Jak mocne związki, poprzez kulturę czy historię, łączą Żydów i Polaków? Przypomną o tym obchody ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, który będzie miał także sieradzką odsłonę. Główne uroczystości święta organizowanego po raz piętnasty przez kościół katolicki, zaplanowano na dzisiaj.


Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Rozpoczną się o godz. 10 w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury od powitania przez proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. Mariana Bronikowskiego, po czym pod hasłem "Pamięć łączy - świadectwo tamtych dni" nastąpi prezentacja Kroniki Okupacyjnej Klasztoru Sióstr Urszulanek. W programie tej części obchodów przewidziano także wystąpienia: wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Zbigniewa Nosowskiego (wykład "Odnajdywanie utraconego braterstwa, bł. Jan Paweł II o Żydach i judaizmie), Głównego Rabina Polski Michaela Schudricha ("Walka Jakuba wezwaniem dla naszych czasów") oraz ordynariusza Diecezji Włocławskiej biskupa Wiesława Meringa. Na godz. 12 zapowiedziano projekcję filmu "Wesele chasydzkie"
.
Wcześniej, bo o godz. 11.30 uroczystości przeniosą się do sieradzkiej kolegiaty. Tu zaplanowano wystąpienie prezydenta Sieradza Jacka Walczaka, wspólną modlitwę prowadzoną przez rabina i biskupa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Ścianą Memorialną przy farze. O godz. 18 w kolegiacie rozpocznie się msza w intencji sieradzan, ofiar sowieckiego nalotu z 1945 r. Rocznica tego bolesnego wydarzenia zbiega się bowiem z obchodami Dnia Judaizmu.

Dzisiejsze uroczystości to jedyny element obchodów Dnia Judaizmu. Pierwszym była wystawa malarstwa Małgorzaty Gładyszewskiej, którą podziwiać można od minionego piątku w Galerii Teatr. Na ekspozycję zatytułowaną "słyszę kroki, widzę twarze..." składają się obrazy z cyklu poświęconego tematyce żydowskiej. Autorka pochodzi z podkieleckiego Chmielnika, w którym przed wojną Żydzi stanowili 80 proc. społeczności. Praktycznie wszyscy zginęli w Treblince. Okupację przeżyło zaledwie kilku, ale i oni nie wrócili do rodzinnego miasta. Chmielnik o nich jednak nie zapomniał. Od 2002 roku odbywają się tutaj "Spotkania z kulturą żydowską". Wspomniany, prezentowany w Sieradzu cykl powstał właśnie z fascynacji z kulturą i historią żydowską.
Wystawa będzie czynna do 7 lutego, ale nie jest jedyną poświęconą tematyce żydowskiej, którą można oglądać w Sieradzu.
Od minionego tygodnia w Muzeum Okręgowym (w sali przy Rynku 1) czynna jest ekspozycja poświęcona cmentarzom żydowskim, które znajdują się na terenie województwa łódzkiego. Wystawę zatytułowaną "Ścieżki pamięci... - pozostały tylko kamienie" przygotowały dwie placówki: Łódzki Dom Kultury oraz sieradzkie muzeum. Składają się na nią plansze z informacjami i zdjęciami, których uzupełnieniem są cztery żydowskie macewy. Ta wystawa pozostanie czynna do 26 lutego.Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!