(© Fot. Paweł Gołąb)

Rusza kolejny w Sieradzu program, w ramach którego mieszkańcy mogą wymienić stare piece na nowe źródło ogrzewania. Zainteresowani mogą starać się o dofinansowanie na likwidację indywidualnych czy osiedlowych kotłowni i przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Proekologiczne działania idą szeroką falą. Wcześniej sieradzanie złożyli ponad 220 wniosków dotyczących wymiany pieców w ramach programu realizowanego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, a znacząca ich część dotyczyła przyłącza do sieci ciepłowniczej. Ta uchwała, która daje szansę na kolejne dotacje, będzie sprzyjała temu, by mieszkańcy częściej podejmowali decyzję mające wpływ na poprawę jakości powietrza w Sieradzu – argumentuje prezydent Sieradza Paweł Osiewała.
Nowy program przyjęty na ostatniej sesji przez miejskich radnych magistrat realizuje wraz z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Sieradzu. Miejska spółka na ten cel przekazała część dywidendy, którą przekazuje miastu. W ramach programu zdobyć można dotację do 60 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na przygotowanie dokumentacji, roboty budowlane niezbędne do realizacji inwestycji, zakup i budowę węzła cieplnego oraz wykonanie przyłącza. Wnioski o udzielenie dotacji składać należy do prezydenta miasta.
Wcześniej w Sieradzu – o czym informowaliśmy na naszych łamach, uruchomiony został wspomniany program realizowany z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Przypomnijmy, w ramach przeprowadzonego naboru złożonych przez sieradzan zostało 227 wniosków o dofinansowanie wymiany, starych pieców węglowych. Miasto na realizację tych inwestycji otrzymało z WFOŚiGW w Łodzi 1,84 mln zł. W ramach wszystkich tych inwestycji (łączny ich koszt szacowany jest na prawie 5,5 mln zł) wymienione mają być kotłownie, które spalają w ciągu roku 1.440 ton węgla. Mają być zastąpione kotłami gazowymi (141 sztuk), kotłami węglowymi nowej generacji (36), przyłączem do miejskiej sieci ciepłowniczej (25), kotłami na biomasę (19), pompami ciepła (3) i kotłami na olej opałowy (3). Uczestnicy programu, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń mogą liczyć na dofinansowanie rzędu 40 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
- To znakomita informacja dla mieszkańców Sieradza. Oznacza, że zostanie wymienionych kilkaset źródeł energii, które nie przystają do obecnych wymogów. To w znaczący sposób przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieściekomentował przyznanie miastu funduszy na realizację programu prezydent Sieradza Paweł Osiewała. – To także ogromny zastrzyk finansowy nie tylko dla mieszkańców miasta, którzy zaplanowali wymianę źródeł ogrzewania, ale i dla sieradzkich firm, które w głównej mierze będą realizować inwestycje.

Programy można łączyćCo dla zainteresowanych jest ważne, wsparcie z obu programów, które mają na celu ograniczenie tzw. niskiej emisji i poprawę jakości powietrza w Sieradzu, wzajemnie się nie wyklucza. - Można będzie łączyć oba te programy. W takiej sytuacji łączne dofinansowanie nie może przekroczyć 80 procent wartości inwestycji – podaje Maciej Jeziorny, inspektor w referacie ekologii i ochrony środowiska Urzędu Miasta Sieradza.
Miasto zachęca do zgłaszania się kolejne osoby zainteresowane wymianą nieekologicznych źródeł ogrzewania. Nie tylko z racji uruchomienia nowego programu z PEC, ale również w związku z tym realizowanym z łódzkim Funduszem. Urząd w zanadrzu ma bowiem uzupełnianą wciąż listę rezerwową. Z niej będzie przesuwać osoby w miejsca zwolnione przez sieradzan, którzy z różnych względów nie będą mogli jednak skorzystać z dofinansowania. Magistrat liczy także na to, że to nie koniec podobnych programów.

Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!