Najlepsze Polskie Sery

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Prezesem Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu Ireną Miedzińską

kliknij

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska WART-MILK w Sieradzu działa od 1926 roku. W swojej działalności łączy mleczarską tradycję z nowoczesnymi technologiami wytwarzania produktów nabiałowych. Wynikiem takiego połączenia jest wysoka jakość, bezpieczeństwo zdrowotne oraz ciekawa szata graficzna produktów. Wszystkie te czynniki owocują zadowoleniem klientów, ale również zdobytymi nagrodami na prestiżowych targach i konkursach. W tym roku doszły kolejne sukcesy, otrzymaliście Państwo dwa złote medale i jeden srebrny w konkursie szefów kuchni Golden Cheese Poland. Proszę nam o tym opowiedzieć.

- Miło nam się pochwalić takimi wyróżnieniami. To dla nas duży sukces. Dotychczas byliśmy doceniani przez ekspertów z branży. Natomiast w konkursie Golden Cheese Poland prawie sto nadesłanych produktów oceniali szefowie z kuchni renomowanych hoteli i restauracji, czyli osoby, które dbają o najwyższą jakość swoich dań, wykonanych z najlepszych produktów. Stąd zdobyte nagrody nas bardzo cieszą, świadczą bowiem o bardzo wysokiej jakości naszych wyrobów. Warto dodać, że do konkursu zgłosiliśmy cztery produkty. W trzech kategoriach zdobyliśmy medale. Jesteśmy z nich bardzo dumni.

Czy spodziewała się Pani, że WART-MILK otrzyma aż trzy nagrody?
- Ponieważ konkurencja z całej Polski była bardzo duża, więc trudno było przypuszczać, co będzie smakowało jurorom. Każdy sędzia mógł przyznać maksymalnie dwadzieścia punków. A w każdej kategorii oceniało siedmiu jurorów, którzy byli bezlitośni dla wszelkich niedoskonałości. Żaden juror nie wiedział, skąd dany produkt pochodzi, warto bowiem dodać, iż nie były one w opakowaniach. Biorąc to pod uwagę nasze sery wypadły świetnie.

Zdradzi Pani przepis na sukces?
- To zasługa wysokiej jakości oferowanych produktów i ich powtarzalności. Dysponujemy nowoczesnymi liniami technologicznymi. Mamy sprawdzonych dostawców mleka oraz doświadczoną załogę. Nasze produkty sprzedawane są zarówno do krajów Unii Europejskiej jak również poza jej granice. Spełniamy wymogi eksportowe wielu krajów i systematycznie poszerzamy tę listę o nowe państwa.

Wróćmy do nagrodzonych produktów pod marką MU! Wykorzystuje je Pani do przyrządzania potraw?
- Oczywiście. Ser Klinka jest pyszny na kanapki, a w połączeniu ze śmietaną MU!, rzodkiewką i szczypiorkiem idealny jako twarożek. Serek homogenizowany waniliowy wykorzystuję do racuchów - wychodzą wyśmienite, a także do serników na zimno lub jako pyszne co nieco między posiłkami. A z twarogu sernikowego MU! piekę serniki na uroczystości rodzinne, święta i nie tylko. Tak będzie również w tym roku. Szczególnie polecam przepis, który znajduje się na opakowaniu twarogu. Zdradzę, że jest to sprawdzona receptura. Przed pojawieniem się na opakowaniu przeprowadziliśmy wewnątrz spółdzielni konkurs. Panie znane z wyśmienitych wypieków upiekły serniki z naszego twarogu. Potem była degustacja komisji konkursowej. Przepis najsmaczniejszego ciasta wszyscy znajdą na opakowaniu twarogu sernikowego MU!

W następnym roku OSM WART-MILK będzie obchodziła 90-lecie.
- To piękny Jubileusz, jesteśmy jednym z najstarszych zakładów w branży mleczarskiej w regionie. Naszym celem jest maksymalne zadowolenie klientów oraz dostarczanie najlepszych produktów mlecznych na rynki polskie i zagraniczne. Dążymy do tego, aby marka MU! stała się rozpoznawalna na rynku i była gwarancją najwyższej jakości i doskonałego smaku.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska WART-MILK w Sieradzu konsumentom kojarzy się przede wszystkim z wysoką jakością wytwarzanych produktów. Wyroby takich marek jak MU!, ME! i Paczka od krowy to wysoka jakość, bezpieczeństwo zdrowotne i ciekawa szata graficzna opakowań. Te wszystkie czynniki powodują, że produkty OSM WART-MILK są zauważalne na rynku i klienci chętnie po nie sięgają.

Historia Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska WART-MILK sięga 90 lat wstecz. W 2016 roku przewidziany jest jubileusz z tej okazji. Sieradzka OSM powstała w Woźnikach i nosiła nazwę „Wośniczanka”. W 1937 roku nastąpiło jej przeniesienie do Sieradza i połączenie z prywatną mleczarnią Władysława Byczewskiego. Krótko przed wojną powstała także zlewnia mleka w Warcie, a skupione przez nią mleko hurtem odstawiano do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sieradzu. Po wybuchu II wojny światowej OSM Sieradz, na pewien okres zawiesiła swoją działalność, przy ówczesnej ulicy Kaliskiej 5. Potem ją wznowiła, przy ulicy Zamkowej 15, dokąd przenieśli ją hitlerowcy.

W 1945 roku nastąpiła rozbudowa i modernizacja urządzeń przetwórczych. Powstawały kolejne zlewnie mleka. Cały powiat został pokryty zlewniami tak, że każdy producent mleka miał łatwość jego zbytu. W powiecie obok licznych zlewni działały cztery Okręgowe Spółdzielnie Mleczarskie, jednak największą wśród nich była ta w Sieradzu. W 1950 roku Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sieradzu przeszła pod zarząd państwowy. W grudniu 1950 roku otrzymała nazwę Powiatowy Zakład Mleczarski, Przedsiębiorstwo Państwowe w Sieradzu. W 1957 roku reaktywowano w Sieradzu spółdzielczość mleczarską. W 1965 roku Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sieradzu miała 53 punkty skupu mleka w powiecie sieradzkim, tureckim i poddębickim. Dużym osiągnięciem Spółdzielni było otwarcie nowego zakładu produkcyjnego przy ulicy Wojska Polskiego. Uroczyste przekazanie tego obiektu odbyło się w listopadzie 1971 roku.

W 1975 roku, z chwilą utworzenia województwa sieradzkiego, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sieradzu zmieniła nazwę na Wojewódzką Spółdzielnię Mleczarską w Sieradzu i podporządkowano jej cztery zakłady produkcyjne: w Łasku, Wieluniu, Sieradzu i Wartkowicach. Rok później mleczarnia przeszła pierwsza poważną modernizację - wybudowano linię do ciągłej produkcji masła. W 1979 roku rozpoczęto budowę własnej kotłowni i proszkowni typu F.

W 1995 roku uruchomiono w Spółdzielni linię do produkcji wyrobów UHT. Od stycznia 2001 roku OSM WART-MILK produkuje mleko i śmietanki pod własną marką MU! Potencjał WART-MILK to bogata oferta wyrobów pasteryzowanych: mleka spożywczego, śmietany, kefiru, maślanki, masła, twarogów. OSM WART-MILK jest także producentem wyrobów w proszku.

Podstawowym celem WART-MILK jest produkowanie wyrobów spełniających oczekiwania klientów. Potwierdzono to uzyskaniem w 1998 roku certyfikatów systemu zapewnienia jakości zgodnie z normą PN-ISO 9002. OSM WART-MILK zintegrowała system zarządzania jakością z systemem bezpieczeństwa produktu dla życia i zdrowia konsumenta. Obecnie pracujemy w zintegrowanym systemie zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności PN-EN ISO 9001:2009 i PN-EN ISO 22000:2006.

JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE FIRMOWEGO PUNKTU SPRZEDAŻY przy siedzibie OSM WART-MILK w Sieradzu, ul. Wojska Polskiego 41/45. Serdecznie zapraszamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto