Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczycieli lekcja o Aspergerze. Konferencja w WODN w Sieradzu

Paweł Gołąb
Jak sprawić, by autystyczne dziecko z powodzeniem funkcjonowało w rówieśniczej grupie? Tego dowiadywali się pedagodzy z regionu sieradzkiego podczas konferencji naukowej w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu, a poświęconej dzieciom z zespołem Aspergera. Na niezwykłym przykładzie – doktora geofizyki z Niemiec Peter Schmidta, u którego to zaburzenie zdiagnozowano w wieku dopiero... 41 lat.

Konferencja odbyła się pod hasłem „Dzieci i nastolatki z zespołem Aspergera (spektrum autyzmu) w przedszkolu i w szkole”. Czemu WODN zdecydował się przybliżyć ten temat? – Uczniowie ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu – zespołem Aspergera zdawają coraz częściej do szkół publicznych, gdzie jest dużo dzieci, funkcjonują liczne grupy i muszą sobie radzić i odnajdywać w takich społecznościach – odpowiada Ewa Ruszkowska, wicedyrektor WODN w Sieradzu wskazując, że lepszego prelegenta niż gość z Niemiec nie można było znaleźć. – Peter Schmidt nie wiedząc nawet o swoim zaburzeniu, musiał ten swój kosmos odnaleźć. Dzieli się teraz swoim życiem i doświadczeniami. Z jednej strony pokazuje jak patrzy, czuje i widzi świat autystyk, z drugiej jak pomóc takiemu dzieciakowi w publicznej szkole czy przedszkolu. Jak może działać w grupie, jak go do niej włączyć, jak z nim być, a nie napiętnować tylko dlatego, że funkcjonuje inaczej. Nasz gość mówi „całe życie miałem wrażenie, że funkcjonuję jak samochód jadący na autostradzie pod prąd”. Chcemy więc spojrzeć na świat oczami takich osób, by znaleźć skuteczną metodę pracy z nimi.
Peter Schmidt przyznaje, że odkąd pamięta zdawał sobie sprawę, że jest inny, ale… - tak naprawdę nie wiedziałem, co mnie różni od pozostałych. No i w wieku 41 lat w telewizji natknąłem się na film o 18-letniej osobie, która zachowywała się tak jak ja. Pomyślałem sobie, kto tam pracuje w tej telewizji, że mnie zna i zrobił film o mnie jako o fikcyjnej postaci? Padło w nim zdanie, że bohater cierpi na syndrom Aspergera, a ponieważ byłem ciekawy, następnego dnia postanowiłem to sprawdzić. I to był ten szok mojego życia, bo odkryłem w Internecie opis mojej osobowości. Zorientowałem się, że nikt nie zna mnie w telewizji, a tak podobną do mnie postać stworzono na podstawie podręcznika. Wcześniej niektórzy ludzie mówili mi czy moim rodzicom, że mogę być autystą, ale w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia panowało przekonanie, że ci się nie odzywają, nikt więc tego nie wziął pod uwagę.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że spotkanie z Peterem Schmidtem było cennym doświadczeniem. – Usłyszeliśmy jak bardzo ważne jest postawienie trafnej diagnozy. Rozpoznanie, że dane dziecko potrzebuje indywidualizacji, innej metody pracy. Dlatego ważne jest, aby nauczyciele potrafili znaleźć się w podobnej sytuacji. By wychodzić tym dzieciom naprzeciw tak, by mogły prowadzić edukację w szkołach masowych – _przekonuje Katarzyna Fontowicz, dyrektor Przedszkola nr 4 „Słoneczne Przedszkole” w Sieradzu.
Jaką receptę na postępowanie z dzieckiem z zespołem Aspergera podaje Peter Schmidt? _– Najważniejsze - zostawcie autystów takimi jakimi są. Wysłuchajcie jakie mają pragnienia, odczucia i dopasujcie tak zasady życia społecznego, by zapewnić im potrzebną przestrzeń. Oczywiście, jeżeli pojawiają się zachowania, które zakłócają to funkcjonowanie razem, wtedy wymagana jest praca terapeutyczna. Ale nie powinno się stosować terapii do tych zachowań, które nie stanowią dla nikogo zagrożenia czy niebezpieczeństwa, a tylko różnicę. To by oznaczało kastrację uczuć autystów, a w ostateczności zablokowało ich i uniemożliwiło funkcjonowanie w grupie. Taka próba reakcji powodowałyby nie włączenie a wyłączenie ze społeczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto