Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wywiad ze stomatologiem

abcZdrowie.pl
by makelessnoise / CC BY 2.0 (flickr)
Twoje dziecko czeka pierwsza wizyta u stomatologa? Dowiedz się, jak dobrze się do niej przygotować

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka. Często wiąże się z tym strach przed nieznanym, obawa, że będzie bolało. Z kolei rodzice na pewno zadają sobie pytania: jak wybrać najlepszy moment? jaki jest przebieg takiej wizyty? Nic dziwnego, brak odpowiedniego przygotowania i nieprzyjemna atmosfera w gabinecie mogą zniechęcić dziecko do stomatologa na długie lata. Z myślą o dzieciach i rodzicach, których czeka taka wizyta, poprosiliśmy o pomoc eksperta. Na najważniejsze pytania dotyczące pierwszej wizyty u dentysty odpowiada stomatolog Wojciech Fąferko.

Kiedy należy zaplanować pierwszą wizytę dziecka u dentysty i jak długo zwykle ona trwa?

Im wcześniej umożliwimy kontakt dziecku z dentystą, tym lepiej dla niego. Będzie ono miało czas, żeby się oswoić ze stomatologiem, miejscem, leczeniem, dotykiem. Bezwzględnie na pierwszą wizytę z dzieckiem powinniśmy przyjść w momencie wyżynania się pierwszych zębów mlecznych. Taka wizyta, określana wizytą adaptacyjną, będzie wtedy służyła edukacji zarówno malucha, jak i rodziców. Dowiedzą się oni m.in. jak myć zęby dziecka, jaka dieta jest wskazana dla ich prawidłowego rozwoju, poznają także podstawową profilaktykę zalecaną dziecku. Dziecko z kolei będzie miało czas na zapoznanie się z gabinetem. Ważne, aby odbywało się to w atmosferze bezbólowej i bezstresowej, a także bezzabiegowej. Zatem absolutnie z pierwszą wizytą nie powinniśmy czekać do momentu aż zaczną się problemy z zębami. Pierwsza wizyta trwa zwykle od 20–30 minut.

Jakich narzędzi zazwyczaj używa dentysta podczas pierwszej wizyty i jak rodzice mogą w prosty sposób opisać ich działanie?

Na pierwszej wizycie staramy się ograniczać do minimum liczbę używanych narzędzi, tak aby dziecko nie stresowało się tym, co dla niego jest nieznane. Wykorzystuje się m.in. lusterko. Rodzice zawsze mogą powiedzieć, że to właśnie w nim przeglądają się robaczki śpiące na ząbkach. Do ich wydmuchania z buzi służy natomiast specjalna bzycząca dmuchawka. Im prostszych porównań użyjemy, tym dziecko lepiej zrozumie, co się z nim dzieje; co więcej – może się zaciekawić. Dlatego często dentyści dają dzieciom do zabawy w gabinecie pewne narzędzia, np. lusterka, rękawiczki, maseczki, dmuchawki – zanim przystąpią np. do przeglądu. Dobrze jest także pozwolić dziecku zrobić sobie przegląd samemu, np. przy pomocy lusterka.

Jak dużo dzieci naprawdę boi się dentysty, dlaczego tak może być i czy rodzice mają na to wpływ?

Dla dziecka wizyta u dentysty jest tak samo stresująca, jak wizyta u pediatry i podanie zastrzyku. Przeraża biały fartuch, widok strzykawki, nadmiar nieznanej aparatury. Zanim więc wybierzemy się na przegląd lub leczenie mleczaków, warto przygotować się do wizyty, i to już w domu. Liczy się przede wszystkim pozytywne nastawienie dziecka do wizyty, absolutnie nie możemy malucha zrazić lub co gorsze „nakręcić” negatywnymi wizjami bólu, borowania i wyrywania zębów. Takie podejście może skończyć się poważnym urazem i rozwojem
dentofobii, czyli lęku przed dentystą. Co możemy zrobić jako rodzice? Po pierwsze, nie czekać z wizytą aż pojawi się ból. Po drugie, uważajmy na słowa opisujące dentystę. Z naszego słownika muszą zniknąć takie słowa, jak „badanie”, „zastrzyk” i „ból” – dziecko zna je z wizyt u pediatry i pewnie nie budzą one pozytywnych skojarzeń. Darujmy sobie także uspokajanie dziecka i słowa NIE. „Nie będzie bolało”, „nie uciekaj”, „pani dentystka nic ci nie zrobi”. Po trzecie, dajmy dziecku pobawić się w dentystę. Warto na jeden dzień zastąpić pokój w gabinet dentystyczny i wyleczyć wszystkie misie. Przydatna będzie szpatułka i latarka lub lampka z biurka. Po czwarte, darujmy sobie opowieści o naszej traumie. Po piąte, poszukajmy gabinetu, który stosuje odpowiednie praktyki leczenia bez bólu, który dysponuje sedacją, znieczuleniem systemu The Wand, specjalnymi gabinetami przygotowanymi do leczenia dzieci.

Czy wynagradzać dziecku wizyty u dentysty, jeżeli coś je wówczas bolało?

Warto dla dziecka przygotować niespodziankę, jeśli było grzeczne podczas wizyty, natomiast nie przekupujmy malucha i nie obiecujmy połowy sklepu zabawkowego. Zasada coś za coś – spokój za zabawkę, nie będzie w tym przypadku działała. Pamiętajmy także, że dziś wiele gabinetów samo nagradza dzieci po zabiegu – maluchy dostają specjalne dyplomy dzielnego pacjenta, odznaki superpogromcy próchnicy, maskotki, a nawet słodycze. Doskonale na dzieci działa zasada pozytywnego wzmocnienia. Jeśli dziecko było grzeczne, nie płakało, nie bało się dentysty, warto to nagrodzić, bo to zaprocentuje kolejnym pozytywnym skojarzeniem z wizytą. Ten sam efekt możemy osiągnąć, stosując nawet w trakcie zabiegu odpowiedni zestaw motywujących dziecko słów. Mówmy dziecku: „brawo!” – jeśli nie płakało i było dzielne, powtarzajmy: „wytrzymaj jeszcze trochę”, „jesteś bardzo odważny”, „świetnie ci idzie”, a po wszystkim pogratulujmy maluchowi i przytulmy go. Dziecko w fotelu przypomina biegacza, który ma do pokonania długi i męczący odcinek, dlatego na każdym jego etapie musimy je zagrzewać do wytrwałości, motywować, dopingować, okazywać wiarę w możliwości, a na końcu nagrodzić.

Jakie są niezbędne zasady higieny dziecięcego uzębienia? Czy któreś środki (np. nić dentystyczna) mogą być dla nich zbyt drażniące?

Ważna jest tutaj rola rodziców. Aż do 8. roku życia powinni oni kontrolować, jak dziecko myje zęby i uczyć je prawidłowych technik. Później, jeżeli dziecko nauczy się wypluwać, to można wdrożyć płukanki (specjalnie przeznaczone dla dzieci). Co do nici dentystycznej, to u bardzo małych dzieci jest to niemożliwe, u przedszkolaków zwykle nie ma potrzeby ze względu na szpary między zębami. Dzieci w wieku szkolnym mogą zacząć używać nici dentystycznej pod kontrolą rodziców – najlepiej po instruktażu dentysty bądź higienistki.

Tekst: Magdalena Pietras

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto