje się od dawna. – Wiedziałem co nieco tylko o operacji Market-Garden czy – z innej strony – o niedawnym wyczynie Felixa Baumgartnera. Warto zawsze spróbować czegoś nowego. Czy sam bym chciał zostać żołnierzem-spadochroniarzem? Pewnie, choć widzę w tym kłopot. Miałbym problem z utrzymaniem dyscypliny, bo wolę działać samodzielnie – przyznaje z uśmiechem.

Spadochroniarski konkurs w Sieradzu. Wyniki

IV konkurs „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa” zakończył się następującymi rozstrzygnięciami. I miejsce premiowane pucharem starosty i przelotem samolotem ufundowanym przez pilota Zbigniewa Kowalskiego z Chojnego zdobyli Adrian Wilczyński i Jakub Chrabelski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu. Drugie miejsce wywalczyli Bartłomiej Piekarczyk i Martyna Kupis, a trzecie Katarzyna Bartosik i Dominika Kosek (obie ekipy z I LO w Sieradzu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto