Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe autobusy dla MPK w Sieradzu już są. To dwa nowoczesne Solarisy, kolejnych sześć niebawem

Paweł Gołąb
Pierwsze dwa nowoczesne autobusy z ośmiu zakupionych dla komunikacji miejskiej trafiły już do Sieradza. Pojazdy wyjadą na trasę w najbliższy poniedziałek. To oznacza poprawę komfortu jazdy dla pasażerów z jednej strony i kierowców z drugiej, a dla miejskiej spółki, która niebawem wzbogaci się o pozostałe auta, znaczne odmłodzenie taboru.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sieradzu łącznie wzbogaci się o osiem nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów. Całkowita wartość projektu (współfinansowanego z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020) opiewa na kwotę 7,9 mln zł. Dofinansowanie z UE to 5,4 mln zł. Odnowienie taboru zaplanowano w czterech transzach. Pierwsze dwa autobusy marki Solaris Turbino 10 - wyposażone m.in. w monitoring przestrzeni pasażerskiej, automaty biletowe (do zakupu biletów zarówno jednorazowych jak i miesięcznych), klimatyzację i dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych – trafiły teraz, a reszta po upływie kolejnych kwartałów. Całość zasili tabor MPK w Sieradzu do końca pierwszego kwartału 2018 roku.
Prezes MPK Roman Zawiasa podkreśla, że to skok cywilizacyjny dla sieradzkiej komunikacji miejskiej. Także patrząc na aspekt ekologiczny. – To najwyższa półka z polskich produktów o emisji spalin Euro 6, a to przepaść w stosunku do dotychczasowych naszych pojazdów z normą Euro 0. To pokonanie za jednym zamachem prawdziwej przepaści pod tym względem. W mieście trwa akcja „Sieradz bierze oddech”, więc i my w ten sposób do niej się przyłączamy.
Nowoczesność, jak wskazuje, to także korzyści dla podróżujących. - Pasażerowie przyciskami mogą komunikować się z kierowcą informując chociażby o potrzebie wysunięcia platformy, zamocowania wózka inwalidzkiego. Jest możliwość przechyłu bocznego, klimatyzacja, cóż więcej można oczekiwać?
Nowe auta wymienią stare z dotychczasowego taboru MPK. – To oznacza także zmianę na plus pod względem estetycznym. To autobusy bardzo ładne, z optymistycznym żółtym kolorem, które będą zdobić miasto. To prawdziwe święto dla naszej spółki. W krótkim czasie średnia wieku naszych pojazdów, która w tej chwili wynosi 18 lat, spadnie do około 9 lat. To już bardzo dobry wskaźnik – cieszy się Roman Zawiasa informując, że tabor MPK to 24 autobusy. - Wcześniej spółka kupiła trzy nowe solarisy, teraz stare samochody zastąpi kolejna ósemka pojazdów, ale spółka przymierza się do następnych zakupów. Złożyliśmy już wniosek o kolejne trzy autobusy o normie Euro 6. Jeśli zostanie zaakceptowany, będzie to oznaczało łącznie 14 nowych autobusów w sieradzkim MPK. Problem związany z wiekiem pojazdów rozwiązujemy w ten sposób na długie lata. To ustawia spółkę w znakomitej sytuacji.
- Cieszę się bardzo, że pozbędziemy się autobusów starych, które pamiętają jeszcze czasy niemieckiej Bundeswehry – nie ukrywa satysfakcji prezydent Sieradza Paweł Osiewała. – To wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom Sieradza i oszczędność dla samego przedsiębiorstwa.
Piotr Trzciński, kierowca sieradzkiego MPK już miał okazję wypróbować nowego solarisa. – Jest większy komfort jazdy dla kierowców, ale przede wszystkim dla pasażerów. To autobusy niskopodłogowe, co oznacza, że łatwiej do auta będzie się dostać nie tylko niepełnosprawnym, ale i osobom starszym.
Nowe pojazdy to nie jedyna nowinka zapowiadana przez MPK. Niebawem – od września do końca 2017 roku – dzięki przystąpieniu do promocji jednej z platform płatniczych, sieradzcy podróżni za pośrednictwem specjalnej aplikacji na telefon będą mogli na wszystkich trasach podróżować za złotówkę. – To także zachęta, by sieradzanie z samochodów przesiedli się do autobusów i sprawdzili, że może się to dla nich okazać wygodniejsze – zachęca prezes Roman Zawiasa.
MPK szykuje się także - najpóźniej od początku września tego roku - do uruchomienia nowej linii. Ta – jak zapowiada prezes MPK – częściowo obejmie nieskomunikowaną dotąd część miasta – odnowioną w ostatnim czasie ulicę Wolską - oraz newralgiczne punkty Sieradza jak dworzec PKP, szkoły i urzędy. – Chcemy w ten sposób stworzyć coś w stylu taksówki miejskiej. Marzeniem naszym byłoby, by ta linia funkcjonowała w częstotliwości, a nie w rozkładach godzinowych, to jednak kwestia sprawdzenia jej opłacalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto