Sieradz bez Męki? Pojawiła się inicjatywa, by od miasta odłączyć tę jego dzielnicę leżącą na terenach wiejskich. Pomysłodawcy separacji argumentują, że tak będzie dla mieszkańców taniej. Bo w gminie wiejskiej Sieradz, w której widzieliby Mękę wraz z jej przyczółkami, płaci się niższe podatki. Jej inicjatorzy w czwartek 22 sierpnia organizują poświęcone tej sprawie spotkanie, na które prócz mieszkańców zaproszono prezydenta Sieradza Jacka Walczaka i wójta gminy Sieradz Jarosława Kaźmierczaka.

Pomysłodawca odseparowania Męki od Sieradza i mieszkaniec tej dzielnicy Ryszard Majchrzak argumentuje, że za odłączeniem się od miasta przemawiają i inne aspekty.

– To jest uzasadnione także kulturowo czy architektonicznie, bo te tereny są typowo wiejskie - przekonuje.


Czwartkowe spotkanie ma się rozpocząć o godz. 17 w miejscowej Szkole Podstawowej nr 6. Ryszard Majchrzak reprezentujący organizujące debatę Stowarzyszenie Zwykłe „Sieradz-Męka – Osiedle z Przyszłością” informuje, że to początek starań o odłączenie Męki od Sieradza i od niego zależeć będą dalsze kroki.

Sieradz bez Męki? Co na to zaproszeni samorządowcy?Co na separację Męki od Sieradza mówią zaproszeni na spotkanie samorządowcy? Prezydent Sieradza Jacek Walczak, który deklaruje obecność, będzie się starał mieszkańców odwieść od tego pomysłu. – Ale nie zamierzam ich kupować, będę się odwoływał do tożsamości lokalnej, bo Męka z całym Sieradzem tworzy wspólnotę.
Wójt gminy Sieradz Jarosław Kaźmierczak odwołuje się natomiast do woli większości mieszkańców, dlatego nie zamierza już teraz deklarować ani poparcia, ani dezaprobaty dla pomysłu.

Sieradz bez Męki? Szerzej w czwartkowym wydaniu "Dziennika Łódzkiego".

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

miejscowy (gość)

tak żle tak nie dobrze!
Męka juz kiedyś należała do gminy i co? przeszła do miasta i się nazywa (Uniejowska) i teraz znów P.Ryszard robi zamieszenie? ;// Moim zdaniem P. R. Majchrzak chcę P. Walczakowi zrobić nazłość z tym.. bo ostatnio coś słyszałem,ze przegral z P.Walczakiem to teraz szuka pretekstu i znalazł żeby odłączyć Uniejowską z miasta ;/
Dla mnie to i tak nic nie zmieni .. P. Walczak mógłby postarać się żeby ta dzielnica lepiej wyglądała zrobić chodnik chociaż po jednej stronie i juz bedzie ładniej.. to nic nie da,ze odłącza Uniejowską bo za pare lat znów będą chcieli przyłączyć się do miasta! chore to!

mieszkaniec (gość) (Marta)

ja jestem mieszkańcem herbów wiec widze jak walczak dba o moja ulice po której krowy chodza bo nie ma nawet chodnika tak jak na w mece a tylko doi nas z pieniedzy i ładuje w jakies idiotyczne wizje rynku po którym nie mozna przejśc żeby nie zawadzic butem o te jego super wizje wiec pytam czy sieradz to tylko rynek ?, a juz nie wspomne o nagonce przez jego czarne pieski ( straz miejska ) i którzy sprawdzali czy moje gówno do oczyszczalni polecialo kanalizacja czy zawiózł je tam szambonurek

Malutka (gość) (hejka)

Tak,pewnie jak się mieszka w centrum sieradza i wszędzie ma się blisko, to oczywiście. Jak nie trzeba płacić za bilety i zmieniać dokumentów. Takie Za jest bezwartościowe.
Co do PKP. Pewnie, zatrzymanie się na męce przecież zajmuje tyle czasu! Okropność.
Po co pomyśleć, że na Męce również są osoby, które dojeżdżają do Łodzi i po co wykazać się bystrością by sprawdzić, że autobusem na pociąg o 6 rano ciężko dojechać.

Jak ja nie lubię takich ignorantów i egoistów. ;]

hejka (gość)

Jestem ZA. Tylko, że wtedy nie ma sensu zatrzymywać pociągu na stacji PKP ( no bo po co na jakiejś wsi?) a korzyścią dla Sieradzan będą krótsze przejazdy do Łodzi :]

Oficer (gość)

Panie majorze Ryszardzie - po co to Panu ?
Czy Wójt wybuduje Panu drogę,o którą Pan walczy od lat?
Na pewno nie!!!

lol (gość)

W ogóle się wszyscy odłączmy i załóżmy swoje miasta jednoosobowe. Ba! Ja teraz ogłoszę się emirem swojego emiratu!

Marian (gość)

Czym wy się zajmujecie w tej Radzie,wymyślacie bzdury,zmian wam sie chce a gdzie istotne rzeczy dla Miasta.Po co to zamieszanie.Kłamstwo,że ludziom będzie korzystniej jak będą w Gminie.Mieszkam na w Sieradzu i bardzo mi miło ,że Męka została przyłączona do Miasta.Zostawcie to w spokoju i nie wymyślajcie nowych kosztów.Pomyślcie co zrobić z bezrobociem w Sieradzu i w tym temacie dajcie jakieś propozycje.

Antek (gość)

Majchrzak robi ten cały cyrk tylko dla swojego interesu. Ciekawe ilu da się na to nabrać, bo ją na pewno nie, a mieszkam na Męce od zawsze

polityczny (gość)

Ważna sprawa - powinno się zmienić emerytury dla mundurowych - Majchrzak to były wojskowy , który nigdy się nie napracowała ,a bierze od dawna wysoką emeryturę i mu się nudzi, więc wymyśla chore rzeczy !

Krisis (gość)

Nikt nie patrzy na to że z tym idą pewne koszta. Mianowicie zaczynając od tych administracyjnych jak zmiana dowodu, paszportu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjngo, dane firm, pieczątki etc. Później spójrzmy na komunikacje miejską. Ktoś chce płacić za bilet w strefie poza miejskiej? Wątpie, a przecież jest tylu mieszkańców Męki co pracują po drugiej stronie Warty a nie każdy ma auto. Sam pomysł to utopia i kolejny wymysł szalonego Majchrzaka który widzę stawia na show a nie na ludzi. Męka dla Sieradza!

007jerzy (gość)

Proponuję odłączyć od Sieradza wszystko oprócz okolic rynku i wzgórza zamkowego - będzie taniej

Julita (gość)

Marto nie masz racji ,nie tylko bloki się liczą :/ ,ale również wieś ,może ona by wam cos dała :)marto tak mi smutno jesteś zbyt głupiutka by zrozumieć ,ze Męka - Herby ,są dużą wsią :) liczącą około 400 mieszkańców ( wliczająć herby )

Marta (gość)

Popieram ! Zostawić tylko bloki , Pragę i rynek, a w innych miejscach przywrócić stan poprzedni..czyli wieś ! Komuna na siłę podłączyła te tereny, a teraz czas na powrót do normalności. Sieradz to 30 tysięcy ludzi, a reszta to wieś. Podatki będą spore. Woźniki i górka do gminy, Zapusta do gminy, Monice do gminy, oczyszczalnia do gminy.