Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krasomówczy konkurs w Sieradzu. Wrócił tu po 8 latach z inicjatywy PTTK

Paweł Gołąb
Krasomówczy konkurs w Sieradzu. Wrócił tu po 8 latach z inicjatywy PTTK
Krasomówczy konkurs w Sieradzu. Wrócił tu po 8 latach z inicjatywy PTTK Fot. Paweł Gołąb
Krasomówczy konkurs w Sieradzu. Rywalizacja młodych mistrzów słowa mówionego została zorganizowana przez sieradzki oddział PTTK, a odbyła się w Powiatowej Bibliotece Publicznej. Stanowiła wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Krasomówczy konkurs w Sieradzu. Jak argumentują organizatorzy, ma on na celu zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka polskiego. Ma też za zadanie kształtować umiejętność poprawnego i logicznego formułowania myśli, a do tego rozbudzać zainteresowania krajoznawcze wśród najmłodszych.
Dzięki konkursowi do ciekawych historii ze swojego najbliższego sąsiedztwa dotarli m.in. uczniowie Gimnazjum nr 2 w Sieradzu. Drugoklasiści Dagmara Kuśmierek oraz Maksymilian Brzeziński zbadali i przedstawili ważne dla Sieradza postaci – odpowiednio – geniusza fryzjerstwa Antoniego Cierplikowskiego i księdza Aleksandra Brzezińskiego.
Zbieżność nazwisk w przypadku Maksymiliana nie jest przypadkowa, bo Aleksander Brzeziński był stryjem jego dziadka. Informacje zbierał więc nie tylko od oficjalnej strony, ale i od bliskich. – Wiele dowiedziałem się od babci. I było to dla mnie ciekawe. Bo wiedziałem, że w naszej rodzinie ktoś taki był, ale niewiele więcej.
Czemu warto poznawać historie związane z własną okolicą? – Bo zwyczajnie głupio jest nie wiedzieć nic o swoim mieście – wprost odpowiada Dagmara, która w swojej kategorii wiekowej zdobyła trzecie miejsce.
Konkurs krasomówczy w Sieradzu – jak przypomina Wiesława Sujecka, prezes miejscowego Oddziału PTTK – wrócił tu po 8-letniej przerwie. Czemu warto propagować krasomówstwo i krajoznawstwo wśród młodych? – By ta przygoda stała się waszym życiowym kierunkowskazem pokazującym jak pięknie można żyć – mówi pod ich adresem Maria Maranda, honorowa członkini PTTK związana z białostocczyzną, która przewodniczyła sieradzkim eliminacjom.

Konkurs krasomówczy w Sieradzu. Wyniki

Rywalizacja odbyła się w trzech grupach. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikowali się zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w każdej z nich. Kto wygrał i będzie tam reprezentował województwo łódzkie? Szkoła podstawowa: Marta Krzywkowska (SP w Żarnowie) i Jan Zaborowski (SP w Topoli Królewskiej). Gimnazja: Michalina Grzelak (Nowy Gaj, PTTK Łęczyca) i Natalia Drzewiecka (Topola Królewska). Szkoły ponadgimnazjalne: Joanna Gajęcka (I LO w Wieluniu) oraz Weronika Tokarska (II LO w Tomaszowie Mazowieckim).
Finały ogólnopolskie odbędą się w listopadzie. Dla młodszych grup w Legnicy, starsza rywalizować będzie w Golubiu-Dobrzyniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto