Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSP w Błaszkach ma 120 lat [ZDJĘCIA]

Tadeusz Sobczak
OSP w Błaszkach ma 120 lat
OSP w Błaszkach ma 120 lat Kronika OSP/Aneta Lenginowicz
OSP w Błaszkach ma 120 lat. Ochotnicza Straż Pożarna w Błaszkach została zawiązana w roku 1897. Jubileusz był świętowany podczas Strażackiego Święta Niepodległości.

OSP w Błaszkach ma 120 lat. Ochotnicza Straż Pożarna w Błaszkach została zawiązana w roku 1897. Jubileusz był świętowany podczas Strażackiego Święta Niepodległości. Fotoreportaż z jubileuszu

Trochę historii

Ochotnicza Straż Pożarna w Błaszkach została zawiązana w roku 1897. W tamtych czasach w Błaszkach stały niemal wyłącznie drewniane budynki w zwartej zabudowie. Dlatego co kilka lat mieszkańcy dotkliwie odczuwali skutki niszczących pożarów. Pierwsze próby utworzenia straży w mieście podjęte zostały w 1881 r. Błaszki jeszcze nie otrząsnęły się wówczas z wielkiego pożaru w 1876 r., który zniszczył znaczną część miasta. Niestety, wtedy gubernator kaliski nie wydał stosownego zezwolenia.
Stało się tak, ponieważ car obawiał się nadawać Polakom nadmiernych swobód obywatelskich i zezwalał na funkcjonowanie strażackich stowarzyszeń tylko w miastach powiatowych. Dopiero kolejny gubernator kaliski zgodził się na utworzenie Straży Ogniowej w Błaszkach. Wśród inicjatorów tego przedsięwzięcia znaleźli się miejscowi kupcy, przedsiębiorcy i rzemieślnicy: Wilhelm Koszade, Jan Halbert, Walenty Kozłowski, Antoni Kowalski, Ignacy Bruncki, Mikołaj Piątkiewicz, Marcin Lisowski, Stanisław Krupczyński, Moszek Glicensztejn, Dawid Blombard, Icek Młocik, Jakub Huberman, Szymon Madowicz, J. Rappaport, Jakub Wąsewski i Szmul Skorasiewicz.
Błaszkowska straż w pierwszych latach dysponowała grupą 80 wyszkolonych mężczyzn podzielonych na cztery zastępy: toporników, sikawkowych, wodnych i gospodarczych. Wraz z rozwojem organizacji utworzono jeszcze sekcję ratunkową i kupiono cztery beczki dwukołowe oraz hydrofor. Do akcji gaśniczych wynajmowano konie. Jeśli pożar był na terenie miasta, to wozy z beczkami ciągnęli sami strażacy.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku doszło do znacznych zmian we władzach straży w Błaszkach. Coraz rzadziej w zarządzie zasiadali okoliczni ziemianie, a czołowymi postaciami stawali się lokalni właściciele sklepów i przedstawiciele rzemiosła.
Poza zaangażowaniem ochotników w ratowanie ludzkiego życia i mienia druhowie spod znaku św. Floriana angażowali się w działalność kulturalną, wpisując się w krajobraz Błaszek udziałem w uroczystościach państwowych i kościelnych miejscowej orkiestry dętej. Niezwykle ważnym wydarzeniem dla każdej jednostki OSP jest pozyskanie samochodu bojowego. Błaszkowska jednostka mogła dostąpić takiego wyróżnienia w roku 1934.
Po II wojnie światowej OSP Błaszki kontynuowała swą społeczną służbę. W dowód wielkiej ofiarności doczekała się nowego sztandaru poświęconego 21 września 1947 r. W roku 1955 do dyspozycji OSP oddano nowy samochód gaśniczy star. W roku 1972 strażacy otrzymali kolejny nowy samochód.
Rozwój jednostki został zahamowany w 1984 roku przez pożar, który zniszczył położoną w pobliżu kościoła remizę strażacką. Jeszcze w 1985 r. wmurowano kamień węgielny pod nową strażnicę w Lubanowie. Dzięki zaangażowaniu całej rzeszy ludzi nowy obiekt został oddany do użytku w dniu 26 lipca 1992 roku.
Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Błaszkach to 16 członków czynnych, 33 członków wspierających i jeden honorowy. Jednostka jest wyposażona m.in. w samochód ciężki tatra 815 CAS32 z 1986 roku, samochód średni mercedes z 2009 roku i samochód lekki peugeot z roku 2016. W ubiegłym roku błaszkowscy strażacy wyjeżdżali 87 razy do różnych zdarzeń. Ochotnicza Straż Pożarna w Błaszkach działa w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto