Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymki opisane

Paweł Gołąb
Michał Klimas cieszy się z wydania książki i już prowadzi kolejne naukowe badania
Michał Klimas cieszy się z wydania książki i już prowadzi kolejne naukowe badania Fot. Paweł Gołąb
Sieradz wzbogacił się o książkę dokumentującą wyprawy sieradzkich pątników na Jasną Górę.

Sieradzkie pielgrzymki doczekały się naukowego opracowania wydanego drukiem. Tym przeszłym i współczesnym przyjrzał się sieradzanin Michał Klimas, który tej właśnie tematyce poświęcił swoją magisterską pracę. Wykonana przez niego benedyktyńska praca została doceniona przez jury konkursu „Ad urbis gloriam” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, do którego się zgłosił. Autor zdobył pierwszą nagrodę, dzięki czemu jego dzieło zostało wydane w formie książki.
Sieradzanin, który studiował historię na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie teraz stara się o doktorat wskazuje, że zainteresowanie tematem w jego przypadku było naturalne. – Bo sam, tak jak rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie, uczestniczę w pielgrzymkach – zapewnia przywołując za decydujący moment wystawę urządzoną po tej jubileuszowej, czterechsetnej. – Odzew ze strony uczestników pielgrzymek był ogromny. Pojawiły się śpiewniki, zdjęcia, znaczki. Pomyślałem, że szkoda byłoby, gdyby zostało to bez dalszego echa.
Praca, jak określa sam autor, jest nowatorska. Nie tylko z racji tematu, którego naukowo nikt wcześniej nie zbadał. Przede wszystkim ze względu na zawartość, która z racji trwania sieradzkiej pielgrzymki dotyczy przecież kilku wieków. Praca zawiera nie tylko naukowe informacje będące wynikiem żmudnego badania archiwów. Jej cennym uzupełnieniem jest wywiad z sieradzanką Leokadią Duszyńską, która w pierwszej swojej pielgrzymce uczestniczyła w szczególnym czasie – w 1939 roku w przededniu nadchodzącej wojny. Znalazło się także miejsce na dokumenty wydobyte z IPN świadczące o inwigilacji pątników w czasie PRL.
Praca musiała zająć mnóstwo czasu. - Przeszukiwanie archiwów i zebranie wszystkich materiałów zajęło ponad rok czasu. Samo pisanie – siedem miesięcy – przytakuje Michał Klimas, dla którego praca stała się przepustką do dalszej naukowej pracy. Doktorat chce zdobyć badając stosunki własnościowe oraz układ urbanistyczny XIX-wiecznego Sieradza.
Konkurs MBP „Ad urbis gloriam”, w którym ocenie poddawane są naukowe prace poświęcone Sieradzowi, odbył się po raz drugi. W ostatniej edycji do organizatorów napłynęło ich 9. Drugie nagrody przyznano Karolinie Stężalskiej z Rybnika i Marcelinie Kaczmarek z Bogumiłowa pod Sieradzem, które zajęły się badaniem lokalnej prasy. Odpowiednio, języka „Siedmiu dni” oraz historii i współczesności naszego tygodnika „Nad Wartą”.
Dyrektor MBP i przewodniczący jury Zbigniew Łuczak zapewnia, że na dobrą ocenę nagrodzonej pracy złożyło się nie tylko jej nowatorstwo i bogate udokumentowanie, ale i poprawność redakcyjna. Książka została wydana w liczbie 500 egzemplarzy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto