(© Fot. materiał organizatora)

Po raz drugi ogłoszono Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Zainteresowani udziałem mają ostatnią chwilę, by dokonać zgłoszenia. Nabór prowadzony jest jeszcze tylko do najbliższego wtorku 17 października.

Do konkursu organizowanego przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze mogą się zgłaszać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Inicjatywa poświęcona jest wyborom samorządowym, które odbędą się jesienią przyszłego roku.
Chętni uczniowie mogą zgłaszać się do udziału w konkursie za pośrednictwem dyrektora swojej szkoły. Zgłoszenia powinny być przekazane we wspomnianym terminie do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Sieradzu (pocztą elektroniczną pod adresem sir-biuro@kbw.gov.pl).

Terminy, nagrodyJak przedstawia organizator, 9 listopada o godzinie 10 odbędzie się szkolny etap Konkursu – test wyboru, składający się z 25 pytań. Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”.
Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018 roku.
W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 roku w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania.
Celem Konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.
Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj podkreśla, że Konkurs to doskonała okazja by pogłębić swoją wiedzę. - W przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe, w których wielu uczniów będzie mogło po raz pierwszy głosować. Dlatego też drugą edycję konkursu poświęcamy właśnie tym wyborom, by uświadomić młodzieży, jak ważne są one dla naszych małych ojczyzn – mówi minister Tokaj.

Laureaci konkursu na szczeblu ogólnopolskim otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych. Autorzy najlepszych prac w województwach otrzymają nagrody rzeczowe.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na portalu edukacyjnym www.wybieramwybory.pl oraz na stronie www.pkw.gov.pl.

Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!