Monika pierwsza na mecie, ale Albert z Kenii został zwycięzcą

Artykuł sponsorowany
35-letni Kenijczyk Albert Kiplagat-Matebor został zwycięzcą wczorajszego DOZ Maratonu Łódzkiego z PZU.

Uzyskał czas 2.11,49. Czas jest gorszy od rekordu łódzkiego maratonu o minutę i 47 sekund. Kenijczyk otrzymał nagrodę finansową w wysokości 12 tys. dolarów. Polak Yared Shegumo zajął czwarte miejsce.
Pierwsza na metę wbiegła Monika Stefanowicz i wygrała forda fiestę. Uzyskała czas 2.29,28, ale organizatorzy wymyślili, by panie wystartowały o 18 minut i 48 sekund przed panami, bo tyle wynosi różnica między rekordami Polski kobiet i mężczyzn. Monika przybiegła o minutę i 9 sekund przed Mateborem.

Maratończykom przeszkadzało zimno, panowała temperatura tylko 2 st. C, niekiedy padał deszcz. Bieg prowadzony był w wolnym tempie. Najpierw prowadziła siódemka biegaczy, później urwała się dwójka.
Równolegle z maratończykami wystartowali biegacze ALE 10k run. Zwyciężył Daniel Formela, który tydzień wcześniej został Mistrzem Europy w Duathlonie oraz Iwona Lewandowska, dla której był to start kontrolny przed maratonem w Londynie.

Łącznie w DOZ Maratonie Łódzkim z PZU i ALE 10k Run wzięło udział ponad 4500 biegaczy. W biegu na 10 km wziął udział wiceprezydent Tomasz Treal. Uzyskał czas 1,05,40 i zajął 690 miejsce.
Doszło też do incydentu na trasie, w skutek którego niewielka grupa uczestników, w tym pięcioro z elity sportowej, pomyliła trasę.

- Decydujący w tym wypadku był błąd ludzki- mówi Michał Drelich, dyrektor z agencji Sport Evolution, organizator DOZ Maratonu Łódzkiego z PZU. - W przypadku Izabeli Trzaskalskiej po konsultacji z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz delegatem IAAF podjęliśmy decyzję o przyznaniu jej ex aequo z Ewą Kucharską brązowego medalu w Mistrzostwach Polski kobiet w maratonie. Wszystkie pozostałe osoby, o których nie wiemy, a pomyliły trasę prosimy o kontakt mailowy.