Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkt krwiodawstwa w Sieradzu otwarty tylko przez dwa dni. Częściej nie będzie. Czemu?

Paweł Gołąb
Fot. Paweł Gołąb
Punkt krwiodawstwa w sieradzkim szpitalu odnowiony, ale otwarty zaledwie dwa razy w tygodniu. To najmniej w całym województwie łódzkim. Czy tego nie można zmienić? – dopytują się krwiodawcy. Niestety odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi argumentuje, że to z racji wciąż spadającej liczby dawców na tym terenie. Stad nacisk położono na akcje wyjazdowe.

Punkt krwiodawstwa, który działa w szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu przy ul. Armii Krajowej 7 metamorfozę przeszedł w 2015 roku, kiedy to do jego potrzeb dostosowano nowe pomieszczenia w obiekcie udostępnione w roku kolejnym. Komfort się zwiększył, ale nie dostępność. Krew można oddawać tu jedynie we wtorki i czwartki (w godz. 8-10.30). Jeszcze do końca minionego roku pod tym względem Sieradz plasował się na szarym końcu w Łódzkiem. W Bełchatowie, Kutnie, Pabianicach czy Piotrkowie Trybunalskim punkty RCKiK są czynne w każdy powszedni dzień, w sąsiednim Wieluniu przez cztery dni w tygodniu, a w Zduńskiej Woli przez trzy. W podobnej sytuacji jak Sieradz, ale dopiero od stycznia tego roku znalazły się Skierniewice, gdzie również ograniczono działalność punktu z czterech do dwóch dni.
Wśród sieradzkich krwiodawców nie jest brak opinii, że dwa dni w tygodniu to stanowczo za mało. Czemu? Bo okrojenie spowodowało, że w wyznaczonych dniach tworzą się spore kolejki, co wielu osobom utrudnia lub uniemożliwia oddanie krwi w danym terminie, a kolejnych zupełnie zniechęca, bo odchodzą z kwitkiem. Pojawiają się więc prośby o otwarcie punktu w kolejne dni tak jak to miało miejsce wcześniej.
Czy taki postulat jest możliwy do spełnienia? Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi takiej możliwości nie widzi. - Ilość dni, w których pobierana jest krew w punkcie pobrań w Sieradzu jest adekwatna do liczby krwiodawców zgłaszających się do oddania krwi – odpowiada Krzysztof Włodarczyk, dyrektor RCKiK w Łodzi. - Ilość zgłaszających się osób do punku pobrań jest przez nas ciągle monitorowana. Niestety pobór krwi na terenie Sieradza systematycznie (od 20 lat) spada. Informuję również, że w miejscowościach powiatu sieradzkiego, w których nie ma punktów pobrań organizujemy pobór krwi w oparciu o akcje wyjazdowe (mobilne punkty poboru krwi). Terminy ekip podajemy na naszej stronie www.krwiodawstwo.pl. Jest to zjawisko obserwowane na całym świecie, że pobór krwi odbywa się na ekipach wyjazdowych. Dla dawców spoza Sieradza jest to zdecydowanie lepszy sposób oddawania krwi niż przyjazd do punktu poboru.
Jak dopowiada dyrektor… - Działanie nasze jest zgodne z założeniami programu zdrowotnego Ministra Zdrowia pn. „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”. Realizacja programu ma między innymi na celu rozwój systemu pobierania krwi i jej składników w oparciu o mobilne punkty pobrań. Pobieranie krwi bazujące na mobilnych punktach poboru krwi to najefektywniejsza forma zwiększenia ilości pobieranej krwi.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto