Nauczycielski strajk w Sieradzu 2019 (zdjęcia)

Paweł GołąbZaktualizowano 
SP nr 10 w Sieradzu Fot. Paweł Gołąb
Nauczycielski strajk rozpoczął się w poniedziałkowy ranek także w Sieradzu. W rejonie działania sieradzkiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego do akcji przystąpiło 39 placówek oświatowych, czyli zdecydowana większość. Odwiedziliśmy kilka z nich.

Akcja rozpoczęła się m.in. w największej sieradzkiej podstawówce – SP nr 10 w Sieradzu. Jak zapewniają sami protestujący, nie jest to także dla strajkujących komfortowa sytuacja. – Jest nam bardzo przykro, że doszło do strajku i jesteśmy bardzo zestresowani całą sytuacją. Nie da się pokazać, co dzieje się w naszych sercach. Chcemy godnie zarabiać, ale walczymy także o szacunek do naszego zawodu – _nie kryje emocji Magdalena Owczarek, nauczyciel języka polskiego i zastępca przewodniczącej komitetu strajkowego w Szkole Podstawowej nr 10 w Sieradzu.- Nie robimy tego przeciwko dzieciom, dyrekcji czy polskiemu państwu, liczymy więc na wyrozumiałość rządu.
Dyrektor SP nr 10 w Sieradzu Helena Rajewska podkreśla, że szkoła zapewnia na czas akcji zajęcia opiekuńcze dla dzieci, których rodzice nie byli w stanie we własnym zakresie zorganizować opieki. Nie ma też zagrożenia dla zbliżających się środowych egzaminów gimnazjalnych. _– Na pewno się odbędą i mam nadzieję, że przebiegną zgodnie z procedurami.

W SP nr 10 potrzebę zajęć opiekuńczych prowadzonych w szkolnej świetlicy zgłosili rodzice 16 dzieci z ponad 1,1 tysiąca, które tu uczęszczają. Ostatecznie z tej okazji skorzystało 4 uczniów.
Protest prowadzą także nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 w Sieradzu. - Niska pensja nauczycieli, 15-letnia ścieżka awansu zawodowego, skomplikowana ocena pracy, biurokracja polegająca na wypełnianiu i tworzeniu niepotrzebnych papierów, brak stabilizacji zawodowej w edukacji (reforma strukturalna systemu oświaty - likwidacja gimnazjów, ciągłe zmiany prawa oświatowego, zmiany w podstawach programowych) - to tylko niektóre z elementów, które powodują, że zawód nauczyciela staje się mało atrakcyjny dla absolwentów wyższych uczelni. Za kilka lat na emerytury odejdzie bardzo duża grupa starszych nauczycieli. I tu powstaje kluczowe pytanie: Kto ich zastąpi, kto będzie uczył Wasze dzieci i wnuki? My chcemy, aby w dalszym ciągu byli to najlepsi fachowcy. Do tego potrzeba jest odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela, tak aby był on atrakcyjny pod względem finansowym oraz stwarzał dobre warunki nauczania przyszłych pokoleń – argumentują strajkujący.
Lekcje trwają natomiast w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 8 w Sieradzu. Tu – jak słyszymy – jest poparcie dla strajku, a do akcji nie przystąpiono ze względu na integracyjny charakter placówki. Po to, by zapewnić ciągłość terapii dla objętych tu opieką niepełnosprawnych dzieci.

ZNP w Sieradzu. Strajkuje 39 z 50 placówek

Jak informuje prezes ZNP w Sieradzu Anna Kowalczyk do protestu przystąpiło 39 z 50 placówek, gdzie działa sieradzki oddział związku. – Jestem pozytywnie zaskoczona skalą strajku. Nie spodziewałam się takiego odzewu. Myślę, że rząd zwyczajnie się doigrał lekceważąc nas w tak podły sposób. Czujemy się poniżeni i to w bardzo prymitywny sposób. Co innego, gdyby negocjacje były uczciwe. Ale rozmowy polegały na stawianiu kolejnych barier, o których z góry wiadomo było, że są nie do przyjęcia przez związek. Rząd ma w tym jakiś ukryty cel. Chce skłócić nas ze społeczeństwem albo ukryć to, co się dzieje w ramach reformy. W chwili obecnej zaczyna się opiniowane arkuszy organizacyjnych, trwają nabory do szkół podstawowych, a za chwilę średnich, w których klasy będą liczyły powyżej 35 uczniów. 4 kwietnia pani minister podpisała rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania, a do 5 kwietnia dyrektorzy powinni dostarczyć arkusze organizacyjne zbudowane w oparciu o tak zwane ramówki. Przecież to jest skandal. Wydaje mi się, że rządzący chcą wykorzystać nasz strajk częściowo jako przykrywkę do tej nieudanej, napisanej na kolanach reformy.

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.12 20:57:13

Jestem nauczycielem z kilkunastoletnim stażem. Nie strajkuję, bo ZNP nie wiadomo czy nie wywalczy dla nas etatu w wymiarze 24h tygodniowo. Taka to będzie poprawa dla nas. Kolejne zwolnienia, ciąg dalszy zwolnień z reformy, kiedy to zwolniono sporą grupę moich koleżanek .... Z deszczu pod rynnę!!! Pamiętajcie Pan Broniarz nie będzie za nas pracował w naszych środowiskach, a my po strajku kiedykolwiek się skończy tutaj zostajemy. Będziemy musieli zmierzyć się z rodzicami i całym wokół społeczeństwem. Wierzcie mi nie będziemy budować autorytetu strajkiem. Dla nas nauczycieli, każdy uczeń powinien być najważniejszy. A w każdej szkole strajk wprowadził tylko chaos wśród nauczycieli, jedni patrzą na drugich jak wilk na owcę. A przecież mamy wolny kraj i każdy powinien mieć wybór czy strajkuje??? Czy nie??? A przez związkowców wywierana jest OGROMNA presja na innych!!! Nie powinno tak być. Strajk miał poprawić naszą sytuację a widzę, że niestety pogarsza zarówno naszą sytuację i nasz obraz w środowisku, jak również relacje między nauczycielami.

2019.04.11 14:45:32

Pani Magdaleno Owczarek, - przedmówco w tym artykule . A co Pani robi czy zrobiła? by zyskać szacunek i zaufanie do swego zawodu????? jak pani oświadczyła i uznała za swój cel tego strajku . Jeśli Pani uważa , że strajkiem zyskuje się szacunek . To życzę wytrwałości w tym strajku . Jednak powodzenia nie wróżę !!!

2019.04.10 12:44:39

Zebrania są 5 razy w roku, trwają niecałą godzinę. Wycieczki szkolne wyjazdowe, raz do roku, teatr raz-dwa w semestrze w czasie godzin lekcyjnych. Nauczyciele mają pokój nauczycielski ze stołem i krzesłem, chyba, że nauczycielka oczekuje indywidualnego gabinetu z sekretarką, która będzie za nią drukowała i kserowała (od czasu do czasu, bo nie jest tak, że codziennie są klasówki )gotowe testy ściągane z internetu? Nie wiem w jakim celu nauczyciel potrzebuje codziennie osobnego miejsca z komputerem, drukarką i innych sprzętów??? Obecność sprawdza na lekcji, wpisuje temat, może to też zrobić w czasie tych 8 godzin, które by spędzała w szkole a nie miała lekcji. Nie bardzo też rozumiem czego nauczyciel musi się uczyć z lekcji na lekcję do każdej klasy. Ja na studiach zdobyłam wiedzę, którą nadal pamiętam a jeśli nauczyciel dzieli się tą wiedzą z uczniami co roku to chyba ją tym bardziej utrwala a nie zapomina??? Sprawdziany także może sprawdzać będąc w szkole te 8 godzin, bo 4 przy tablicy a 4 na sprawdzenie klasówek. Nie jest też tak, że ma codziennie klasówki do sprawdzenia. Ja mam dzieci w szkole podstawowej i do żadnego nauczyciela nigdy nie dzwoniłam, nie mam tez nr telefonu, więc to jej wybór, że przekazała rodzicom swój nr. Wybierając zawód nauczyciela wiedziała, że po stronie korzyści ma bardzo dużo wolnych( i płatnych ) dni w roku, ale są one jej z góry znane , czyli ferie zimowe ( 2 tygodnie), wakacje( 2 miesiące!!!!!!), święta i długie weekendy. Coś za coś. Żaden inny zawód nie gwarantuje tylu wolnych, płatnych dni, ale są one ustalane odgórnie. Rolnik w wakacje nawet nie może pomyśleć o wyjeździe. A Ci, którzy uprawiają pole i hodują zwierzęta praktycznie nigdy nie mogą się wyrwać z domu. Więc drogi mężu nauczycielki, najpierw pomyśl a później pisz.

2019.04.09 20:44:27

Dajcie mojej żonie nauczycielce pracować w szkole 40 godzin w tygodniu, wszystkie na terenie szkoły.

Stwórzcie jej takie warunki do pracy jakie mają pracownicy w urzędach czy innych biurach.

Praca od 7 do 15-tej i do domu, rodzinnie spędzać czas.

Rodzicom wyznaczyć czas na zabrania i wywiadówki na godzinę 13.00.

Żadnych wycieczek szkolnych dla dzieci, żadnych dłuższych wyjazdów poza szkołę.

Do tego, po godzinach lekcyjnych (przy tablicy) proszę stworzyć żonie stanowisko pracy z komputerem z dostępem do internetu,

drukarką i innym sprzętem potrzebnym do przygotowania się do następnych lekcji, sprawdzianów, kartkówek, itp.

Rady pedagogiczne, też oczywiście mają odbywać sie do godziny 15.00.

Nadgodziny płatne zgodnie z kodeksem pracy.

A zapomniałem jeszcze o jednym.

Chcę z żoną jeździć na urlop tydzień w maju i 2 tygodnie w październiku, a w wakacje niech pracuje,

i tak wtedy wszystko jest najdroższe i wszędzie jest tłok.

Nie życzę sobie również, żeby rodzice wydzwaniali do mojej żony, ona nie ma służbowego telefonu, i nie będzie odbierała takich połączeń.

2019.04.09 12:31:05

związek nauczycielstwa starej nomenklatury komuszej bo na pewno nie polskiego.

Broniarz prowadzi was w ślepy zaułek.

To wy będziecie po strajku pracować z dziećmi, nie on

to na was odbije się brak szacunku i lekceważenie.

2019.04.09 11:12:24

Nauczycieli z autorytetem i szacunkiem, którzy z poświęceniem życia nauczali młodzież w czasie wojny już nie ma. Ci, którzy obecnie strajkują to zwyczajni terroryści, którzy kosztem dzieci ciągle wołają:" mało, mało, mało nam". Nikt z nich nie chce z siebie dać więcej, nie chcą pracować ani godziny dłużej, tylko ciągle mało, mało, mało! Porównują się do rolników? Proszę, niech się zamienią na miesiąc z rolnikiem pracą, to na kolanach będą wracali do swoich ciepłych posadek z tymi wszystkimi wolnymi dniami i bonusami!

2019.04.09 11:02:20

Drogi nauczycielu więcej jedynej słusznej dla was tv niemieckiej i wasz status jeszcze bardziej upadnie. Obecnie już rodzice mają więcej szacunku do wszystkich niepedagogicznych zatrudnionych w szkole, strajkujcie dalej.

2019.04.09 10:53:12

a Ty drogi nauczycielu miałeś strajkować a nie siedzieć na internecie jak to robicie także w szkole :)

2019.04.09 05:48:59

Popieram strajk nauczycieli. Walczą o lepszą przyszłość. Mądre społeczeństwo to wyedukowane społeczeństwo. Jestem całym sercem z Wami! Nie poddawajcie się!

2019.04.09 01:44:55

do Kasia



Kasiu, czy jesteś Kasią czy Magdą, czy trollem za marną kaskę...?

Na nasze.fm jesteś Magdą , a tutaj Kasią... Hm.... Rozdwojenie jaźni...?

2019.04.09 01:41:55

do Klara

Kiedy ostatnio zapytałaś swoje dziecko o lekcje? Kiedy zapytałaś, czy w czymś mu pomóc? Czy w ogóle..?

2019.04.09 01:34:45

Szanowni krytykanci nauczycieli,

skoro oni pracują tak mało i chcą więcej kasy za przepracowane dziennie efektywnie (czyli w całości) 4 godziny, to wpisujcie się tutaj ze swoimi zawodami i szczerze podliczonym efektywnym czasem pracy, czyli:

hydraulicy- tylko przy pracy

sprzedawcy- tylko przy klientach

bezrobotni- tylko czas spędzony przed szkołą na oczernianiu nauczycieli

strażacy- tylko przy akcji

policjanci- tylko przy interwencji

urzędnicy- tylko przy kontakcie z petentem

księża-tylko przy posłudze

rolnicy- tylko na polu i w obejściu.

Dojazdy się nie liczą, przygotowania towaru i szkolenia się nie liczą, przygotowania rolnicze w domu też się liczą.

Piszemy :)))))))))

2019.04.08 22:56:39

Do " Kasia" masz rację w 100%!

2019.04.08 22:53:41

Moje dzieci nie korzystają z korepetycji "prywatnych". Uczą się dobrze bez tej płatnej pomocy dydaktycznej.

2019.04.08 22:51:13

Proponuję dać nauczycielom możliwość popracowania w normalnej pracy, za pieniądze, które normalni ludzie zarabiają średnio miesięcznie, też po studiach wyższych, też doszkalający się ( za własne pieniądze i poza godzinami pracy). Wrócą do swoich"przywilejów" szybciej niż nam się wydaje. Okaże się, że ich PŁACE nie są tak niskie , jak mówią, że GODNOŚĆ w wielu zawodach trzeba schować do kieszeni i podporządkować się szefowi a na SZACUNEK trzeba pracować latami.

2019.04.08 22:49:27

Popieram strajk moich nauczycieli - murem za Wami!

2019.04.08 21:32:00

Nauczyciele "słuchaja" komunisty Broniarza, który przez 8 lat rządów PO najzwyczajniej olewał Was i już dawno powinien odejść z ZNP, ale jak widać jest on "nieśmiertelny", przeżył już tylu ministrów edukacji i przeżyć chce kolejnych.

2019.04.08 21:28:21

Za pracę w szkole dostają pensje z NASZYCH podatków a po pracy chętnie udzielają korepetycji, za które my, rodzice płacimy z NASZEJ ciężkiej pracy, niejednokrotnie po 10 godzin dziennie. My mamy im współczuć i rozumieć, że 4 godziny dziennie to harówka..... litości, bo im więcej opowiadacie, jak to Wam ciężko, tym bardziej dociera do ludzi jak bardzo uprzywilejowaną grupą zawodową jesteście!!!!

2019.04.08 21:04:02

do Mieszkanka: zdolności dzieci dziedziczą genetycznie po rodzicach, więc jeśli pani dziecko bądź dzieci musi korzystać z korepetycji no to sorry, ale pretensje jedynie do genetyki proszę mieć, a nie do nauczycieli... kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień

2019.04.08 19:15:48

Nauczyciele, jesteśmy z Wami. Nie przejmujcie się hejtem. Najwięcej mają do powiedzenia ci, którzy o pracy w szkole nie mają pojęcia.

2019.04.08 19:07:34

drodzy pedagodzy i pracownicy szkół jesteście wielcy

2019.04.08 19:05:37

nauczyciele strajkujący -chawała WAM I szacun tak trzymać nie popuszczać

2019.04.08 18:35:13

Ilu znacie nauczycieli którzy udzielają korepetycji prywatnie w domu? W takiej Warcie jest ich mnóstwo. Mają czyste pieniądze do ręki bez podatku. W szkole uczą tak, żeby dziecko prywatnie przyszło na lekcje do domu. Takim nauczycielą nie należy się nic.

2019.04.08 18:34:44

A co jest zniesławieniem ze słów, które są napisane w komentarzach? Prawda w nauczycielach kogoś boli? Prawda nie jest zniesławieniem, nikt nikogo nie obraża.

2019.04.08 17:53:46

jak się posypią pozwy za zniesławienie to się okaże kto jakim bohaterem będzie przed sądem, nikt w sieci nie jest anonimowy, radzę rozwagę w komentowaniu