Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejonowe recytacje w Sieradzu. Do eliminacji 61. OKR stanęli uczestnicy z czterech powiatów

Paweł Gołąb
Recytacje, monodramy i wiersze oraz poezja śpiewana – w takich artystycznych formach sprawdzali się uczestnicy rejonowych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury. Do dalszego, wojewódzkiego etapu zakwalifikowano 8 osób z całego regionu.

Prestiżowy OKR w tym roku ma swoją 61. edycję. Niestety, zainteresowanie nim spada, i to w skali całego kraju. Ale jak podkreśla Jerzy Kaszuba, instruktor teatralny z SCK, to uczestników nie powinno wcale zniechęcać. A wręcz odwrotnie – motywować.
– Ta impreza staje się pomału elitarną. Ale takie działanie niszowe dodaje siły, a przynajmniej powinno. Bo robimy coś pomimo wszystko. Inni nie, a my nadal trwamy, bo wiemy, że to nas kształtuje. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to jest prawdziwa kuźnia nie tylko talentów, ale i odbiorców kultury. Wy nie tylko potraficie dobrze mówić czy śpiewać, lecz do tego znakomicie czujecie kulturę języka polskiego i wiecie doskonale chociażby to, czy aktor występujący w filmie popracował nad tekstem. OKR to dobry sposób na życie, bo będziecie po prostu ciekawi. Będziecie słuchani i będziecie umieli słuchać ludzi – mówił pod adresem uczestników Jerzy Kaszuba podkreślając, że w tym konkursie najważniejsza jest prawda przekazu scenicznego i zdolność „dokopania” się do dobrej literatury. A mała frekwencja wcale nie przekłada się na poziom prezentacji, bo na scenie stają najlepsi z najlepszych.
Czy młodzi uczestnicy OKR faktycznie czują się wyjątkowo z racji zainteresowania niszową artystyczną działalnością? – Myślę, że tak i faktycznie jesteśmy tutaj w gronie tych najlepszych – odpowiada Ewelina Białobrzeg z Wągłczewa w gminie Wróblew, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu, która wystartowała w turnieju recytatorskim. - Co mnie zachęciło do takiej artystycznej aktywności? Od dziecka mnie do tego ciągnęło i tak już zostało. A im jestem starsza, tym bardziej chce się dalej szkolić.
A co daje tego rodzaju doświadczenie uczestnikom? _- Przede wszystkim pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Porównując siebie, gdy brałam udział w pierwszym konkursie do tego teraz, widzę ogromną różnicę. To także świetny sposób na doskonalenie samego siebie – _odpowiada uczennica popularnego „Jagiellończyka”.

Kto zakwalifikował się do wojewódzkiego etapu?

Jury w składzie: muzyk Zofia Szpikowska, aktor Jarosław Strzała i instruktor teatralny Jerzy Kaszuba, wysłuchało 11 recytatorów z 4 powiatów (sieradzkiego, zduńskowolskiego, wieluńskiego i wieruszowskiego). Nagrody połączone z kwalifikacją do eliminacji wojewódzkich 61. OKR, które odbędą się w kwietniu w Łodzi, przyznano ośmiu osobom. W tym gronie znaleźli się: Klaudia Owczarek (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu, turniej poezji śpiewanej) i Zuzanna Dróżdż (I LO w Zduńskiej Woli, turniej teatrów jednego aktora), a w turnieju recytatorskim - Marek Różański (kategoria dorosłych), Wojciech Oset (I LO w Sieradzu), Ewelina Białobrzeg (I LO w Sieradzu), Martyna Kołodziejczyk (I LO w Wieluniu), Katarzyna Wyrębska (I LO w Sieradzu) i Agata Walkiewicz (I LO w Sieradzu). Przyznano także dwa wyróżnienia: Natalii Górnik i Katarzynie Perlik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto