Smog powstaje m Smog powstaje m

Smog powstaje m.in. wtedy, gdy do domowych pieców wrzucane są lakierowane płyty drewniane (© Grzegorz Gałasiński)

Dron ma czuwać nad czystością powietrza w Tomaszowie. Inne samorządy w województwie dofinansują wymianę starych, zabrudzonych pieców.

Rozpoczął się okres grzewczy i wróciły obawy, że stacje pomiarowe w woj. łódzkim ponownie wskażą wielokrotnie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza. Tak było w zeszłym roku, gdy w styczniu i lutym alarmy smogowe zalecały mieszkańcom Łódzkiego pozostanie w domach lub używanie masek ochronnych. Samorządy starają się jednak, aby tym razem podobne środki ostrożności nie były potrzebne.

Co dalej z ustawą antysmogową?

Jednym ze sposobów walki ze smogiem jest karanie osób, które palą w piecach niedozwolonymi substancjami. Władze Tomaszowa Mazowieckiego, aby lepiej kontrolować mieszkańców, zamierzają wyposażyć straż miejską w specjalistycznego drona do badania czystości powietrza. Gdy strażnicy dostaną sygnał, że ktoś pali w piecu śmieciami, wyślą nad jego komin urządzenie, które sprawdzi parametry dymu. Jeśli zgłoszenie się potwierdzi, osoba zatruwająca powietrze dostanie mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Łódzka straż miejska stara się natomiast o pieniądze z budżetu obywatelskiego na zakup sprzętu dla sekcji Eko Patrolu, zajmującego się ochroną środowiska. Strażnicy chcą kupić radiowozy (aby szybciej i częściej przeprowadzać kontrole posesji), odzież ochronną, a także ulotki informujące o szkodliwości palenia śmieciami w piecach.

- Dostajemy mnóstwo zgłoszeń od mieszkańców, którzy twierdzą, że ktoś wypala śmieci. Strażnicy jadą wówczas pod wskazany adres i sprawdzają tam piece, opał i pojemniki na odpady - mówi Anna Urbańska z Eko Patrolu. - Od stycznia do końca sierpnia przeprowadziliśmy blisko tysiąc interwencji. Strażnicy wystawili 281 mandatów za palenie śmieciami w piecach i 90 na otwartym terenie. 172 kontrole zakończyły się pouczeniami, a 21 wysłaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. Uchwała „antysmogowa” już jesienią

W Łodzi dużym problemem są też firmy, które spalają wyjątkowo toksyczne odpady.

- Mowa m.in. o producentach mebli oraz warsztatach samochodowych. Ci pierwsi bardzo często palą lakierowane drewno lub inne odpady poprodukcyjne. W warsztatach często spotykaliśmy się natomiast ze spalaniem szmat nasączonych starym olejem silnikowym - mówi Anna Urbańska.

Sprawdzanie i karanie to niejedyny sposób na poprawę czystości powietrza. Władze Sieradza stawiają na geotermię. Miasto właśnie otrzymało na to 10,6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Odwiert ma być wykonany do kwietnia 2018 r.

- Jeżeli próbny odwiert i badania hydrogeologiczne potwierdzą opłacalność inwestycji, to pozyskiwane ciepło geotermalne będzie mogło być przekazywane do miejskiej sieci ciepłowniczej, co ograniczy konieczność spalania węgla kamiennego - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Władze Piotrkowa stawiają natomiast na rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Przy okazji termomodernizacji placówek oświatowych likwidowane są szkolne kotłownie. Szkoły są podłączane do miejskiej sieci - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu. - Staramy się również podłączać miejskie kamienice do tej sieci. Do nowo budowanych kamienic przy ul. Garncarskiej również doprowadziliśmy ciepłociąg.

Smog w Łodzi nie zraził seniorów do zajęć z nordic walking

Urzędy dofinansowują również wymianę starych pieców na proekologiczne źródła ciepła. Łódzki magistrat zwraca np. 75 proc. kosztów modernizacji domowych kotłów. Dzięki temu w tym roku za 2 mln zł w Łodzi wymienionych zostanie 690 pieców. Dzięki temu - szacują urzędnicy - podczas najbliższej zimy nie dostanie się do atmosfery dym z 2,5 tys. ton spalonego węgla.

Wiele samorządów przystąpiło do „Programu Ograniczania Niskiej Emisji” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, który również dofinansowuje wymianę starych pieców.

W Radomsku trwa obecnie nabór wniosków do programu. Do rozdysponowania jest tam 2,5 mln zł. Ponadto miasto we własnym budżecie zarezerwowało 200 tys. zł na wymianę źródeł ciepła.

Sieradz z programu WFOŚ na wymianę pieców pozyskał 2 mln zł. Prezydent miasta twierdzi, że te pieniądze wystarczą na wymianę blisko 230 pieców.

Zduńska Wola z wojewódzkiego programu pozyskała natomiast 1,9 mln zł. Wniosek o dofinansowanie złożyło 277 zduńskowolan.

- Podpisaliśmy już sto umów z mieszkańcami, a do końca roku będzie ich 157. Na 2018 r. zaplanowanych jest kolejne 120 umów - mówi Piotr Niedźwiecki, prezydent Zduńskiej Woli.

Ponad 1 mln zł trafi do 171 osób z Bełchatowa, które zdecydowały się przystąpić do programu wymiany starych pieców grzewczych i podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

ŻYCZENIA NA DZIEŃ NAUCZYCIELA: Dzień Nauczyciela życzenia, życzenia Dzień Nauczyciela
WIERSZYKI NA DZIEŃ NAUCZYCIELA 2017. DZIEŃ NAUCZYCIELA: WIERSZE


Z regionu

Komentarze (19)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

sobota, 14-tego (gość) (Dobromił)

Widzę że nie byłbyś sobą gdybyś się musiał powstrzymać od dodania zdania nie na temat. Teraz wspomnialeś HGW ale zapomniałeś o lewakach, przecież oni też na pewno palą śmieciami w piecach i a te co nie spalą, wyrzucają do lasu.

Dobromił (gość) (Polski imigrant w UK)

Osoby nieźle zarabiające a nawet posiadające piękne wille/ rezydencje z dużymi ogrodami bardzo często palą śmieci w piecach oraz wyrzucają śmieci do lasu.
To jest podobnie jak z dziką reprywatyzacją HGW w Warszawie.

piątek, 13-tego (gość) (Dobromił)

Chciałeś powiedzieć że byłeś palaczem w kotłowni i decydowałeś z którego składu maja dostarczyć węgiel?
Kotłownia zbankrutowała i teraz udzielasz się tutaj?

Polski imigrant w UK (gość)

Zanieczyszczenia w znacznej mierze spowodowane są polskim pospólstwem, często niedomytym, zachlanym i kopcącym pety.

Dobromił (gość) (Jery)

Odnośnie stoczni całkowicie zgadzam się. Przykładów tzw. solidarności UE można podać znacznie więcej, obecnie Austria skarży Niemcy. Odnośnie węgla sam sobie zaprzeczasz.
Powiem Ci tylko, że ongiś będąc szefem firmy z własną kotłownią sprowadzałem węgiel skąd chciałem.
Zacznij interesować się gospodarką, następującymi zmianami w różnych dziedzinach, podpisywanymi kontraktami dla wojska, itd.

Jery (gość) (Dobromił)

Zastanów się człowieku co piszesz. Węgiel to nie handel pietruszką na targowisku. Węgiel to strategiczny surowiec wykorzystywany m.in. w elektrociepłowniach, z których jeszcze część jest własnością skarbu państwa.Wydobywany jest w kopalniach,które są też własnością skarbu państwa. Rząd jest od tego aby uchronić interes narodowy, a rząd,który pozwala na takie praktyki działa na szkodę interesu narodowego. Przypomnij sobie sprawę polskich stoczni gdzie UE zabroniła pomocy finansowej rządu,a w tym czasie na pomoc dla stoczni w innych krajach UE rządy dawały ciezkie pieniądze na ich ratowanie.

Dobromił lizusek PISu (gość)

Niby PIS tak krzyczy na roSSję, ale pozwala na sprowadzanie z roSSji milionów ton węgla :(

Dobromił (gość) (vox)

Przeczytaj uważnie co napisałem.
W ustroju demokratycznym oraz w gospodarce wolnorynkowej firma ma prawo sprowadzać węgiel skąd chce, rządowi nic do tego. Żyjemy w wolnym kraju i oby tak pozostało.
Szczytem hipokryzji, bezczelności i obłudy są wystąpienia posłów PO w Sejmie oraz w mediach.

jaroslaw I obłąkany (gość)

Nie wyobrażam sobie żeby ktoś wszedł do mojego domu skontrolować czym pale w piecu już po przekroczeniu progu groziło by to śmiercią lub trwałym kalectwem tak że zapraszam. Żółte papiery już mam i siekierę też.

anon (gość)

Ale jakie zanieczyszczenia, przeciez zakazano grillowania na balkonach, a wiadomo ze to to powodowało smog :V :V

Dobromił (gość) (Górnik sam w dolinie)

Wyszła ustawa o zakazie sprzedaży pieców najgorszej jakości, nieekologicznych. Najnowsze piece opalane węglem mają niskie współczynniki emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery.
Bardzo wiele osób ma świadomość i nienajgorsze zarobki, ale "oszczędza" i świadomie pali w piecu różne śmieci.

Obecny rząd broni węgla w Polsce. Polscy naukowcy pracują nad takim przetworzeniem węgla, że jego spalanie będzie spełniało wszystkie mocno wyśrubowane normy/ wymagania środowiskowe Unii Europejskiej - prace są na ukończeniu. Polska w niedługim czasie planuje wybudować elektrownię opalaną takim przetworzonym węglem. Będzie to pierwsza taka elektrownia na świecie - w tej dziedzinie Polska myśl techniczna jest prekursorem.

Górnik sam w dolinie (gość)

Jednym słowem rozpoczyna się sezon grzewczy, w trakcie którego można tworzyć legendę o smogu mającą przyczynić się do ostatecznej likwidacji polskiego górnictwa. Owszem, trzeba dbać o środowisko ale ludzie miejcie swój rozum. Węgiel jest jednym z najczystszych paliw w przeciwieństwie do ropopochodnych syntetyków. Ciekawe jaki udział w tym przedsięwzięciu ma lobby producentów pieców?

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/01/dr-wojciech-blasiak-jak-niszczono-gornictwo-wegla-kamiennego-w-iii-rzeczpospolitej/

Ciekawe, że tego rzekomego problemu nie widzą w USA sprzedając Ukrainie 700 tys. ton. Zresztą w Polsce też, chcą go wcisnąć.

http://www.tvp.info/34154867/wegiel-z-usa-dla-polskich-elektrowni-paliwo-moze-tez-przyplynac-z-kolumbii

http://www.energetyka24.com/650996,amerykanski-wegiel-plynie-do-ukrainy

Reszty dopełnia komentarz internauty pod tym ostatnim artykułem...

http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/likwidacja-walbrzyskich-kopaln-do-dzis-budzi-kontrowersje,619848,art,t,id,tm.html

smulski syf (gość)

Ja pale w nocy tak samo jak moi sąsiedzi co na podpałkę ich nie stać i również kopcą, ale na szczęście nie w moją stronę dym leci.