Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzki Alarm Smogowy powołany przez mieszkańców miasta. Nieformalna grupa chce zwrócić uwagę na problem związany z jakością powietrza fot

Paweł Gołąb
Nieformalna grupa sieradzan postanowiła zawalczyć ze smogiem
Nieformalna grupa sieradzan postanowiła zawalczyć ze smogiem Fot. Paweł Gołąb
Za walkę ze smogiem zabierają się sami sieradzanie. Grupa mieszkańców miasta postanowiła działać wspólnie na rzecz ograniczenia problemu. A ten – jak jasno pokazują czujniki jakości powietrza zainstalowane w Sieradzu - jest poważny. Już w pierwsze chłodne jesienne dni dopuszczalne normy zanieczyszczeń zostały przekroczone tu kilkukrotnie. Społecznicy w pierwszym rzędzie chcą uświadomić mieszkańców, że zagrożenie dla ich zdrowia jest poważne.

- Są dni, gdy oddychamy mocno toksycznym powietrzem. Postanowiliśmy działać, by wszyscy mieli tego świadomość. I zdali sobie sprawę jak jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia – argumentuje Monika Nowaczyk przypominając, że impulsem do działania był pierwszy czujnik jakości powietrza, który po zwycięskim internetowym konkursie ogłoszonym przez Fundację Aviva zainstalowano w Sieradzu na Tytaniku na początku 2018 roku. – Od tego czasu zaczęliśmy na bieżąco monitorować stronę internetową airly, gdzie śledzić można wskazania z takich urządzeń w całej Polsce, a z czasem kupiliśmy dla naszej rodziny własny, przenośny miernik, by zobaczyć jaka jest sytuacja pod tym względem tuż obok nas. Mieszkamy na tzw. osiedlu poetów w Sieradzu. W zimowe wieczory od zawsze unosiła się tu gęsta mgła, czemu towarzyszą z reguły mało przyjemne zapachy. Te urządzenia niestety potwierdziły nasze najgorsze przypuszczenia. Okazało się, że w okolicy naszego domu w szczycie sezonu grzewczego normy zanieczyszczeń - w odniesieniu do tych europejskich, bo polskie są zawyżone - potrafiły być przekroczone dziesięciokrotnie! Dzieci wracające ze szkoły czy dorośli z pracy, spacerujący z dziećmi i biegający nie mają świadomości, że wdychają prawdziwie zabójczy pył, który niszczy ich płuca, powoduje raka, o astmie, alergii i zapaleniu oskrzeli nie mówiąc. Zamknięcie się w domu wcale nie rozwiązuje problemu, bo przy takiej skali zatrucia powietrza i to w mieszkaniu przekracza kilkakrotnie bezpieczny poziom. Gdzie mamy więc uciec? To bardzo poważny problem i postanowiliśmy działać w grupie równie zaniepokojonych sytuacją osób, by zwrócić na niego należytą uwagę.
Monika i Hubert Nowaczyk jako właściciele rodzinnej firmy Axacom postanowili zasponsorować kolejny sieradzki miernik, który został zainstalowany na wspomnianym Osiedlu Poetów. Właśnie po to by pokazać jaka jest jakość powietrza w rejonie, gdzie dominuje niska zabudowa.
- Większość mieszkańców Sieradza jest nieświadoma, że problem smogu ich w ogóle dotyczy. Dlatego tak ważne jest uświadomienie ludzi, że mamy jednak poważny kłopot i trzeba zabrać się za jego przyczynę. To nasz najważniejszy cel na teraz. To nie jest walka z kimkolwiek – podkreśla kolejny ze społeczników Mariusz Wojnowicz, z inicjatywy którego doszło do zainstalowania wspomnianego czujnika na Tytaniku. - Obserwacje wskazań na obecnych czujnikach w listopadzie potwierdziły, że zagrożeniem smogowym objęty jest cały Sieradz. Kolejne sensory niewątpliwie dałyby szerszy obraz problemu i pomogły mieszkańcom planować swój czas wolny na powietrzu. Niedopuszczalne są spacery przedszkolaków po mieście w czasie, gdy jest smog.
- Chcemy walczyć, ale nie z władzami tylko ze zjawiskiem, ze smogiem. Musimy działać wspólnie – dopowiada Andrzej Puławski.
Nieformalna grupa sieradzan postanowiła ruszyć z akcją edukacyjną także przy pomocy mediów społecznościowych. Zainteresowanych zaprasza na uruchomiony właśnie facebookowy profil (kliknij w link) Sieradzki Alarm Smogowy. Tu znaleźć będzie można systematyczne ostrzeżenia o smogowym alarmie czy praktyczne informacje. Jakie są rodzaje dymów, co każdy z nich oznacza? Co można zrobić, gdy z komina unosi się podejrzany dym? To jedne z nich.
Grupa zapowiada także akcje happeningowe i zaproszenie do współpracy władze miasta Sieradza czy lokalne firmy. Po to, by – to na początek - w mieście pojawiło się więcej czujników jakości powietrza, a mierniki (w dalszej przyszłości także oczyszczacze) pojawiły się również w szkołach i przedszkolach. Sieradzanie liczą także na zaangażowanie straży miejskiej, by udało się ograniczyć spalanie w piecach ogrzewających domy plastiku i innych niedozwolonych substancji.
- Liczymy na to, że razem uda nam się skutecznie zawalczyć ze smogiem – _mówią z nadzieją sieradzanie. - Byśmy w sezonie grzewczym mogli wychodzić z domu nie tylko, gdy pada i wieje…_

Sieradzanie starają się o kolejne czujniki

Szansę na zdobycie kolejnych czujników dla Sieradza daje kolejna edycja konkursu Fundacji Aviva. W mieście zgłoszone zostały trzy kolejne lokalizacje.
Szczegóły w linku poniżej:
Zagłosuj w plebiscycie Fundacji Aviva

Gdzie śledzić odczyty zainstalowanych już czujników?

W Sieradzu obecnie zainstalowane są cztery czujniki: na tzw. Tytaniku przy ul. Jana Pawła II 52 (wygrana w poprzedniej edycji konkursu Fundacji Aviva), w parku Mickiewicza (zakupiony przez miasto), na Rynku (uruchomiony przez Eurobank) oraz na os. Pisarzy (sponsorowany przez sieradzką firmę AXACOM).
Wskazania na bieżąco śledzić można pod poniższym linkiem:
Mapa ze wskazaniami czujników jakości powietrza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto