Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komitet protestacyjny dał na mszę

Redakcja
Zdzisław Ostenda, przewodniczący komitetu protestacyjnego, osobiście zamówił mszę.
Zdzisław Ostenda, przewodniczący komitetu protestacyjnego, osobiście zamówił mszę. Tadeusz Sobczak
W niedzielę w Złoczewie odbyła się msza św. w intencji: z podziękowaniem Panu Bogu za pomyślną obronę wartości ziemi bezpowrotnie przejętej przez skarb państwa pod budowę drogi S8.

Intencję zamówił Zdzisław Ostenda, przewodniczący komitetu protestacyjnego rolników, którym zabrano działki pod budowę trasy S8 w trzech gminach powiatu sieradzkiego.
- W ten sposób dziękujemy Opatrzności Bożej - mówi złoczewianin Zdzisław Ostenda. - Za to, że udało się nam wywalczyć większe stawki za zabrane grunty.
Przypomnijmy, że pierwszy raz spotkanie z niezadowolonymi rolnikami z gminy Złoczew zostało zorganizowane w grudniu 2011 roku. Niestety nic konkretnego z niego nie wyszło.
Kiedy wiosną 2012r. pojawiły się pierwsze wyceny gruntów rolnicy z trzech gmin: Złoczewa, Brzeźnia i Sieradza skrzyknęli się. 21 maja w Złoczewie zawiązał się komitet protestacyjny, który założyli właściciele gruntów zabranych pod budowę trasy S8 z tych trzech gmin. Stawka za grunt została wyceniona na 3 zł za m. kw. W sąsiednich gminach grunty pod ósemkę kosztowały co najmniej 5 razy więcej. Komitet protestacyjny w piśmie do ministra rolnictwa wskazywał, na realną stawkę za grunt na około 20 złotych. Pod koniec maja komitet protestacyjny zorganizował w Złoczewie spotkanie, na które przybył m.in. wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, a także przedstawiciele ministerstwa transportu i GDDKiA. Wówczas padły obietnice wicewojewody o skłonieniu rzeczoznawcy do zmiany wycen. A rolnicy odłożyli na miesiąc zapowiadana blokadę tras dojazdowych do budowy ósemki oraz krajowej 14. W czerwcu przedstawiciele komitetu protestacyjnego pojechali na spotkanie do ŁUW w Łodzi, a następnie do Warszawy, gdzie rozmawiali z Piotrem Styczniem podsekretarzem stanu w ministerstwie transportu. Na początku lipca służby wojewody poprosiły komisję arbitrażową o ocenę przykładowego operatu szacunkowego. Sprawa niskich wycen gruntów trafiła także do komisji odpowiedzialności zawodowej. W sierpniu arbitraż dopatrzył się nieprawidłowości przy sporządzeniu ocenianego operatu. Na tej podstawie zostały unieważnione wszystkie wyceny i nakazano rzeczoznawcy ich poprawkę z zastosowaniem innych kryteriów. Obecnie cena za m. kw. to około 19 zł. Wszystkie operaty szacunkowe mają być sporządzone do końca lutego 2013r.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto