Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kradzieże rowerów w Łodzi i regionie. Liczba skradzionych jednośladów rośnie z roku na rok

WP, (opr. ŁC)
Warto oznakować swój rower. Dzięki temu złodziejowi trudniej jest go sprzedać, z kolei właściciel ma większe szanse na to, że jego sprzęt zostanie odzyskany
Warto oznakować swój rower. Dzięki temu złodziejowi trudniej jest go sprzedać, z kolei właściciel ma większe szanse na to, że jego sprzęt zostanie odzyskany Grzegorz Gałasiński
Kradzieże w Łodzi i regionie. Złodzieje na coraz szerszą skalę kradną rowery. Policja tropi nie tylko pojedynczych przestępców ale rozbija tzw. dziuple rowerowe. Jednoślady znikają ze stojaków a także piwnic, czy garaży. W ubiegłym roku w samej Łodzi skradziono aż 806 rowerów. W całym województwie liczba odnotowanych kradzieży rowerów wyniosła 1342.

W JAKICH MIEJSCACH ZŁODZIEJE KRADNĄ ROWERY?

Rowery najczęściej kradzione są ze stojaków w pobliżu centrów handlowych, obiektów sportowych, uczelni i szkół. Do takich kradzieży dochodzi w ciągu dnia. Sprawca podchodzi do upatrzonego roweru, przecina linkę zabezpieczającą i odjeżdża skradzionym jednośladem. Z kolei w ciągu całej doby rowery są kradzione z klatek schodowych posesji lub parkingów podziemnych..Sprawcy wykorzystują fakt pozostawienia roweru bez nadzoru, bez zabezpieczenia lub słabo zabezpieczonego. Dotyczy to głównie dużych osiedli i blokowisk, gdzie sprawcy mogą swobodnie dostać się na klatki schodowe - wyjaśnia Radosław Gwis z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Najwięcej rowerów jest kradzionych w okresie od kwietnia do października. Najczęściej kradzione są rowery typu miejskiego i górskiego, ponieważ najłatwiej je sprzedać. Złodzieje często wystawiają je na giełdach, targowiskach, czy stronach internetowych a nawet w lombardach.

JAK ZABEZPIECZYĆ ROWER PRZED KRADZIEŻĄ?

Warto zainwestować w solidniejsze zabezpieczenie, a także nie pozostawiać roweru bez dozoru w przypadkowych miejscach. Warto również zanotować numer fabryczny roweru, a gdy go nie ma, oznakować rower, na przykład przez straż miejską. W przypadku kradzieży takie dane umożliwią wprowadzenie jednośladu do policyjnych rejestrów i ułatwią jego odzyskanie. Należy podkreślić, że jeśli będziemy kupować rowery wyłącznie z pewnych źródeł: sklepów, hurtowni lub od znajomych osób, to wówczas skutecznie zmniejszymy rynek zbytu złodziejom i paserom, którzy nie będą mieli komu odsprzedać łupów - zaznacza Radosław Gwis z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Właściciele jednośladów mogą zabezpieczyć swoje rowery stosując porządne zapięcia oraz oznakowanie. To w znacznym stopniu może zniechęcić złodzieja. Niestety, część z nich jest tak zdeterminowana, że po przecięciu zapięcia, zdrapuje numery fabryczne i znaki, a następnie przemalowuje rower.

KRADZIEŻE ROWERÓW W ŁODZI I REGIONIE NA PRZESTRZENI LAT:

2013 rok: Łódź - 765 skradzionych rowerów, w województwie łódzkim- 1493.
2014 rok: Łódź: 693 skradzione rowery, woj. łódzkie- 1238
2015 rok: Łódź- 806 skradzionych rowerów, województwo łódzkie- 1342

Źródło: W Łodzi coraz więcej kradzieży rowerów. Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto