Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowa Planeta Energii w Sieradzu. Wizyta mobilnego miasteczka dzięki sieradzkiemu SOSz-W

Paweł Gołąb
Planeta Energii zawitała na dwa dni do Sieradza. Przyjazd Mobilnego Centrum Nauki, w którym znaleźć można poprzez zabawę odpowiedź na wszelkie pytania związane z energią elektryczną, to nagroda wywalczona przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sieradzu za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w ramach VII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Planeta Energia”. Skorzystać mogą jednak wszyscy zainteresowani.

Mobilne Centrum Nauki „Planeta Energii” znaleźć można na pl. Wojewódzkim w Sieradzu w czwartek i piątek 25-26 maja. Od godz. 9 do 14 organizatorzy goszczą uczniów z lokalnych szkół. Od godz. 15 do 18 zapraszani są już wszyscy mieszkańcy Sieradza spragnieni wiedzy i dobrej zabawy.
Wizyta miasteczka to nagroda dla uczniów z klas I-VI i nauczycieli pod przewodnictwem Angeliki Skrobały z sieradzkiego SOSz-W za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w VII edycji „Planety Energii”. Do organizatorów „Planety energii” napłynęło aż 400 zgłoszeń. Sieradz znalazł się w gronie 10 laureatów (pozostali to: Cieszyn, Chojnice, Częstochowę, Elbląg, Kielce, Kwidzyn, Racibórz, Tarnobrzeg i Turek). Doceniono nietypowe pomysły jak organizacja akcji typu flashmob propagującej ekologiczne idee, konkursu plastycznego „Uwaga prąd!”, opracowanie poradnika prawidłowego korzystania z urządzeń elektrycznych czy spotkanie z pracownikami Państwowej Straży Pożarnej i ratownikiem medycznym.
– Z wielką radością przeprowadziliśmy lekcje konkursowe, choć mieliśmy trudne zadanie, ponieważ uczniowie naszej szkoły wymagają dodatkowego wsparcia i motywacji do pracy. Zainteresować dzieci sprawami dotyczącymi prądu, m.in. prawidłowego i racjonalnego korzystania z urządzeń elektrycznych, do tego uczyć je odpowiedzialności w tym zakresie – to dla nas nauczycieli, nie lada wyzwanie. Dlatego z dużą satysfakcją wysłałam wyniki naszej pracy na konkurs, by udowodnić, że dzieci ze szkoły specjalnej też potrafią być kreatywne i zgłębiać tajemnice prądu elektrycznego – _podkreśla Angelika Skrobała. _– Okazało się, że ciekawość świata naszych uczniów, ich aktywne włączenie się do realizacji zadań, zapał w odkrywaniu tajników „Planety Energii” przyniosły nam nieoczekiwaną nagrodę i zwycięstwo w konkursie. Cieszymy się bardzo!
Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii” przekonuje, że każdy ma w sobie duszę naukowca. – I to już jako dzieci nie potrafiące jeszcze mówić czy czytać. Już przecież dotykamy, sprawdzamy jak coś smakuje, jaki ma zapach. Rośniemy, metody poznawania naszego otoczenia się poszerzają, ale nie ma znaczenia jaką technologią dysponujemy. Jesteśmy naukowcami dopóki nas świat ciekawi, tu staramy się więc, by dzieci i dorośli otworzyli lub podtrzymali w sobie tę ciekawość - odpowiada.
Tomasz Rożek nie ukrywa, że wizyta w mniejszych miejscowościach sprawia większą satysfakcję. – Mam wrażenie, że tu nasz trud jest bardziej doceniany. Nie jest bowiem łatwo zorganizować taki konkurs, to ogromne przedsięwzięcie. Powitanie jakie przygotowały nam tutaj w Sieradzu dzieci postawione przez los przed większym wyzwaniem niż ich rówieśnicy stanowiło dla nas ogromne wzruszenie.
Czy nauka zna już odpowiedzi na wszystkie pytania? – Nie i mam nadzieję, że nie poznamy odpowiedzi na wszystko. Jedna z rzeczy, która różni nas od zwierząt to fakt, że jesteśmy cały czas ciekawi. Jak nauka znajdzie te odpowiedzi przestaniemy być ciekawi chyba przestaniemy być ludźmi – odpowiada Tomasz Rożek.
W miasteczku „Planeta Energii” na uczestników czekają eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy, quizy z nagrodami i niecodzienne eksponaty jak kołyska Newtona czy induktor Ruhmkorffa.
Planeta Energii to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt. Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Patronem medialnym projektu jest program „Sonda 2”, emitowany na antenie TVP 2.

Jest dodatkowy konkurs. Pomóż SOSz-W wygrać

W ramach wizyt Planety Energii rozgrywany jest dodatkowy konkurs „Energetyczny Turniej Miast” w ramach, którego jedna z 10 zwycięskich szkół wygra dodatkowo nagrodę w postaci Tablicy Multimedialnej. W godzinach 15– 18 mieszkańcy miasta wytwarzają energię elektryczną pedałując na przygotowanych rowerkach spiningowych. Nagrodę otrzyma szkoła, której uda się zmobilizować mieszkańców do jak największego wysiłku i wytworzenia jak największej ilości energii elektrycznej.
Dodatkowo w trakcie wizyty w każdym z miast na profilu na fb pierwszego dnia wizyty o 14:00 będzie publikowana galeria ze zdjęciami z wizyty mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w danym mieście. Każde polubienie galerii za pomocą kliknięcia „Lubie to!” będzie liczone jako dodatkowe 100 punktów dodawane do ostatecznego wyniku wykręconego przez mieszkańców.

Galerię obejrzeć i polubić można na facebookowym profilu akcji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto