Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd kulturalny niepełnosprawnych w Sieradzu "W krainie baśni, pieśni i tańca" 2015

Paweł Gołąb
Przegląd kulturalny niepełnosprawnych w Sieradzu "W krainie baśni, pieśni i tańca" 2015
Przegląd kulturalny niepełnosprawnych w Sieradzu "W krainie baśni, pieśni i tańca" 2015 Fot. Paweł Gołąb
Integracja, zabawa i terapia w jednym. Taki wymiar tradycyjnie miał Przegląd Kulturalny „W krainie baśni, pieśni i tańca”. W czwartek w Teatrze Miejskim w Sieradzu odbyła się jego 26 edycja. Na scenie zaprezentowali się niepełnosprawni z całego regionu, którzy sprawdzali się roli aktorów, tancerzy i piosenkarzy. Tegoroczny festiwal odbył się pod hasłem „Z księżniczką w roli głównej”.

Jak przypomina Iwona Górka, dyrektor organizatora imprezy, czyli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu, przegląd wziął się od harcerskiej idei Nieprzetartego Szlaku. I taka aktywność przynosi efekty w pracy z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą. – Pokazanie się na scenie to najlepsza forma terapii. Uczestnicy przygotowują się, by wypaść jak najlepiej i mogą liczyć na wspaniały odbiór.
- Obserwuję dzieci z dysfunkcjami, które uczęszczały do szkoły masowej zanim trafiły do placówki specjalnej. Tam ginęły, tu – co widać chociażby na tym przeglądzie – zaczynają wierzyć w siebie i udowadniają wszystkim, że tkwi w nich potencjał – przekonuje Urszula Dalmata, prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Ab Ovo”, które działa przy sieradzkim SOSz-W.
Uczestnicy przeglądu na scenie czuli się jak ryba w wodzie udowadniając, że to otwieranie się na innych nie jest pustym sloganem. Jak Asia z teatralnej ekipy sieradzkiego SOSz-W, w której występie – oczywiście w roli księżniczki - ekspresji nie brakowało. – Miałam być takim cukiereczkiem, ale wybuchowym – opisuje swój występ w przedstawieniu „Księżniczka na ziarnku…”.
Jej kolega Bartłomiej, już jako książę, również nie miał problemu z występem przez publicznością. – Tremy nie było, bo już nie raz występowałem.
Opiekunka młodych aktorów z SOSz-W, nauczycielka i instruktorka teatralna Anna Kłaniecka przyznaje, że praca nad spektaklem jak zawsze była trudna, ale satysfakcjonująca. – To pracochłonne zajęcie, ale po drodze jest też zawsze frajda i śmiech. Zajmuję się tym już od kilkunastu lat i obserwuję jak mocno teatr, przygotowywanie spektakli i wychodzenie na scenę, pomaga moim podopiecznym. Stopniowo otwierają się na innych, poszerzają zasób słów, rozwijają.
W przeglądzie udział wzięło 9 placówek specjalnych i integracyjnych z całego regionu. Prócz sieradzkich z Warty, Gromadzic, Brzezin, Łodzi, Wieruszowa i Rafałówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto