Żołnierze z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia uczestniczą w misji w Afganistanie. W składzie XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie pełnią służbę w Taktycznym Zespole Bojowym "ALFA".

Sieradzcy żołnierze w Afganistanie pełniący służbę w Taktycznym Zespole Bojowym "ALFA" dowodzonym przez kpt. Marcina Pierunka, jak informuje mjr Dariusz Osowski, rzecznik Prasowy PKW Afganistan, od początku misji wykonali ponad 160 zadań w polskiej strefie odpowiedzialności. Zespoły bojowe ściśle współpracowały z amerykańskimi Zespołami Oczyszczania Dróg (RCP).

Żołnierze ubezpieczali amerykańskie zespoły i polskich saperów usuwających niebezpieczne ładunki. Pokonywali pieszo po 10 i więcej kilometrów, na wysokości około 2150 mnp, w temperaturach sięgających 36 stopni C, w oporządzeniu ważącym około 35 kg, zawierającym kamizelkę kuloodporną, zapas amunicji, środki opatrunkowe, broń, radio i zapas wody.

Ciężki bój stoczyli pod Khogani, gdzie walczyli z rebeliantami. 28 sierpnia. Kpr. Łukasz Piotrowski jako dowódca załogi rezerwowego zespołu Sił Szybkiego Reagowania (QRF) wraz z kolegami stanął na pierwszej linii obrony bazy odpierając napastników. Szer. Michał Skrobała dołączył do żołnierzy QRF choć tego dnia nie był wyznaczony do służby.

Dowódca Taktycznego Zespołu Bojowego „ALFA”  kpt. Marcin Pierunek wystąpił z wnioskiem o nadanie obu żołnierzom Krzyża Wojskowego z Mieczami.

Kpr. Łukasz Piotrowski - starszy operator stacji RWŁC, służbę pełni od 2005, w 2011 roku ukończył Podoficerską Szkołę Wojsk Lądowych o profilu zmechanizowanym. Brał już udział w VII zmianie PKW ISAF.

Szer. Michał Skrobała - młodszy monter w drużynie łączności dowodzenia, służbę pełni od 2008, to jego pierwsza misja. Jest łącznościowcem, ale w pełni obowiązki celowniczego granatnika RPG.

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Sd (gość)

Muszą bronić interesów Wielkiego brata a on nie będzie się liczył czy użyje białego fosforu a do bomb uranu i tak jak w Iraku zginęło 150tys cywilów niestety my to popieramy ,hańba,,,,

Jarek (gość)

Pojechali bronić afganców przed innymi afgancami. Najemnicy. Kaleków z siebie porobią a potem płaczą w tv że ich mon olał. Niech wystąpią o odzkodowanie do jankesow

Marek (gość)

Jadą dla pieniędzy po super przygodę. Ich wybór. Jeśli można to dlaczego nie? Tylko nie róbcie z nich potem epickich bohaterów, bo to najemnicy