Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu już po przebudowie. Teraz czas na nowe wyposażenie. Otwarcie ma nastąpić w...

Paweł Gołąb
Siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu już po gruntownej przemianie. Budynek znajdujący się w parku Broniewskiego został odnowiony i przystosowany do współczesnych wymogów, teraz czeka go jeszcze wyposażenie w sprzęt. Czytelnicy z biblioteki w nowej odsłonie będą mogli korzystać już niebawem. Dzięki inwestycji współfinansowanej z unijnych funduszy, książnica otworzy się dla niepełnosprawnych i niewidomych.

- Jak ważna jest to placówka, świadczy ilość wypożyczeń. To dziesiątki tysięcy książek, które trafiają do sieradzan. Inwestycja to zupełnie nowe oblicze tego miejsca. Jest już nowy wizerunek, liczymy teraz na to, że w niedalekiej przyszłości ta biblioteka stanie się bijącym sercem przeróżnych działań związanych z kulturą i czytelnictwem - podkreśla prezydent Sieradza Paweł Osiewała zwracając uwagę także na zmieniające się otoczenie wokół MBP, czyli park Broniewskiego. – W ostatnich latach mocno pracowaliśmy nad tym miejscem. Pojawiły się nowe nasadzenia, rozbudowany został plac zabaw i dołożyliśmy zewnętrzną siłownię. To jest już bardzo ciekawe do wypoczynku miejsce, a biblioteka w nowej odsłonie podkreśli jego atrakcyjność – dopowiada prezydent z humorem przywołując, że dzięki inwestycji MBP traci łatkę szuflandii, która przylgnęła do placówki.
Dyrektor MBP w Sieradzu Zbigniew Łuczak nie kryje, że inwestycja to milowy krok dla rozwoju placówki i również kusi się o obrazowe porównanie. – Widzimy pierwszą udokumentowaną podróż w czasie. To co tu było, pamiętało koniec lat 60.ubiegłego wieku. Teraz za jednym zamachem znaleźliśmy się 50 lat do przodu. Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Rok temu mieliśmy jeszcze wielką ciasnotę; piwnice, których z powodu wilgoci nie dało się wykorzystać, no i mnóstwo książek, które ze względu na brak miejsca ustawialiśmy aż do sufitu. Teraz nasza biblioteka będzie na miarę XXI wieku. To nie tylko nowy wystrój, ale także dostosowanie biblioteki do potrzeb osób niepełnosprawnych, które do tej pory ze względu na schody były wykluczone.
Na czym polegała przebudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu? Po modernizacji – jak informuje miasto - jest obiektem o dwóch kondygnacjach naziemnych i jednej kondygnacji podziemnej. - Na parterze zaplanowano hall główny, wypożyczalnię, biuro, pomieszczenie porządkowe oraz WC dla niepełnosprawnych. Na piętrze usytuowano czytelnię, biuro, pomieszczenia socjalne dla pracowników, WC. Na poziomie piwnicy będą magazyny książek oraz pomieszczenia techniczne. Zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania, pomieszczenia w całym budynku będą dostępne dla osób niepełnoprawnych. Od strony północno-wschodniej dobudowano nową klatkę schodową wraz windą, co umożliwia wejście do biblioteki osobom starszym, niepełnosprawnym, rodzicom z małymi dziećmi. W budynku przebudowano ściany działowe na poszczególnych kondygnacjach, pogłębiono pomieszczenia w piwnicach, wymieniono podłogi, dobudowano kominy, wymieniono strop na ostatniej kondygnacji oraz pokrycie dachu. Placówka zyskała nową przestrzeń, nowe pomieszczenia dla użytkowników, dla ekspozycji, dla działań kulturalnych i edukacyjnych.
Prace budowlane wykonała sieradzka firma Saf-Bud. Dostawcą nowoczesnego wyposażenia biblioteki jest natomiast firma ALTIX z Warszawy. - Planowany zakup wyposażenia biblioteki umożliwi korzystanie z jej zasobów przez osoby niepełnosprawne, a także poszerzenie oferty poprzez możliwość organizacji wydarzeń i realizację działań edukacyjnych.
- Prace przebiegały bez większych problemów, ale – mimo że budynek nie jest wielki - w krótkim okresie czasu trzeba było włożyć mnóstwo pracy. Piwnice zostały pogłębione o metr, była także dobudowa nowych skrzydeł obiektu – przypomina Dariusz Szafarz, właściciel firmy Saf-Bud.
Nowinki sprzętowe to natomiast: wrzutnia do zwrotu książek - usługa automatycznego zwrotu książek do biblioteki, projektor, ekran, multilektor, czytaki (3 sztuki) przeznaczone dla osób niewidzących, drukarka brajlowska, bezprzewodowa klawiatura brajlowska (z syntezą mowy, notatnikiem brajlowskim, odtwarzaczem książek, dyktafonem, testerem kolorów, edytorem melodii), lupa i nakładka optyczna. MBP zyska ponadto program udźwiękawiający system operacyjny oraz system powiadamiania czytelników drogą sms-ową o zamówionych książkach bądź nowościach wydawniczych.
Całkowita wartość projektu to prawie 1,4 mln zł. Unijne dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wyniosło natomiast 898 tys. zł. Jak zapowiada dyrektor MBP, biblioteka w nowej odsłonie powinna służyć czytelnikom już w marcu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto