PEC w Sieradzu planuje oszczędnościową inwestycję za kilka mln zł. Miejska spółka cieplna stawia na kogenerację. Co to oznacza?

Oszczędnościową inwestycję planuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sieradzu. Miejska spółka stara się o pozyskanie dofinansowania na budowę modułu kogeneracyjnego. Koszt nowinki szacowany jest na kilka milionów złotych. Jak zapewnia miasto, inwestycja przełoży się nie tylko na mniejsze zużycie węgla, ale także spadek kosztów zakupu energii przez PEC. Liczy się także aspekt ekologiczny.
Inwestycja wiąże się z odwiertem geotermalnym wykonanym w sąsiedztwie ciepłowni przy ul. Zachodniej
 Fot. Paweł Gołąb

Jak wyjaśnia sieradzki magistrat, kogeneracja to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni. Projekt sieradzkiej spółki obejmuje budowę modułu kogeneracyjnego o mocy elektrycznej 0,9 MWe oraz cieplnej 1,1 MWt na gaz ziemny. - Celem inwestycji jest zmniejszenie emisyjności systemu ciepłowniczego w Sieradzu, co ma być efektem zmniejszenia wykorzystania obecnie stosowanych kotłów węglowych oraz właśnie zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji do zmniejszenia kosztów zakupu energii elektrycznej. Ta ostatnia ma być wykorzystywana przez PEC na własne potrzeby.
Wartość całego projektu – jak precyzuje urząd - to ok. 4 mln zł, z czego blisko 40 proc. może być sfinansowane ze środków unijnych. - Ze względu na mniejsze zużycie paliwa zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym – w porównaniu z odrębnym wytwarzaniem ciepła w klasycznej ciepłowni i energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej. Warto też podkreślić, że budowa modułu kogeneracyjnego stanowi element całościowego systemu rozbudowy ciepłowni przy ul. Zachodniej w kierunku ciepłowni geotermalno-biomasowej.

Paweł Gołąb

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.01.2019, 23:14

W Pecu to ogólnie jest fałszyływych ludzie np Radosław Lawicki Tomasz Bronka zwolnić z palacza

11.01.2019, 22:59

Napisze Tak do prezesa do zwolnienia jest Rawicki R Bronka T palacze

11.01.2019, 20:34

Myślący... No fakt - teraz tak jest, ze jak się ma odrębne zdanie to jest się opłącanym... Masz problem z głową - tyle mogę powiedzieć. G... mnie obchodzi czy przyjmujesz to to wiadomości czy nie, ale w żaden sposób nie jestem związany - ani z PEC w Sieradzu ani z tą branżą.
CCC - możesz wyłożyć - w jaki sposób one produkują tę niską emisję, szczegónie dla przypadku, kiedy ich nie ma?

11.01.2019, 12:50

prezes razem z ksiegowa-nowa dyrektor siedzi na spoldzielczej. na zachodnia im pewnie nie po drodze :)))

11.01.2019, 12:39

Wszystko fajnie i w dobrym kierunku,a co z geotermią bo ucichło o tej sprawie?Napisze ktoś coś,z urzędu miasta o tej ważnej inwestycji!? Przecież to miała być taka super sprawa !

11.01.2019, 11:46

Dla mnie jest to bardzo dziwne ,że o inwestycjach spółki PEC informuje Magistrat!
Podobnie było z modernizacją kotła !?!?!?
A gdzie jest prezes?
Np. o budowie kanalizacji z pieniędzy unijnych informował zarząd MPWIK !!!

11.01.2019, 11:30

a za ogrzewanie i ciepłą wodę płacimy coraz więcej! teraz wiadomo na co idzie kasa!

11.01.2019, 11:23

To że ma 100 metrów to nic nie znaczy. Elektrofiltry są przeciw tworzeniu się smogu, ale produkują niską emisję, czyli cząsteczki tworzące się od ziemi do około 30 metrów nad ziemią

11.01.2019, 11:18

Wlo rozumiem że ci płacą za dezinformację - masz linka i pomyśl. https://youtu.be/5kS9wNZhNcg

11.01.2019, 10:08

Myślący... Komin na Zachodniej ma 100 metrów - po pierwsze. Po drugie - ciepłownia na Zachodniej (jak i na Spółdzielczej) nie eksploatuje elektrofiltrów.
Elektrofiltry (filtry i inne urządzenia redukujące emisję cząstek stałych) są - właście - urządzeniami redukującymi a nie produkującymi te cząstki, w szczególności w wyniku spalania...
Ty - zanim cokolwiek powiesz czy napiszesz, przemyśl ze dwadziesia razy, bo myślący to Ty jesteś, ale inaczej ;-)

10.01.2019, 21:47

Pomyślcie najpierw co to jest smog? Smog są to nano cząsteczki, które tworzą się na wysokości 100 metrów nad ziemią, a to co obserwujemy w Sieradzu to spalanie nisko emisyjne produkowane głównie przez elektrofiltry między innymi w Pec-u do tego ceramika Tubądzin, kilka innych kominów z tym dochodzi i mamy rzekomy pseudo 'smog'. Wystarczy najmniejszy wiatr i tego zjawiska nie ma.

10.01.2019, 20:09

Walka ze smogiem? Całe Broniewskiego pali byle czym a Hetmańskie już chyba tylko plastikiem.

10.01.2019, 19:46

Pytam się ,dlaczego tak późno?
Panie Prezydencie , jak wygląda w Sieradzu walka ze smogiem?

10.01.2019, 19:11

Pracownicy z Pecu to same śmiecie tylko lubią obrabiac komuś dupe

10.01.2019, 19:08

Ludzie co wy piszecie za bzdury weźcie się wreszcie za robotę

10.01.2019, 15:46

czy to prawda, ze ksiegowa zostala dyrektorem w pecu???? zawrotna kariera przy boku prezesa suchego

10.01.2019, 15:01

Zaoszczędzą na węglu będzie na kolejne ze dwa etaty dla radnych i faustynek.