Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicza wiosna. Traktory grzęzną na polach (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Rolnicza wiosna. Traktory grzęzną na polach
Rolnicza wiosna. Traktory grzęzną na polach Krzysztof Kaniecki
Rolnicza wiosna. Traktory grzęzną na polach, które wciąż nie zdążyły obeschnąć po ubiegłorocznej, wyjątkowo mokrej jesieni.

Rolnicza wiosna. Traktory grzęzną na polach, które wciąż nie zdążyły obeschnąć po ubiegłorocznej, wyjątkowo mokrej jesieni.

Takie obrazki obserwować można było w czwartkowy wieczór w Rossoszycy, w gm. Warta. Rolnicze ciągniki jeden po drugim topiły się w błotnistej mazi. Niesprzyjająca aura sprawia, że wielu gospodarzy wciąż jeszcze nie wysiało zbóż jarych, choć zalecane terminy siewu poszczególnych roślin powinny rozpocząć się już około miesiąc temu.

Optymalne terminy wysiewu owsa wahają się od 15 marca do 10 kwietnia. Dla terenów południowo-zachodnich i zachodnich przypadają na 15-25 marca, dla Polski centralnej i południowej 20-30 marca, a dla Polski wschodniej i północnej od 25 marca do 5 kwietnia. Najpóźniej, dopiero od 1 do 10 kwietnia owies wysiewa się na obszarach północno-wschodnich.

W przypadku jęczmienia jarego w środkowo-zachodniej części kraju można go siać w terminie od 15 do 30 marca, w Polsce centralnej oraz Małopolsce optymalny termin wysiewu przypada na trzecią dekadę marca, z kolei w środkowej części Pomorza, Warmii, północnym Mazowszu i Podlasiu od 30 marca do 10 kwietnia. Na Mazurach i Suwalszczyźnie siew jęczmienia przeprowadza się dopiero w pierwszej dekadzie kwietnia.

Pszenicę jarą należy siać w terminie od 15 do 25 marca w zachodnich częściach kraju, od 20 do 30 marca w centrum, natomiast na wschodzie od 25 marca do 5 kwietnia. Tradycyjnie najpóźniej jęczmień jary wysiewa się na terenach północno-wschodnich – od 1 do 10 kwietnia.

Opóźnienie w siewach znacznie wpłynie na obniżenie plonów. Zboża jare mają zdecydowanie krótszy okres wegetacji od zbóż ozimych. Opóźnianie siewu może skutkować spadkiem plonu (późny siew, to krótsza wegetacja, mniej czasu na rozwinięcie systemu korzeniowego, słabsze krzewienie oraz podatność na choroby i szkodniki).

Masz newsa, zrobiłeś interesujące zdjęcie lub film pisz na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto