Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poetycki świat Jana Sztaudyngera w Sieradzu. To 19 listopada na spotkaniu w PBP

Paweł Gołąb
Poetycki świat Jana Sztaudyngera w Sieradzu. To 19 listopada na spotkaniu w PBP
Poetycki świat Jana Sztaudyngera w Sieradzu. To 19 listopada na spotkaniu w PBP
Poetycki świat Jana Sztaudyngera w Sieradzu. Na takie spotkanie zaprasza w środę 19 listopada Powiatowa Biblioteka Publiczna. Prelekcje na wspomniany temat wygłosi Włodzimierz Andrzej Rostocki - doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, socjolog, krytyk zakochany w literaturze pięknej. Początek o godz. 18.

Poetycki świat Jana Sztaudyngera w Sieradzu. Prelekcję, którą współorganizuje Stowarzyszenie „Fraszka” im. Jana Sztaudyngera w Zakopanem, uzupełniać będzie wystawa "Jan Sztaudynger" - własność Muzeum Historii Fotografii z Krakowa. Prezentowane na niej materiały w znacznej części pochodzą ze zbiorów rodziny poety.

Poetycki świat Jana Sztaudyngera w Sieradzu. Organizator przedstawia

Włodzimierz Andrzej Rostocki - doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, socjolog, krytyk zakochany w literaturze pięknej. Od roku 1991 zajmował się socjologiczną analizą polskiego rynku książki, pracując kolejno w łódzkim „Bestsellerze”, „Ex Librisie” (literackim dodatku do „Życia Warszawy”), „Rzeczpospolitej” i miesięczniku „Notes Wydawniczy”. Przez prawie pięć lat pisał cotygodniowe felietony o książkach („Książki, o których się mówi”) w „Dzienniku Łódzkim”. Przez sześć lat pisał felietony w cyklu „Pod władzą książek” w „Tygodniku Powszechnym” (dodatek literacki „Książki w Tygodniku”). Od roku 1996 do roku 2012 był autorem comiesięcznych, półrocznych i rocznych list bestsellerów w „Rzeczpospolitej” („Rzecz o książkach)”. Napisał około 700 tekstów publicystycznych poświęconych problemom polskiej książki. Od roku 2008 przez dwa lata publikował felietony z dziedziny public relations w łódzkim dwumiesięczniku "ProKrecja”. W roku 1996 był nominowany do nagrody Ikara za swoją działalność na polskim rynku książki, w roku 2004 otrzymał nominację do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki w mediach w kategorii PRASA. Od piętnastu lat zajmuje się twórczością Jana Sztaudyngera.

Jan Sztaudynger (1904-1970) – poeta, satyryk, znawca i propagator teatru lalkowego, tłumacz. Jako autor ciętych, często frywolnych fraszek, nazywanych przez siebie "piórkami”, Sztaudynger został uznany za odnowiciela tego gatunku wiersza. Napisał około pięciu tysięcy fraszek, zamieszczonychm.in. w takich zbiorach, jak: "Wyznania", "Fraszki o fraszkach", "Krople liryczne", "Krakowskie piórka", "Piórka z gór", "Szumowiny", "Miłość i małżeństwo", "Życie i przemijanie". W prozatorskiej książce "Szczęście z datą wczorajszą" autor wspomina dzieciństwo i młodość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto