Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Kwidzynie zostanie zainstalowany czujnik jakości powietrza

Redakcja
fot. Tomasz Czachorowski/Polskapress
Stacja meteorologiczna działająca przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kwidzynie zostanie rozbudowana o czujnik jakości powietrza. To efekt zwycięstwa klasy 3B w konkursie organizowanym przez firmę Aviva.

- To niewielkie i proste w montażu urządzenie o wymiarach około 8x16 cm i wadze około 360 gramów. Poprzez czujniki możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza w miejscu czujnika. Czujnik do funkcjonowania potrzebuje jedynie dostępu do prądu oraz zasięgu działania telefonii komórkowej - informuje Urząd Miejski w Kwidzynie.

Instalacja urządzenia to sukces uczniów klasy IIIB Szkoły Podstawowej nr 2, której wychowawcą jest Elżbieta Rakowska - Kiliszek. Klasa wzięła udział w konkursie „Wiem, czym oddycham” organizowanym przez firmę Aviva.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiadukt przy ul. Owczej w Kwidzynie zostanie wyremontowany. Modernizacja w tym roku

24 stycznia została podpisana umowa umożliwiająca instalację tego urządzenia w najbliższym czasie . Po uruchomieniu systemu będzie możliwość sprawdzenia jakości powietrza dzięki aplikacji mobilnej i na stronie Szkoły Podstawowej Nr 2. Na tym terenie od dawna funkcjonuje stacja meteorologiczna, której odczyt jest możliwy, pod tym linkiem http://www.weatherlink.com/user/sp2kwidzynpl

Konkurs „Wiem, czym oddycham” trwał od 14 listopada do 22 grudnia 2017 r. Stawką było 150 nowych czujników jakości powietrza. 100 lokalizacji wskazali sami uczestnicy podczas internetowego głosowania (pierwsza setka rankingu z największą liczbą głosów), a kolejne 50 wybrała Fundacja Aviva z puli pozostałych zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski. Urządzenia „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie.

- Polacy chcą wiedzieć, czym oddychają i jaki jest poziom smogu w ich otoczeniu, ale niestety w wielu miejscach nie mają odpowiednich czujników. Dlatego tak licznie włączyli się w nasz konkurs „Wiem, czym oddycham”, zgłaszając blisko 3 tysiące lokalizacji, głosując i zachęcając do tego innych. Dziękujemy mieszkańcom, samorządom, szkołom, organizacjom pozarządowym i lokalnym mediom za zaangażowanie. Świadomość zagrożenia to pierwszy krok w kierunku rozwiązywania problemu smogu - mówi Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva.

Jak chronić dzieci przed smogiem?

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto